REKLAMAPszczółka - Baner Główny - Pychałki (maj 2018)
Jakub Viscardi, analityk, Dom Maklerski BOŚ S.A.

Jakub Viscardi, analityk, Dom Maklerski BOŚ S.A. (materiały własne)

Emperia Holding musi zapłacić niemal 200 mln zł zaległego podatku. Co to oznacza dla firmy i jej planów inwestycyjno-rozwojowych? - Emperia Holding jest przygotowana do zapłaty kwoty związanej z zaległościami podatkowymi, które są związane ze sprzedażą Tradisu - mówi portalowi wiadomoscihandlowe.pl Jakub Viscardi, analityk, Dom Maklerski BOŚ S.A. Jednocześnie dodaje, że decyzja Izby Skarbowej nie powinna wpłynąć na plany inwestycyjne i pozyskanie inwestora przez spółkę.

REKLAMAKORAL - belka w artykułach - Bracia Koral (Smaki dzieciństwa) - maj 2018

Przypomnijmy, że Emperia Holding poinformowała dzisiaj o decyzji dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie, który utrzymał w mocy styczniową decyzję dyrektora Urzędu Skarbowego w Lublinie ws. zaległego zobowiązania podatkowego spółki Emperia Holding, właściciela sieci Stokrotka. Przypomnijmy, że decyzja ta nakazywała Emperii zapłatę 142,46 mln zł wraz z odsetkami (razem ok. 194 mln zł). Zaległości są związane ze sprzedażą Tradisu. Spółka od dłuższego czasu przygotowywała się na czarny scenariusz. W lutym br. firma otrzymała promesę od czterech banków (mBank, Bank Pekao, PKO Bank Polski i Bank BGŻ BNP Paribas) na udzielenie finansowania dla podmiotów z grupy kapitałowej Emperii z przeznaczeniem na udzielenie pożyczki przeznaczonej na finansowanie płatności zobowiązania podatkowego Emperia Holding wraz z odsetkami.

Decyzja dyrektora IAS, o której mowa, nie została jeszcze Emperii dołączona. Jak tłumaczy Jakub Viscardi po otrzymaniu decyzji Izby Administracji Skarbowej w Warszawie wraz z uzasadnieniem, spółka będzie musiała uregulować stosowną kwotę, a dopiero w dalszej kolejności podjąć kroki odwoławcze w instytucjach krajowych lub zagranicą.

- Jeśli chodzi o wpływ decyzji Izby Skarbowej na proces pozyskiwania inwestora przez Emperia Holding, to będzie on niewielki. Jednak inwestorzy uwzględnią tę kwotę w wycenie spółki oraz oszacują swoje szanse na odzyskanie pieniędzy w przyszłości – wyjaśnia analityk DM BOŚ S.A.

Jego zdaniem decyzja Izby Skarbowej w Warszawie nie będzie miała większego wpływu na bieżący rozwój spółki i jej plany inwestycyjne. Firma będzie chciała zrealizować zakładaną liczbę otwarć nowych sklepów i sieci logistycznej.

- Decyzja Izby Skarbowej może nieco ograniczyć możliwości akwizycyjne Emperii. Firma sygnalizowała, że chce być aktywna na rynku fuzji i przejęć. Jednak konieczność zapłaty zaległego podatku wraz z odsetkami znacząco ogranicza przeprowadzenie większych akwizycji. Należy jednak zaznaczyć, że firma będąca w procesie pozyskania inwestora raczej i tak nie będzie skłonna do przeprowadzania dużych transakcji – uważa ekspert DM BOŚ S.A.

Przypomnijmy, że na początku marca 2016 r. Emperia otrzymała pismo z Urzędu Kontroli Skarbowej, w którym zawarto ocenę prawną dotyczącą sprzedaży segmentu dystrybucyjnego (Tradis) w 2011 r. Według urzędu spółka osiągnęła dodatkowy dochód podatkowy w wys. 959,3 mln zł.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 4

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony
"