REKLAMAPRIM - KABANOS - BANER GŁÓWNY - (05.07 - 03.10.2019)

(fot. materiały prasowe)

- Mamy nadzieję, że firmy: Spar Polska, Spar Group i Spar International dojdą do porozumienia, ale w szczególności, że Bać-Pol zrozumie, iż żaden z jego aktualnych franczyzobiorców nie ma zamiaru pozostać w sieci Spar pod zarządem Bać-Polu lub działać pod innym szyldem, który zostanie narzucony przez obecnego franczyzodawcę - mówi w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl jeden z franczyzobiorców sieci Spar w Polsce. Rozmówca poprosił nas o to, aby nie ujawniać jego nazwiska.

REKLAMAVITAKRAFT - VITA NATURE -BELKA W ARTYKUŁACH (15-30.09.2019)

Dlaczego nie chce Pan rozmawiać ze mną oficjalnie, pod własnym nazwiskiem?

Ze względu na obecną sytuację i informacje o zastraszaniu niektórych franczyzobiorców przez zarząd Spar Polska oraz przez zawiadomienia do prokuratury złożone na członków Rady Franczyzobioców przez zarząd Spar Polska. Nie chcę być kolejną ofiarą nieuczciwych i będących poza jakąkolwiek krytyką rozgrywek pana Leszka Bacia.

Dlaczego, jako franczyzobiorcy, zdecydowaliście się Państwo na podjęcie współpracy z firmą Spar Group? Co takiego działo się w Spar Polska, że doszło do zerwania umowy licencyjnej ze strony Spar International?

Głównym wyzwaniem dla franczyzobiorców Spar Polska w ostatnich miesiącach było odpowiednie zatowarowanie sklepów. Bać-Pol, czyli właściciel spółki Spar Polska i jednocześnie główny dystrybutor produktów spożywczych i nabiałowych dla supermarketów Spar, zamykał swoje oddziały bez informowania o tym franczyzobiorców. Z dnia na dzień zostawaliśmy bez zaopatrzenia. Nie mieliśmy alternatywy, bo przez ostatnie lata Bać-Pol przekonywał właścicieli sklepów do tego, aby odchodzili od zakupów u innych dystrybutorów. Firma tworzyła programy wiernościowe zmuszające do zakupu w hurtowniach z grupy Bać-Pol. Retro od producentów uznawane było tylko za zakupy przez hurtownie z grupy Bać-Pol. Często dowiadywaliśmy się o zamknięciu oddziału poprzez brak możliwości zalogowania się do hurtowni internetowej lub poprzez informacje w mediach handlowych takich jak "Wiadomości Handlowe". Sytuacja ta doprowadziła do braku możliwości zaopatrzenia sklepów z dnia na dzień i zmusiła franczyzobiorców do nagłego poszukania alternatywnych dystrybutorów.

Z jakim efektem?

Nie mieliśmy czasu na negocjacje warunków handlowych i terminów płatności, dlatego byliśmy zmuszeni do zakupów towarów po nietrakcyjnych cenach, przy krótkich terminach płatności, co spowodowało znaczny spadek rentowności. Wielu franczyzobiorców stanęło przed widmem bankructwa i musieli sobie poradzić na własną rękę bez pomocy operatora franczyzowego.

Pojawił się także inny problem. Hurtownie z grupy Bać-Pol były dystrybutorami marki własnej Spar i marki Lubię! [marki własnej stworzonej przez kilka polskich sieci handlowych, do której prawa ma Bać-Pol – red.] do sklepów. Wraz z ich zamknięciem straciliśmy możliwość zakupu i sprzedaży produktów marki własnej czyli tego, co każdy operator franczyzowy oferuje jako standard. Dodatkowo na dłuższy czas straciliśmy możliwość zakupu materiałów eksploatacyjnych z logo Spar. Przykładowo, takie rzeczy jak reklamówki czy papier do pakowania wędlin, musieliśmy kupować z zewnątrz, bez logo Spar.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 57

 • 52
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 4
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (24)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Redakcja 24 4 miesiące temuocena: 50% 

  @obserwator. Nie ingerujemy w komentarze, chyba że w jasny sposób łamią regulamin naszego serwisu (Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane). Dlatego wszystkie komentarze, które są merytoryczne umieszczamy od razu na portalu. Zapewniamy, że "nie obstajemy za tymi, którzy dają kasę". Stawiamy na rzetelne informacje - publikujemy opinie wszystkich stron sporu. I, jak widać, umieszczamy także krytyczne posty pod naszym adresem :) Pozdrawiamy!

  oceń komentarz
 • ~obserwaor 23 4 miesiące temuocena: 60% 

  widzę że posty zmieniają się w trakcie ten portal to ściema i pisze i obstaje za tymi co mu dają kasę żenada!!!!!! ciekawe czy pokażą mój post ??? wiadomosci handlowe po totalna sciema i pisanie kto za to zaplaci!!!!!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ja tu tylko kije podaję 22 4 miesiące temuocena: 83% 

  No i jak tam? Co dziś ciekawego?, jakieś nowe wiadomości będą? Jaki jest na teraz wynik tej partyjki golfa??

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Lubię SPAR 21 4 miesiące temuocena: 63% 

  Jestem w sieci - część specjalistów zeSPAR Polska napewno będzie chciała przejść do nowo powstałego SPARa jeśli rzeczywiscie okaże się że licencja jest ich. Tak naprawdę to upadek firmy SPAR Polska S. A. to też dramat dla wielu ludzi którzy pracują w centrali w Rzeszowie. Pójdą do nowej spółki jeśli będzie taka możliwość, bo będą robić to co dobrze znają i potrafią (mniej lub bardziej). Więc cała ta sytuacja oznacza nie tylko kłopoty FB ale i pracowników SPAR.. Szczególnie tych szarych i malutkich. Ogólnie rzecz biorąc nie zazdroszczę

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~franczyzobiorca 20 4 miesiące temuocena: 89% 

  GDZIE NASZE WYNAGRODZENIE RETRO??? PANIE BAĆ!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jestem w sieci 19 4 miesiące temuocena: 55% 

  Lubię SPAR- Tez mam takie poczucie , ze karierowicze ... tacy ludzie myślą tylko o swoich profitach , a teraz niby lojalni . Zreszta barak jakiegokolwiek doświadczenia i wiedzy o prowadzeniu takiej działalności tylko znajomość obcego języka jest atutem i jeśli się nie otoczą starymi specjalistami to czarna przyszłość ! Wiec kto zatrudnia ludzi bez doświadczenia ! Martwię się takim obrotem sprawy.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~FB136 18 4 miesiące temuocena: 57% 

  Skrzydła Panów z nazwiskiem na S?Co się sprzedali afrykanerom za drobne dolary? Nie wiem czy bym chciał z nimi ubić muchę w kiblu.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~franczyzobiorca 17 4 miesiące temuocena: 100% 

  Szkoda mi tej całej rady fb cały ogień idzie na nich, ale pamiętajcie że jesteśmy z wami i pomożemy!!!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Cezary Szczepański 16 4 miesiące temuocena: 61% 

  @quick Wiadomości Handlowe nie zmieniają profilu - stawiamy, tak jak zawsze, na przekazywanie rzetelnych informacji. Osoba, z którą rozmawialiśmy, jest przez nas zweryfikowana - nigdy nie dopuścilibyśmy do opublikowania materiału bez zachowania należytej staranności (o czym dobrze wiedzą wszystkie strony tego sporu). Na łamach WH mogą wypowiedzieć się wszyscy - prosimy o regularne komentarze (a także o możliwość rozmowy) wszystkie zainteresowane strony. Jeśli ma Pan jakieś informacje, zna Pan inne oblicze tej sprawy - zachęcam do kontaktu ze mną - pod nazwiskiem autora tekstu znajdzie Pan link do przesłania wiadomości bezpośrednio do mnie. Pozdrawiam!

  oceń komentarz
 • ~quick 15 4 miesiące temuocena: 83% 

  Takie reguły narzuciła redakcja

  oceń komentarz
 • ~jANUSZ 14 4 miesiące temuocena: 22% 

  "Wszyscy partnerzy, będący dziś pod logo Spar, chcą pod tym szyldem pozostać. Poza tym wielu franczyzobiorców prowadzi sklepy Spar od ponad 20 lat." Ile jest sklepów sPAR, KTÓRE SĄ W pOLSCE OBECNE 20 LAT???

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Lubię SPAR 13 4 miesiące temuocena: 70% 

  Jeśli ma być SPAR z nowym właścicielem to bez starej gwardii.. Ludzie którzy oszukali i zdradzli L.B zdradzą i oszukaja poraz kolejny, jak tylko trafi się okazja na lepsze pieniążki i prestiżowe stanowisko.. Brak słów. Dziwię się tylko FB że chcą rozmawiać z TS i MS

  oceń komentarz
 • ~Bebok 12 4 miesiące temuocena: 17% 

  Pani/e Quick. Pan/i również jest anonimowy/a

  oceń komentarz
 • ~quick 11 4 miesiące temuocena: 68% 

  W wywiadzie jest zawarta część prawdy ale tylko część. Brak zidentyfikowanego rozmówcy daje możliwości do bardzo dużych przeinaczeń i można tam powiedzieć wszystko bo nikt za to nie bierze odpowiedzialności i to świadczy o (chwilowej?) zmianie profilu WH. Tajemniczy rozmówca nie powiedział, że w Spar Group czekają na nich starzy znajomi (TS, MS i ponoć WB), którzy nie sa zbyt popularni wśród franczyzobiorców bo wykazywali się niesamowitym dyletanctwem i uczyli się twardej franczyzy na żywym organizmie a przy okazji załatwiali swoje interesy, które były sprzeczne z interesami detalistów a również interesami LB. Więc jak oni będą tłumaczyli afrykanerom polską rzeczywistość no to krzyżyk na drogę Panie Tajemniczy.

