REKLAMAPszczółka - Baner Główny - Pychałki (maj 2018)
Jakub Viscardi, analityk, Dom Maklerski BOŚ S.A.

Jakub Viscardi, analityk, Dom Maklerski BOŚ S.A. (materiały własne)

- Jeśli spojrzymy na mapę Polski, można zobaczyć, że jest jeszcze wiele obszarów naszego kraju które wciąż leżą poza zasięgiem tej spółki, a to daje możliwości dalszej ekspansji. Nie mam wątpliwości, że zarząd Grupy Eurocash będzie nadal szukał kolejnych okazji akwizycyjnych, a tym samym możliwości dalszego rozwoju - mówi portalowi wiadomoscihandlowe.pl Jakub Viscardi, analityk, Dom Maklerski BOŚ S.A.

REKLAMAKORAL - belka w artykułach - Bracia Koral (Smaki dzieciństwa) - maj 2018

Kilka miesięcy temu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów - bez większych uwag - zezwolił na zakup przez Eurocash sieci Eko Holding, to oznacza że dystrybutor może śmiało myśleć o dalszych akwizycjach. Wydawało się, że Eurocash może mieć problemy z dalszym rozwojem przez akwizycje, ale zgoda UOKIK pokazała, że potencjał nadal istnieje.

Eurocash działa na dwóch polach, czyli handlu hurtowego i detalicznego. Myślę, że właśnie to jest powodem przychylności UOKiK dla kolejnych akwizycji tego dystrybutora. Po przejęciu Eko Holdingu, Eurocash skupił się na rozwoju własnej sieci detalicznej i jeśli spojrzymy na mapę Polski, można zobaczyć, że jest jeszcze wiele obszarów naszego kraju które wciąż leżą poza zasięgiem tej spółki, a to daje możliwości dalszej ekspansji. Nie mam wątpliwości, że zarząd Grupy Eurocash będzie nadal szukał kolejnych okazji akwizycyjnych, a tym samym możliwości dalszego rozwoju.

Czyli będą to raczej niewielkie punktowe przejęcia, a nie duże ogólnopolskie akwizycje.

Tak, ale jednocześnie liczba podmiotów, które można by przejąć, jest coraz mniejsza, ponieważ rynek jest coraz bardziej skonsolidowany. Eurocash musi uważnie analizować dostępne oferty. Spółce zależy na budowaniu skali i punktowe przejęcia lokalnych sieci niekoniecznie muszą być tym, o czym marzy prezes zarządu. Na sprzedaż jest natomiast Emperia. Czy Eurocash skusi się na ten kawałek tortu? Czy UOKiK pozwoli mu urosnąć jeszcze bardziej? Tego na razie nie wiemy, chociaż wykluczenie Eurocash z licytacji Żabki może być sygnałem, iż możliwości tej spółki – dalszej konsolidacji rynku - rzeczywiście się wyczerpują.

Tak jak pan wspomniał Eurocash równolegle do sieci franczyzowych rozwija sieć sklepów własnych? Pełna władza nad placówkami sieci daje spółce dużo większe możliwości rozwoju numerycznego i wzrostu sprzedaży. We własnym sklepie można przecież wdrożyć praktycznie dowolne rozwiązanie handlowe, podczas gdy franczyzobiorca posiada na tym polu niemałą autonomię.

To prawda, jednak budowa i rozwój własnych punktów handlowych to dużo wolniejsze tempo rozwoju niż to, jakie oferuje franczyza. Z drugiej strony wchodząc mocniej w rynek detaliczny Eurocash będzie musiał stawić czoła swojemu największemu konkurentowi, czyli dyskontom. To właśnie one odebrały mu wielu partnerów handlowych, gdyż znaczna liczba niezależnych przedsiębiorców zaopatruje się w hurtowniach Cash&Carry. Natomiast handel tradycyjny, mimo, iż trzyma się nadal mocno w porównaniu choćby do Europy Zachodniej, to jest w dalszym ciągu sukcesywnie wypierany przez handel nowoczesny – w największym stopniu przez dyskonty.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 2

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
do góry strony
"