REKLAMAMODERN-EXPO - Baner Główny (styczeń-luty 2020)
Andrzej Faliński, prezes Forum Dialogu Gospodarczego

Andrzej Faliński, prezes Forum Dialogu Gospodarczego (fot. materiały prasowe)

Nad handel w Polsce nadciągają czarne chmury. Branża musi być gotowa na lawinowo rosnące koszty prowadzenia biznesu w Polsce - pisze w komentarzu dla portalu wiadomoscihandlowe.pl Andrzej Faliński, prezes Forum Dialogu Gospodarczego.

REKLAMA

- Widok z lotu ptaka na sektor handlu jest niezły. Wszystko więc gra? Niestety, nie wszystko, bo - jak pouczał jeden z bohaterów filmu "Va banque" - "na władzę nie poradzę". W przypomnieniu tej krotochwili chcę powiedzieć, że kłopoty sektora, te realne i potwierdzone, z nieuniknionymi następstwami w niedalekiej przyszłości, mają w znaczącej mierze pochodzenie pozaekonomiczne - tłumaczy Faliński.

Szef FDG zwraca też uwagę na fakt, że znajdujemy się na etapie zaawansowania cyklu koniunkturalnego, co oznacza, że wkrótce będziemy musieli się zmierzyć ze spowolnieniem gospodarczym. - Można powiedzieć, że nad handlem zbierają się chmury, a najczarniejsza i najrozleglejsza z nich to nic innego, jak uruchomienie lawinowego przyrostu kosztów. Nie będzie to wymuszone przez rynek, a przez politykę, nie tylko podatkową - twierdzi Faliński.

- To już uderzyło, a "za chwilę" jeszcze mocniej uderzy w firmy. Wbrew deklaracjom i ideologiom miłości do "małych, polskich firm", uderzy w firmy słabsze. Niekoniecznie małe, ale po prostu słabsze - uważa Faliński.

Jego zdaniem będzie to konsekwencja poddawania sektora handlu przez polityków zabiegom "wyrównywania szans". Faliński określa wprost działania władzy "próbą utrudniania życia firmom dużym, z zagranicznym kapitałem, z zamiarem wspomagania firm małych i polskich" - i twierdzi, że próba ta wywołuje skutki odwrotne od spodziewanych i oczekiwanych przez rząd.

- Te okoliczności przesądzą o przyszłości sektora i wpłyną na całą gospodarkę narodową, wchodzącą w etap spowolnienia. Popatrzeć bowiem wystarczy na szereg rozwiązań z repertuaru czegoś, co można by nazwać ekonomią ludową lub, może trafniej, plebejską polityką wobec sektora handlu. Czyli polityką schlebiającą socjalnym wyobrażeniom "ludu" na temat gospodarki i celów gospodarowania - komentuje Faliński.

Prezes Forum Dialogu Gospodarczego dodaje, że ma na myśli "rozdawnictwo, sycące się odpowiednim ustawodawstwem ograniczającym duży biznes handlowy i nie tylko handlowy". Wskazuje przy tym na szereg prominentnych aktów polityczno-prawnych z tego zasobu. Falińskiemu chodzi o takie wytwory legislacji, jak podatek handlowy, czy "towarzyszące mu stylem narracji i celami" ograniczenie handlu w niedziele.

Faliński wymienia w tym miejscu także politykę uszczelniania i procedurę rozliczania VAT, zmianę procedury kontroli skarbowej, opóźniającą płatności w ramach zwrotu VAT "i zaostrzającą procedurę tak, że w istocie zawiesza to zwroty na czas trwania kontroli"; zwiększenie ilości kontroli i ich czasu, rozszerzenie ZUS i podwyższenie podstawy naliczenia, Pracownicze Plany Kapitałowe, a także "wymuszone politycznie przez Zbigniewa Ziobrę i poparte deklaracjami polityków wynagrodzenie minimalne".

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 18

 • 12
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 3
  OBOJĘTNY
 • 3
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~zizitop 1 2 miesiące temuocena: 50% 

  Jak na prezesa organizacji mającej "dialog" w nazwie to jego retoryka jest co najmniej zaczepna. Niski level tego Dialogu panie Faliński.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony