REKLAMAMARKET ROKU 2019 - Baner Główny (styczeń 2019)
Grupa Schwarz, właściciel sieci Kaufland i Lidl, na 1. miejscu listy TOP250 wśród europejskich detalistów FMCG

Grupa Schwarz, właściciel sieci Kaufland i Lidl, na 1. miejscu listy TOP250 wśród europejskich detalistów FMCG (mat. prasowe Kaufland)

Europa traci udziały w globalnym rynku detalicznym. Wśród 250 największych detalistów świata europejskie sieci detaliczne z branży FMCG wciąż jednak plasują się wysoko – wynika z raportu „Global Powers of Retailing 2018” firmy badawczej Deloitte.

REKLAMAKongres Mięsny 2019 - belka w artykułach (styczeń 2019)

Europa traci udziały w globalnym handlu detalicznym, ustępując miejsca regionowi Azja Pacyfik oraz niektórym rynkom wschodzącym. Zyskują detaliści z Chin, Japonii oraz pozostałych krajów z regionu Azji Pacyfiku. Coraz lepiej radzą sobie także niektóre rynki wschodzące z Afryki i Środkowego Wschodu.

Długotrwały kryzys gospodarczy, Brexit, a także słabe w ostatnich latach wyniki sprzedaży niektórych wielkich sieci handlowych, mających centrale na Starym Kontynencie – to wszystko spowodowało, że udział detalu europejskiego w łącznych przychodach firm ujętych w rankingu TOP 250 spadły w ciągu dekady z 39,4 proc. do 33,4 proc.

Suma przychodów 250 największych sieci detalicznych, wygenerowanych w minionym roku podatkowym, kończącym się najpóźniej w czerwcu 2017 r., wyniosła prawie 4,41 bln dolarów, co oznacza wzrost o 4,1 proc. W ciągu ostatnich pięciu lat wzrost ten wyniósł średnio 4,8 proc. rocznie.

Poniżej prezentujemy wybrane przez redakcję portalu wiadomoscihandlowe.pl zestawienie europejskich sieci handlowych z branży FMCG, które znalazły się w pierwszej setce zestawienia TOP250, opublikowanego w raporcie „Global Powers of Retailing 2018” firmy badawczej Deloitte.

Ostatnia firma z pierwszej "100" rankingu, meksykańska sieć convenience i forecourt FEMSA Comercio, S.A. de C.V. Mexico, wypracowała przychody ze sprzedaży detalicznej w wysokości 9,662 mln USD.

Źródło: Global Powers of Retailing 2018, Deloitte

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 2

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony