REKLAMARetail FMCG Congress - Banner Główny - lipiec 2020

(Pixabay.com)

Rząd francuski rozpoczyna prace nad projektem dającym możliwość nocnego otwarcia sklepów, co jest obecnie ograniczone. Zmiany w prawie dotyczące warunków otwarcia sklepów spożywczych czynnych w nocy – w tym supermarketów i minimarketów – będą rozpatrywane przez rząd w ciągu najbliższych 18 miesięcy – podał portal thelocal.fr.

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

Problem jest kontrowersyjny we Francji, ponieważ związki zawodowe tradycyjnie sprzeciwiały się przepisom, które wymagałyby od pracowników przepracowania większej liczby godzin. Latem br. pierwsze hipermarkety, które zostały otwarte w niedzielne popołudnie, były celem pikiet i protestów.

Rząd najpierw zaplanował konsultacje na ten temat, ale zamiast stawić czoła prawdopodobnemu oburzeniu ze strony związków, postanowił przygotować zmiany w prawie umożliwiające otwarcie sklepu spożywczego w nocy.
Proponowane zapisy pozwolą supermarketom i mini marketom otwierać się od godziny 21 na tych samych zasadach, co inne nocne firmy, takie jak kina, bary i kluby.

Obecnie sklepy spożywcze mogą być czynne do późnych godzin nocnych lub całą noc, ale mogą to robić tylko pod bardzo ścisłymi warunkami, którymi są: podwójne wynagrodzenie dla pracowników, nocne zmiany wykonywane na zasadzie dobrowolności, równoważny odpoczynek wyrównawczy i pokrycie kosztów dojazdu.

Złagodzenie tych zasad prawdopodobnie doprowadziłoby do większego otwarcia na całą noc, co według rządu przyniesie korzyści pracownikom zmianowym. Obecnie większość supermarketów jest zamykana o godzinie 21 lub 21:30, a te, które otwarte są w trybie całonocnym, wybierają zazwyczaj tylko jeden dzień w tygodniu.
 

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMAWH Market Spółdzielnie_Halfpage_czerwiec-lipiec 2020
do góry strony