  oceń komentarz
 • ~mariuszxz 10 4 miesiące temuocena: 100% 

  zasada jest prosta. trupa nie można już reanimować ..

  oceń komentarz
 • ~Berto 9 4 miesiące temuocena: 7% 

  Romek - jaka stagnacja? Kolejne sklepy były otwierane, sprzedaż rosła, nowe usługi dla franczyzobiorców wprowadzane. Rzuca ktoś kasą gdy inny ma problem to już niektórzy chcieliby wszystko krytykować zamiast rzetelnie wskazywać na to co faktycznie szwankowało.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Były pracownik 8 4 miesiące temuocena: 92% 

  Kiedy się skończy ta saga i zostanie ogłoszona upadłość bać pola.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Edek 7 4 miesiące temuocena: 100% 

  A ciekawe jakie stanowisko mają franczyzobiorcy PIP

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Emporio 6 4 miesiące temuocena: 95% 

  Prezesie Leszku daj franczyzobiorcom odejść bezkonfliktowo! Dogadaj się! Skończ choć raz z twarzą! Franczyzobiorcy chcą iść do firmy, która doprowadzi do polepszenia ich sytuacji! Zrozum to w końcu, że jeśli będziesz dalej prowadził swoją grę, to doprowadzisz do tego, że franczyzobiorcy podzielą twój los. Przestań nieczysto grać! Zawsze to robiłeś i to ty powinieneś być posądzony o wiele złego! Już nie raz doprowadziłeś do zrujnowania ludziom życia! Tylko twój PR był zawsze w kierunku wybielania wszechmogącego.

  oceń komentarz
 • ~Romek 5 4 miesiące temuocena: 88% 

  Artykuł opisuje dokładną rzeczywistość franczyzobiorców i kilkuletnią stagnację spar polska. I fakt że sklepy jeszcze istnieją to tylko ciężka praca franczyzobiorców bo wsparcia od spar polska nie ma nic. Liczą się tylko przyjemności prezesa Leszka i ciągłe turnieje golfowe.

  oceń komentarz
 • ~Sansa 67 4 4 miesiące temuocena: 90% 

  ~Arturo opłaty marketingowe retro producenci i dostawcy płacą do firmy Spar Polska. Firma Spar powinna przekazywać czesc tych pieniedzy do franczyzobiorcow, a tego nie robi !

  oceń komentarz
 • ~blackcook 3 4 miesiące temuocena: 91% 

  ~What3 No właśnie dlaczego wszyscy nie mogą się dogadać? Może dlatego, że do tego potrzebna jest zgoda dwóch stron. Natomiast prezes Leszek Bać niestety takiej chęci nie wyraził. On ma chore nastawienie i parcie na władzę. Przybrał jedną drogę w tej chwili. Nastraszanie Franczyzobiorców, próba utrzymania ich w ciągłej niepewności. Nie dać im zarobić, gdyż jak im damy zarobić to będą mieli zbyt dużą siłę i ciężko będzie z takim partnerem rozmawiać (trzeba będzie liczyć się z jego zdaniem - podobnie jest w DC). Mam nadzieję, że to świństwo, jakie Leszek Bać robi franczyzobiorcom odbije mu się wkrótce i odejdzie od stołu w tym kasynie tym razem bez kasy.

  oceń komentarz
 • ~What3 2 4 miesiące temuocena: 69% 

  Co tu się w ogóle dzieje? Ta sytuacja to jakieś kuriozum - dlaczego wszyscy nie mogą się dogadać? A ten International zamiast mediować między stronami, widać pozamiatać postanowił. Kiepsko to wygląda, a marce wizerunkowo taki spór nie służy. Nie rozumiem tego.

  oceń komentarz
 • ~Arturro 1 4 miesiące temuocena: 16% 

  Trochę tu nieścisłości np. opłaty marketingowe sklepy dostają także poza dystrybucją Bać Pol, sklepy Spar mają zapewnionego dostawcę materiałów eksploatacyjnych, a na tworzenie programu lojalnościowego mieli wpływ. Widać, jak się komuś nie podoba, a ktoś inny bardziej, to już każda jedna rzecz jest be.

  oceń komentarz
REKLAMA
do góry strony