REKLAMAJACOBS - ŚWIĘTA - Baner Główny (18.11 - 01.12.2019)
Na zdj. franczyzobiorca Spar Polska pod siedzibą firmy, z wypowiedzeniem umowy w ręku

Na zdj. franczyzobiorca Spar Polska pod siedzibą firmy, z wypowiedzeniem umowy w ręku (fot. od Czytelnika)

Fraczyzobiorcy Spar Polska oskarżają firmę o utrudnianie im możliwości zakończenia współpracy. Jak twierdzą w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl, w ostatnich dniach czerwca uniemożliwiono im złożenie wypowiedzeń umów franczyzowych osobiście w biurze firmy. Tłumaczą, że w praktyce oznacza to, iż partnerstwo zamiast trwać do końca 2019 r., jak chcieli, zakończy się dopiero rok później. Spar Polska nie komentuje sprawy.

REKLAMAPurella - SuperHerbs - Belka w artykułach (15-30.11.2019)

"Uprzejmie informujemy, że w dniach 27-28.06.2019 biurowiec jest nieczynny" - taki napis na drzwiach siedziby Spar Polska zastali franczyzobiorcy sieci, którzy w ostatnich dniach czerwca przyjechali do Rzeszowa złożyć osobiście wypowiedzenia umów franczyzowych ze spółką. Na dowód przedstawiają zdjęcia (jedno z nich publikujemy przy artykule). Sprawa dotyczy kilku franczyzobiorców z różnych miast. Poprosili nas o anonimowość, gdyż - jak twierdzą - obawiają się ewentualnych kłopotów ze strony Spar Polska.

Dlaczego koniec czerwca jako data graniczna jest w tym wypadku aż tak istotny? Jak opowiadają franczyzobiorcy, w umowach wiążących ich ze Spar Polska zapisany jest półroczny okres wypowiedzenia, efektywny na koniec roku. Tym samym złożenie wypowiedzenia 27 lub 28 czerwca 2019 r. (na 29 i 30 czerwca przypadł weekend) pozwoliłoby na rozwiązanie współpracy ze Spar Polska wraz z dniem 31 grudnia 2019 r. Z kolei złożenie wypowiedzenia choćby 1 lipca 2019 r. oznaczałoby, że współpraca potrwa rok dłużej, do 31 grudnia 2020 r.

Franczyzobiorcy twierdzą, że zamiast wysyłać wypowiedzenia listownie, woleli pofatygować się do Rzeszowa i wręczyć je osobiście, po to aby mieć pewność, że dokumenty zostaną dostarczone w terminie. Dlaczego zwlekali aż do ostatnich dni czerwca, zamiast wypowiedzieć umowę np. w kwietniu lub maju? Jak twierdzą, nie zrywali wcześniej umów, gdyż czekali aż najpierw Spar Polska wypłaci im pieniądze w ramach tzw. retra za pierwszy kwartał tego roku. Jak twierdzą, byli przekonani, że wczesne wypowiedzenie umowy franczyzowej mogłoby oznaczać zmniejszenie szans na otrzymanie tych pieniędzy w terminie.

W ostatnich dniach czerwca franczyzobiorcy przyjeżdżali zatem do Rzeszowa - część samodzielnie, inni w grupach - a na miejscu witała ich kartka z informacją o zamkniętym biurze. Niektórzy nie dali jednak łatwo za wygraną. Jak słyszymy, grupie franczyzobiorców... udało się wejść 27 czerwca do siedziby Spar Polska bocznym wejściem, które - według ich relacji - było przeznaczone tylko dla pracowników firmy.

Franczyzobiorcy Spara w rozmowach z portalem wiadomoscihandlowe.pl twierdzą, że w środku zastali pracowników Spar Polska i nawet próbowali wręczyć im wypowiedzenia umów franczyzowych, jednak ci nie zgodzili się pisemnie poświadczyć odbiór dokumentów, ani nie wskazali miejsca, gdzie takiej czynności można dokonać. Pracownicy byli zdziwieni wtargnięciem franczyzobiorców do biura i poprosili ochronę o wyprowadzenie niespodziewanych gości.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 42

 • 38
  BARDZO PRZYDATNY
 • 2
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (24)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Jan 24 4 miesiące temuocena: 100% 

  LB nie cofnie się przed niczym.Zrobi każe świnstwo,aby tylko utrzymać władzę. To agonia,tylko rozciągnięta w czasie!!!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Franek 23 4 miesiące temuocena: 67% 

