REKLAMAKORAL - Baner Główny - Rożek Duo (19-24.05.2019)

PRZEMYSŁ I PRODUCENCI

 

15 marca 2019, 10:19

mięso, źródło: mat. prasowe

mięso, źródło: mat. prasowe

Jak wynika z danych Eurostatu opracowanych przez bank Credit Agricole, eksport żywności z Polski do Czech w ostatnich latach rośnie wyraźnie wolniej niż do pozostałych krajów unijnych. Nasi południowi sąsiedzi wypadli z pierwszej piątki największych importerów polskich produktów.

REKLAMAKongres Rynku FMCG - Belka w artykułach (kwiecień - maj 2019)

Jak czytamy w publikacji "Credit Agricole AgroMapa Wiosna 2019" spowolnienie dotyczy aż 15 z 24 kategorii produktowych, co doprowadziło do spadku udziału Czech w strukturze geograficznej polskiego eksportu w tych kategoriach.  Największe spadki zanotowały tłuszcze roślinne i zwierzęce.

– W naszej ocenie gorsze wyniki polskich eksporterów żywności na czeskim rynku w znacznym stopniu związane są z nasilającymi się w ostatnich latach działaniami protekcjonistycznymi stosowanymi przez Czechy w celu ograniczenia importu żywności z Polski. Są one w ostatnich tygodniach szeroko komentowane w mediach, po tym jak Czechy wykorzystując skandal w polskim sektorze wołowiny utrudniają polskim eksporterom mięsa dostęp do swojego rynku – mówią eksperci banku.

Wyodrębniają przy tym dwa rodzaje tego typu działań. – Pierwszą grupą jest dyskredytowanie polskiej żywności przez nieuzasadnione kwestionowanie jej jakości oraz bezpieczeństwa. Ich przykładem są m.in. opisywane w mediach negatywne kampanie informacyjne w Czechach dotyczące polskiej żywności oraz kwestionowanie przez stronę czeską wiarygodności polskich instytucji nadzorujących bezpieczeństwo żywności. Druga grupa działań służy osłabianiu konkurencyjności cenowej importowanych produktów. Są to regulacje, których celem jest sztuczne zawyżanie kosztów transakcyjnych. Przykładem takich praktyk są wprowadzone w ostatnim czasie przez Czechy obowiązkowe kontrole polskiego mięsa, które spotkały się z krytyką unijnego komisarza ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności – przyznają analitycy Credit Agricole.

Eksperci zwracają również uwagę na fakt, że mimo problemów z eksportem do Czech, polscy eksporterzy z powodzeniem zmieniają rynki, na które wysyłają swoje produkty, o czym świadczy utrzymujący się silny wzrost wartości polskiego eksportu artykułów rolno-spożywczych. Dodają jednak, że problemy polskich eksporterów na czeskim rynku powodują konieczność wypracowania rozwiązań, które umożliwiłyby ochronę ich interesów i usprawnienie rozstrzygania sporów w tym obszarze na poziomie unijnym.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony