REKLAMAHELIO - Baner Główny - Masy (25-31.03.2019)
Togorocznej edycji targów LogiMAT2018 w Stuttgarcie towarzyszy hasło: „Innovations for Intralogistics”.

Togorocznej edycji targów LogiMAT2018 w Stuttgarcie towarzyszy hasło: „Innovations for Intralogistics”.

Jedna czwarta przedsiębiorców w Polsce planuje zainwestować w automatyzację pracy i zastąpić część pracowników maszynami lub robotami - wynika z najnowszego badania Work Service. Nikt nie zastanawia się nad opłacalnością tych rozwiązań. Dziś wszyscy pracują nad tym, by przyspieszyć ich wdrażanie.

REKLAMATargi w Krakowie - Belka w artykułach (marzec)

W prognozach Boston Consulting Group, mówi się, że do 2025 roku wykorzystanie robotów do zadań produkcyjnych wzrośnie z obecnego poziomu 10 procent do nawet 25 procent. To pokazuje trend, w którym zmierza rynek.

Kwestia automatyzacji procesów i robotyzacji nie dotyczy tylko producentów, ale w coraz większym zakresie firm z branży Retail obejmując sieci handlowe i centra dystrybucji. W tej kategorii dostarczenie do punktu sprzedaży odpowiedniej ilości produktów w odpowiednim czasie staje się nie lada wyzwaniem, szczególnie świeżych produktów. Jak tłumaczy Ilona Miziewicz-Groszczyk, dyrektor marketingu i rozwoju biznesu w Europa Systems, doskonałym przykładem z ostatnich dni są puste półki w sklepach ze zdrową żywnością amerykańskiej sieci Whole Foods Market - niedawno przejętej przez Amazon.

Zautomatyzowane rozwiązanie order-to-shelf, które miało na celu pomóc obniżyć koszty, lepiej zarządzać zapasami i ograniczyć ilość odpadów, spowodowało brak dostępności produktów. Nawet Amazon - największy na świecie innowator w dziedzinie automatyzacji magazynów i systemów logistycznych – musi radzić sobie z najtrudniejszym orzechem do zgryzienia w świecie żywności – komentuje Ilona Miziewicz-Groszczyk.

Istnieje już rozwiązanie tych palących branżę  Retail problemów. To sprawna intralogistyka . Pojęcie to oznacza optymalny obrót towarem i jego opakowaniem jeszcze w centrum dystrybucyjnym. By zmaksymalizować wydajność procesów niezbędna jest automatyzacja procesów magazynowych. - Dziś wdrożenie zautomatyzowanych i zrobotyzowanych systemów w polskich centrach dystrybucji sieci handlowych to „must-have” – mówi przedstawicielka Europa Systems.

Dzieje się tak ze względu na kilka zjawisk. Firmy borykają się z problemami kadrowymi, które z czasem jeszcze bardziej się pogłębią. Jednocześnie niezbędna jest stała kontrola nad towarem i opakowaniem oraz pełna integracja z systemami zarządzania WMS czy MES. To oblicza tzw. Fabryki 4.0. Wszechobecny Internet, który przekłada się na Internet rzeczy (IoT), oraz połączenie technologii mobilnych z automatyzacją, a co za tym idzie dalej prognozowanie zachowań klientów – wykorzystanie tej wiedzy do podjęcia decyzji „co robimy” szczególnie w dystrybucji, to rewolucja która za chwilę będzie miała miejsce również w Polsce.

Jednak rewolucja 4.0 polega nie tylko na integracji ludzi oraz sterowanych cyfrowo maszyn z Internetem, to przede wszystkim innowacyjne rozwiązania. Przed podjęciem decyzji o automatyzacji procesów intralogistycznych, warto określić cele i wyzwania do osiągnięcia nie tylko dziś, ale w perspektywie najbliższych  lat  i zdecydować się na takie rozwiązania , które dziś wyprzedzają konkurencję – wspomina Ilona Miziewicz-Groszczyk.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony