REKLAMAAthlon Car Lease - baner główny (25.11.-13.12.2019 r.)

(Pixabay.com)

Rząd francuski rozpoczyna prace nad projektem dającym możliwość nocnego otwarcia sklepów, co jest obecnie ograniczone. Zmiany w prawie dotyczące warunków otwarcia sklepów spożywczych czynnych w nocy – w tym supermarketów i minimarketów – będą rozpatrywane przez rząd w ciągu najbliższych 18 miesięcy – podał portal thelocal.fr.

REKLAMA

Problem jest kontrowersyjny we Francji, ponieważ związki zawodowe tradycyjnie sprzeciwiały się przepisom, które wymagałyby od pracowników przepracowania większej liczby godzin. Latem br. pierwsze hipermarkety, które zostały otwarte w niedzielne popołudnie, były celem pikiet i protestów.

Rząd najpierw zaplanował konsultacje na ten temat, ale zamiast stawić czoła prawdopodobnemu oburzeniu ze strony związków, postanowił przygotować zmiany w prawie umożliwiające otwarcie sklepu spożywczego w nocy.
Proponowane zapisy pozwolą supermarketom i mini marketom otwierać się od godziny 21 na tych samych zasadach, co inne nocne firmy, takie jak kina, bary i kluby.

Obecnie sklepy spożywcze mogą być czynne do późnych godzin nocnych lub całą noc, ale mogą to robić tylko pod bardzo ścisłymi warunkami, którymi są: podwójne wynagrodzenie dla pracowników, nocne zmiany wykonywane na zasadzie dobrowolności, równoważny odpoczynek wyrównawczy i pokrycie kosztów dojazdu.

Złagodzenie tych zasad prawdopodobnie doprowadziłoby do większego otwarcia na całą noc, co według rządu przyniesie korzyści pracownikom zmianowym. Obecnie większość supermarketów jest zamykana o godzinie 21 lub 21:30, a te, które otwarte są w trybie całonocnym, wybierają zazwyczaj tylko jeden dzień w tygodniu.
 

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMA
do góry strony