REKLAMAPRIM (KABANOS) - GRILL - Baner Główny (29.04-30.06.2020)

(materiały własne)

Eksperci Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju - FOR niezwykle krytycznie ocenili ministerialną ocenę zakazu handlu, jako nierzetelną, stronniczą i antyprzedsiębiorczą. Zdaniem ekspertów FOR niemal każdy z elementów raportu należy ocenić jednoznacznie krytycznie, gdyż nie spełnia on standardów rzetelnej oceny skutków ustawy. Opracowanie nie wskazuje bowiem wiarygodnych związków przyczynowo-skutkowych między zakazem a zmianami w handlu i innych branżach. Operuje ponadto na niepełnych danych, które ministerstwo z pewnością mogło pozyskać.

REKLAMANutrend - ISODRINX - belka w artykułach (28.05 - 02.06.2020)

Przypomnijmy, że Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przedstawiło kilkanaście dni temu ocenę wpływu ograniczenia handlu w niedzielę. Resort nie rekomenduje zmian w modelu dochodzenia do pełnego zakazu, sugerując jedynie modyfikację przepisów „w kierunku dalszego wzmocnienia małych, polskich sklepów”.

Zdaniem ekspertów FOR raport abstrahuje od najpoważniejszych zarzutów wobec zakazu handlu w niedziele: naruszenia wolności gospodarczej, negatywnego wpływu na wolność wyboru konsumentów i fatalnej jakości przepisów. „Trudno nie odnieść wrażenia, że działania organów państwa, mających w swoim portfolio przedsiębiorczość – w tym również Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców – nie idą w parze z deklaracjami o poprawie warunków prowadzenia działalności gospodarczej” – piszą przedstawiciele fundacji.

Poniżej przytaczamy obszerne fragmenty analizy przeprowadzonej przez Fundację Forum Obywatelskiego Rozwoju – FOR:

Krytyczna ocena ministerialnej oceny

„Na początku kwietnia Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT) przedstawiło Ocenę wpływu ograniczenia handlu w niedziele. Opracowanie to miało odpowiedzieć na pytanie o sens nie tylko utrzymania, lecz także rozszerzenia restrykcji, czyli objęcia zakazem wszystkich niedziel od 2020 roku. W raporcie faktycznie taką odpowiedź można znaleźć – resort nie rekomenduje zmian w modelu dochodzenia do pełnego zakazu, sugerując jedynie modyfikację przepisów „w kierunku dalszego wzmocnienia małych, polskich sklepów”. Lektura opracowania nie pozwala jednak uznać, że propozycje MPiT znajdują oparcie w zaprezentowanych danych. Co gorsza, raport resortu przedsiębiorczości uderza antyprzedsiębiorczościową retoryką, co stoi w rażącej sprzeczności z celami, które miały przyświecać działalności ministerstwa.”

„Przygotowane opracowanie jest odpowiedzią na narastające wątpliwości związane z wejściem w życie, w marcu ubiegłego roku, ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. W ciągu pierwszych 12 miesięcy funkcjonowania restrykcji byliśmy świadkami prób prowadzenia legalnego handlu w dni objęte zakazem (często bardzo kreatywnych), np. poprzez przesunięcie profilu działalności, zmiany w asortymencie czy drobne inwestycje w placówkach – co miało na celu skorzystanie z wyłączeń przewidzianych w ustawie. Z drugiej strony, potwierdziły się obawy wynikające z fatalnej jakości przepisów, co miało swój skutek w dziesiątkach postępowań przed sądami (jedna ze spraw dotarła aż do Sądu Najwyższego), kolejnych propozycjach „uszczelnienia” zakazu i niezbyt przychylnych opiniach Biura Analiz Sejmowych.”

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 2

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMAPPH 2020 - PROMOCJA 25% - Half Page (kwiecień - maj 2020)
do góry strony