REKLAMAROS-SWEET - Moreso Świąteczne Wypieki_Baner Główny(18-24.11.2019)

PRAWO I FINANSE

rynek pracy i pracownicy

 

17 czerwca 2019, 16:49

(fot. Pixabay CC0)

Według najnowszych danych Eurostat w pierwszych trzech miesiącach roku koszty zatrudnienia wzrosły w Polsce o 5,9 proc. w ujęciu rok do roku. Zarówno płace, jak i koszty pozapłacowe wzrosły o 5,9 proc.

REKLAMA

W ostatnim kwartale ubiegłego roku wzrost kosztów zatrudnienia wyniósł 6,4 proc. r/r, w tym samym ujęciu płace wzrosły o 6,4 proc., a koszty pozapłacowe o 6,5 proc. Są to dane obejmujące nominalny koszt jednej godziny pracy pracownika.

Koszty pracy w przedsiębiorstwach (business economy) wzrosły w tym samym okresie o 5,4 proc. r/r – tyle samo wyniósł wzrost pensji i kosztów pozapłacowych. W IV kw. 2018 r. wzrost kosztów pracy w sektorze przedsiębiorstw wyniósł 6,5 proc. r/r.

W pozostałej części gospodarki (non-business economy) wzrost kosztów pracy wyniósł 7,1 proc. Rosły zarówno płace (7,1 proc.), jak i pozapłacowe koszty (7,2 proc.).

W podziale na sektory gospodarki koszty pracy rosły mniej więcej równo w przemyśle (5,4 proc.), budownictwie (5,4 proc.) oraz usługach (5,5 proc.).

Średni wzrost kosztów pracy w krajach UE28 wyniósł w I kw. 2019 r. 2,6 proc. Płace rosły o 2,7 proc., koszty pozapłacowe o 2,1 proc.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMA
do góry strony