  Kasy od Afryki nie będzie wielkiej oni liczą na kredyty kupieckie od dostawców a tu dupa o czym przekonał się już sam Tomcio.PiP ma dziurę do zalania przeogromna bez inwestycji kilkusetmilionowymi zł nic z tego nie będzie ale co Zarząd WSS pensji weźmie to zostanie ,Panamera się pojeździ

  oceń komentarz
 • ~Falubaz 22 4 miesiące temuocena: 64% 

  To narazie blef z jednej i drugiej strony. Leszek blefuje że mocno trafi WSS a Tomcio liczy na blef afrykanerach z słodką kasą która mu pozwoli rozwiązać kilka żenujący sytuacji. Może nikt nie wygrać a obce Szparki będą szukać kolejnych ludzi do współpracy. I może zostać nim Specjał... I co wtedy? fantastyka korporacyjna czy owoce (słodkie) pragmatyzmu?

  oceń komentarz
 • ~makar 21 4 miesiące temuocena: 100% 

  Byłem tam z wypowiedzeniem...odbiłem się od ogłoszenia.....żenujące:(((,jak również sposób w jaki je podano,wygląda na to ,że jesteśmy więźniami LB?!cały biurowiec pracował,tylko nikt nie pokazał swojej plakietki(były zasłaniane oraz odwracane przez pracowników) i nikt ,nie chciał się przedstawić jako pracownik SPAR POLSKA S.A..........................coś więcej dodać?....acha dodam" WSZYSCY KORZYSTAMY NA WZAJEMNEJ WSPÓŁPRACY" -ha ha ha...:(tylko nie fb

  oceń komentarz
 • ~Zainteresowany 20 4 miesiące temuocena: 22% 

  Co wam Zarzad Spółki WSS zagwarantuje?

  oceń komentarz
 • ~Obserwator 19 4 miesiące temuocena: 89% 

  Dlaczego LB zasłania się wyrokami polskich sądów jeżeli sądem właściwym do rozwiązywania sporów wynikających z umowy między Spar Polska s Spar Int jest ślad w Amsterdamie. Tylko i wyłącznie jego wyroki powinny być respektowane! Koniec i kropka.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Franczyzobiorca z Poznania 18 4 miesiące temuocena: 27% 

  Czy franczyzobiorcy Spara dostali już umowy? Czy rozmawialiście o warunkach handlowych? Terminy , Zabezpieczenia?Bo fajnie i partnersko nie będzie...Spar Group ukaże swoje Partnerstwo w tych dokumentach

  oceń komentarz
 • ~TWORZĘ WŁASNĄ PRZESTRZEŃ 17 4 miesiące temuocena: 43% 

  TWORZE WŁASNĄ PRZESTRZEŃ, bo to moja okolica i mój biznes!!! mam swoje zasady i żądam ich respektowania.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~CZY MA TO SENS 16 4 miesiące temuocena: 56% 

  CZY MA TO SENS żeby ciągać się po sadach w najbliższych kilku latach. Chyba nie - więc szkoda tu być. Idę własną ścieżką. Kto idzie ze mną?

  oceń komentarz
 • ~SZKODA CZASU 15 4 miesiące temuocena: 56% 

  SZKODA CZASU na ten cyrk!!! Przedsiębiorcy idźmy swoją drogą, a reszta niech się pierze przez kolejne lata.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Krótko mówiąc 14 4 miesiące temuocena: 80% 

  Krótko mówiąc, czy polscy producenci nie są zainteresowani stworzeniem w końcu polskiej sieci z prawdziwego zdarzenia!!!

  oceń komentarz
 • ~Idzie zmiana 13 4 miesiące temuocena: 57% 

  A może to czas, na stworzenie własnej sieci bez udziału ludzi którzy powiedzmy krótko, nie czuja detalu?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mariola z Poznania 12 4 miesiące temuocena: 33% 

  Francyzobiorcy Spara za nim wejdziecie w interes ze Spar Group wypracujcie sobie korzystne umowy tal aby historia za jakiś czas się nie powtórzyła i ze byście nie byli zakładnikami Afrykańczyków.Bo zapowiada się nie tak kolorowo.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Franek PIP 11 4 miesiące temuocena: 36% 

  Idźcie gdzie indziej Spar Group jest narazie na słabej ścieżce zbudowania handlu! Negocjacje z dostawcami są fiaskiem większość im nie odpuści dopóki nie spłaca długów PIP a tego nie zamierzają robić!Obiecali nam 8tys sku na magazynie w Maju do dziś nic się nie ruszyło.Teraz zasłaniają się Uokikiem. Pan T.S i M.S opowiadaj historie o potędze ale to ich marzenia,rynek to widzi zupełnie inaczej

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~reszka czy orzełek 10 4 miesiące temuocena: 100% 

