REKLAMAKORAL - Bracia Koral - Rożek - Baner Główny (od 29.05.2020 )

(fot. Pixabay)

Strona 2 z 2
REKLAMANutrend - ISODRINX - belka w artykułach (28.05 - 02.06.2020)

Związek podkręca atmosferę

Młodzi, jak to młodzi generalnie są podatni na „spięcia”. Najczęściej toczą finansowe boje właśnie z rodzicami, jednak wraz z wiekiem i odkryciem romantycznych relacji, ludzi łączyć i dzielić zaczynają także pieniądze. W Polsce często to kobiety (18-24 lata) szybciej osiągają dojrzałość i wchodzą w stałe związki. Blisko połowa z nich (47,5 proc.) sprzecza się z drugą połówką o finanse, podczas gdy wśród mężczyzn w tym wieku ponad połowa (54 proc.) przeciwstawia się głównie rodzicom.

W dorosłym życiu to nadal kobiety wykazują więcej emocjonalnego zaangażowania w finansowe aspekty związku. Ponad 80 proc. z nich chętnie dyskutuje o finansach ze swoim partnerem, podczas gdy panowie są nieco bardziej opanowani i dla mniej niż 70 proc. jest to pretekst do kłótni. Rolę odwracają się w kolejnym etapie życia i mężczyźni po 45. roku życia zyskują nowy finansowy wigor. Aż 85 proc. z nich lubi zaznaczyć swoją dominację i potrafi wybuchnąć ze względu na różnicę w poglądach na domowy budżet.

Dla kobiet w wieku +45 jest to czas szczególnych relacji z potomstwem, które dorasta i niedługo opuści rodzinny dom. Aż 20 proc. pań właśnie wtedy sprzecza się z dziećmi o finanse. Mają one wtedy zazwyczaj około 20 lat a historia zatacza koło, w końcu obecni rodzice też kiedyś byli młodzi i sami nie unikali konfrontacji.

Recepta na udany związek? Oszczędności i kompromisy podczas planowania domowego budżetu

W budowaniu zdrowych finansowych relacji liczy się nie tylko wysokość budżetu (zamożni dogadują się szybciej), ale także odpowiednie podejście do niego. Osoby, które skrupulatnie kontrolują wydatki i stawiają im wyraźne granice, przyznają, że nieprzyjemne sceny zdarzają się u nich częściej (dla jednej czwartej to standard). Natomiast wśród osób o bardziej swobodnych poglądach do niezgody na tle finansowym dochodzi zdecydowanie rzadziej.

Jednak brak planowania domowego budżetu nie zwalnia z konieczności odkładania „na czarną godzinę”. Wśród tych, którzy w ogóle nie oszczędzają, odsetek uczestniczących w utarczkach na finansowym tle jest stosunkowo wysoki. Aż 27,6 proc. przyznaje, że często lub wręcz bardzo często kłóci się z najbliższymi o pieniądze. Natomiast nawet ci, którzy mimo dobrych chęci ze średnim skutkiem starają się coś odłożyć, toczą spory zdecydowanie rzadziej. Jedna trzecia osób regularnie odkładających do skarpety w ogóle nie popada w domowym zaciszu w konflikty na tym tle.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony