REKLAMARetail FMCG Congress - Banner Główny - lipiec 2020

W najbliższych miesiącach ubędzie firm, które będą zwiększać zatrudnienie, za to zdecydowana większość przedsiębiorstw oczekuje wyższych obrotów i planuje wydawać na inwestycje - wynika z raportu „Confidence Index 2019/2020” przygotowanego przez firmy CBRE i Panattoni Europe.

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

(Fot.materiały prasowe)

- Mimo że Wskaźnik Poziomu Optymizmu w zakresie Logistyki i Łańcucha Dostaw w Polsce na lata 2019-2020 w naszym raporcie został określony na niższym niż w zeszłym roku poziomie – spadek z 57,4 pkt. na 49 pkt. - to w wielu aspektach działalności firm logistycznych, produkcyjnych i handlowych widać spory optymizm. Spodziewają się wzrostu obrotów, znacząca część chce inwestować. Co ważne, większość przedsiębiorstw nadal uważa, że nasz kraj jest konkurencyjny wśród rynków Unii Europejskiej. Mniej planuje zwiększać zatrudnienie, co prawdopodobnie jest związane z najważniejszym, wskazywanym w naszym badaniu wyzwaniem – presją płacową – mówi Beata Hryniewska, szefowa działu powierzchni magazynowych i logistyki CBRE.

Większość (60 proc.) respondentów spodziewa się wzrostu obrotów w nadchodzących miesiącach. Jedna piąta firm przewiduje silny wzrost o ponad 8 proc., a kolejne 32 proc. rozwój na poziomie 2-5 proc. Najbardziej optymistycznie podchodzą do tej kwestii firmy logistyczne. Ponad trzy czwarte z nich (77 proc.) oczekuje wzrostu, a blisko jedna czwarta (23 proc.) wierzy, że ich roczny obrót wzrośnie o ponad 10 proc. Najwyższy odsetek przedsiębiorstw przemysłowych i handlowych (33 proc.) oczekuje, że w przyszłym roku ich obroty wzrosną o około 2-5 proc. Podobna grupa nie spodziewa się zmian. Jednocześnie w każdej z badanych branż średnio ponad jedna piąta przedsiębiorstw prognozuje spadek obrotów.

Spadł odsetek firm, które planują zwiększać zatrudnienie. W tym roku przyjmować nowe osoby ma w planach 44 proc. respondentów, podczas gdy w zeszłorocznej edycji badania było to 59 proc. Równocześnie jedynie 6 proc. przewiduje spadek liczby pracowników w przyszłym roku, co jest wynikiem podobnym do 7 proc. uzyskanych w ubiegłym roku. Połowa respondentów planuje utrzymywać liczebność firmy na stałym poziomie – wskazują autorzy raportu. Podobnie jak w poprzednim roku, jedna czwarta zapytanych przedsiębiorstw przyznała, że w ciągu minionych 12 miesięcy płace w firmie wzrosły, a warunki pracy się poprawiły. 

- Branża handlu elektronicznego w Polsce nadal rozwija się w bardzo szybkim tempie, pozostajemy liderem wśród krajów Europy. Widać to w pozytywnych opiniach wyrażonych przez naszych respondentów. Są świadomi wyzwań i mają plany jak im sprostać. Jako kluczowe czynniki rozwoju postrzegają wprowadzenie usprawnień technologicznych oraz rozszerzonych tzw. okien czasowych - zasad współpracy dla kontrahentów, w tym np. odpowiedniego awizowania transportów, a także zwiększanie zatrudnienia – mówi Michał Samborski, head of development w Panattoni Europe.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMA
do góry strony