REKLAMANaturio_banner główny_styczeń 2020
Fundacja Viva! wzywa do bojkotu sieci sprzedających żywe karpie

Fundacja Viva! wzywa do bojkotu sieci sprzedających żywe karpie (Facebook, Fundacja Viva!)

Fundacja Viva! sprzeciwia się sprzedaży żywych karpi przez sieci marketów lub w wynajętych miejscach na ich parkingach. Jeszcze 15 grudnia pod lupą fundacji znalazły się sklepy Auchan, Kaufland, Carrefour, Selgros, E.Leclerc i Tesco. Po interwencji rzeczniczki prasowej Auchan, Fundacja Viva! usunęła loga marketów, które w tym roku wycofały się ze sprzedaży żywego karpia.

REKLAMA

Na swoim profilu facebookowym oraz na stronie internetowej wzywa do bojkotu sieci sklepów, sprzedających żywe ryby. „Święta Bożego Narodzenia nazywane czasem współczucia i dobra, są tak naprawdę wypełnione bólem, strachem, walką i bolesną śmiercią prawie 10 milionów karpi. Ryby są trzymane bez wody, stłoczone, pakowane żywe do worków foliowych i ranione. Pomimo tego że karpie chroni ustawa o ochronie zwierząt i Sąd Najwyższy w 2016 roku wydał orzeczenie potwierdzające, że przetrzymywanie ryb bez wody jest znęcaniem się nad nimi, wciąż powszechne jest, znane od czasów PRL-u, zjawisko sprzedaży żywego karpia” – podaje fundacja.

Specjalnie założony profil na Facebooku polubiło już ponad 12 tys. osób. Codziennie internauci przesyłają filmy ilustrujące warunki przechowywania ryb i sposób ich pakowania. Na filmach widać, jak niektórzy klienci wieszają foliówki z podskakującymi rybami przy wózku na zakupy, pakują ryby do dodatkowych toreb. Zdaniem klientów nagrywających te sytuacje, ryby duszą się w foliowych torbach.

fot. Facebook, Fundacja Viva!

Aktualizacja:

Jeszcze w momencie publikacji tego tekstu, na stronie internetowej fundacji Viva! zamieszczone były loga większej liczby marketów. Po interwencji rzeczniczki Auchan, Fundacja usunęła loga Selgros i Auchan. Te sieci sklepów zadeklarowały w tym roku, że nie będą sprzedawać żywego karpia.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 13

 • 5
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 2
  OBOJĘTNY
 • 5
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (8)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Rakieta 8 miesiąc temuocena: 50% 

  Ekolodzy łamią prawo człowieka jak są potrzebni to ich wtedy niema a karpia lubię żywego i nikt mi go nie zabroni a sami ekolodzy mają buty skórzane i wtedy wszystko jest ok

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Olo 7 miesiąc temu

  Niech jeszcze zakażą uboju drobiu, trzody chlewnej i bydła no i ryb

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jojo 6 miesiąc temuocena: 100% 

  Idioci w tym Viva! A płaty po 40 zł. to od razu były martwe?! IDIOCI!!!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Rzecznik Auchan 5 miesiąc temu

  Dziękuję za korektę tekstu. Pozdrawiam!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Klient 4 miesiąc temuocena: 78% 

  Ludzie dajcie żyć.. Ja chcę mieć karpia na stole i popieram Kaufland i Carrefour... A aktywiści niech wy..... I wara od Świąt

  oceń komentarz
 • ~M.Głowacka 3 miesiąc temuocena: 67% 

  Dziękuję rzecznikowi sieci Auchan za zajęcie stanowiska w tej sprawie. Wyjaśniam, że w momencie pisania tego tekstu na stronie internetowej prowadzonej przez Fundację Viva!, na której Fundacja wzywa do bojkotu marketów, figurowały logotypy pięciu sieci sklepów, w tym Auchan. Tekst dotyczył nawoływania do bojkotu, a nie informacji o sieciach sprzedających karpie. M. Głowacka, Wiadomości Handlowe

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Rzecznik Auchan 2 miesiąc temuocena: 100% 

  W Auchan nie sprzedajemy żywych karpi od tego roku. Proszę o korektę tytułu. Wydaliśmy w tej sprawie komunikat prasowy razem z Fundacją VIVA!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~niki 1 miesiąc temuocena: 100% 

  Chyba był konsensus że karp ma sobie pływać, mieć ileś tam miejsca, natlenianą czystą wodę. I jako klient przynoszę do domu karpia w wiadrze, albo mi go na miejscu młotkiem w łepek. Przecież stres wpływa na jakość mięsa, skoro są badania że dotyczy to trzody, bydła, drobiu itd to ryb również . Rybka ma byś szczęśliwa nim trafi w panierkę. Pozdrawiam wegetarian.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMA
do góry strony