  No właśnie, przecież to kiedyś firma LB namówiła każdego z franczyzobiorców na współpracę, bo polska firma, bo zbudujemy coś dużego itp. - a teraz LB ciąga ich po policji i zamierza ciągać po sądach przez najbliższe kilka lat - jakaś paranoja. Jak tak można bezkarnie robić. Przecież to "bandytyzm w biały dzień". Ludzie chcą tylko uwolnić się z tego bagna i iść w swoją stronę, bo z tego już nic dobrego nie będzie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~całaprawda 9 4 miesiące temuocena: 100% 

  Kolejną sprawą jest jeszcze to, że lb planuje nakłaniać niektórych fb, żeby zeznawali w sądzie przeciw pozostałym fb rzekomo o nieuczciwą konkurencję, bo chce dostać gigantyczne odszkodowanie od S Int. To też ukazuje, że lb to gracz uznający nieuczciwe praktyki.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~oddajnaszakase 8 4 miesiące temuocena: 100% 

  Teraz jeszcze trzeba by było jeszcze napisać o tym, że LB nie płaci retra franczyzobiorcom. Dostają tylko wybrańcy i do tego nie wypłaca w całości. W końcu trzeba mieć za co grać w golfa. LB wysyła do dostawców i producentów zakłamane informacje, że jest inaczej. Jednak mogli by się wypowiedzieć poszkodowani, że jest inaczej. Producenci i dostawcy przestańcie płacić kasę do SPAR Polska, to szybciej się ta żenada zakończy!!!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Paweł i Piotr 7 4 miesiące temuocena: 100% 

  Dobrze kiedyś powiedział hrabia Aleksander Wielkopolski: "Dla Polaków można zrobić wszystko, z Polakami nic..." - smutne, ale nadal niestety aktualne. Chyba, że w końcu się My przedsiębiorcy obudzimy i zbudujemy coś na własnych zasadach. Tylko oby nie było za późno!!!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ludwik 6 4 miesiące temuocena: 92% 

  Z reguły inteligentni ludzie potrafią rozwiązać dany problem, ale tutaj się nie da - musiałaby zaistnieć uczciwa wola wszystkich stron... Franczyzobiorcy SPAR od samego początku chcieli rozwiązać problem braku rentowności sklepów poprzez dialog, niestety zarząd SPAR uznaje się za rasę ponad wszystkimi i nie będzie rozmawiał i wypracowywał sposobu rozwiązania tej sytuacji. W zamian bez skrupułów szkodzi większości franczyzobiorców SPAR. BRAWO, to TYPOWO TAKIE POLSKIE!!! - Brak umiejętności rozmowy!!!

  oceń komentarz
 • ~lbruchacie 5 4 miesiące temuocena: 92% 

  Dobrze, że w końcu ktoś o tym napisał. Szkoda tylko, że dopiero tydzień po całej akcji. LB próbuje się w prasie wybielać, jaki to on jest poszkodowany, biedny polski przedsiębiorca. Ale z drugiej strony ten artykuł pokazuje, jaki z niego jest (Moderator: Fragment wpisu został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu forum dyskusyjnego) i jakim jest człowiekiem w rzeczywistości. Zakłamanym, który idzie po trupach do celu. A już na pewno takim, o którym można by powiedzieć, że Polak Polaka zawsze wy..... . Sam teraz dogaduje się z EC i próbuje wszystkich franczyzobiorców jeszcze raz zrobić w konia. Oby mu się to nie udało.

  Edytowany: 4 miesiące temu

  oceń komentarz
 • ~Fb 4 4 miesiące temuocena: 100% 

  Brak komentarza Spar Polska mówi sama za siebie

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Racjonalista 3 4 miesiące temuocena: 92% 

  Zobaczcie jaką mamy sytuacje!!! Czy ktoś jeszcze ma wątpliwości kto gra nieczysto!!! Franczyzobiorcy, Dostawcy, Producenci obudźcie się!!! Skończcie tę farsę a nie czekajcie na wyroki sądowe!!!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Maciej999 2 4 miesiące temuocena: 25% 

  Zmieniajcie sieć na stokrotkę. Ja zmieniłem i jestem zadowolony.

  oceń komentarz
 • ~Kamil 1 4 miesiące temuocena: 100% 

  Redakcjo WH, jako franczyzobiorcy SPAR dziękujemy za obiektywny artykuł, który chociaż w kilku procentach ukazuje dramatyczną sytuację w jakiej są franczyzobiorcy sieci SPAR w Polsce. Najgorsze jest to, że nie jesteśmy w stanie w niej bez końca trwać, a wygląda na to, że ta historia będzie się ciągnęła bez końca, aż uczciwi przedsiębiorcy (tutaj mam na myśli franczyzobiorców SPAR) nie pójdą na dno razem z centralą SPAR Polska.

  oceń komentarz
REKLAMA
do góry strony