REKLAMAMLEKOVITA - Święta Śmietanka - Baner Główny (14-19.12.2019)

Dwóch głównych akcjonariuszy Metro AG odmawia poparcia Czecha Daniela Kretinskiego w próbie przejęcia akcji spółki. Nie powiodły się rozmowy pomiędzy konsorcjum Meridian Foundation i Beisheim Group a EP Global Commerce na temat możliwego przejęcia akcji.

REKLAMAPurella - SuperMusli - Belka w artykułach (16-31.12.2019)

(Metro AG)

Firmy miały różne poglądy na temat wyceny spółki Metro AG. EPGC potwierdziło, że nie podniesie ceny ofertowej, nie obniży minimalnego progu akceptacji, ani nie zmodyfikuje w inny sposób oferty. Okres akceptacji oferty kończy się 7 sierpnia 2019 r.

Jak informowaliśmy wcześniej, czesko-słowackie EP Global Commerce złożyło ofertę przejęcia Grupy Metro za 5,8 mld euro, ale zarząd niemieckiego hurtownika i detalisty uważa, że propozycja jest zbyt niska.

Konsorcjum zamierza nabyć co najmniej 67,5 proc. akcji, ale do tej pory zgromadziło tylko jedną trzecią akcji zwykłych. W ten sposób Křetínský mógł uzyskać wsparcie głównego akcjonariusza Haniela, który już zaoferował swoje pozostałe udziały w wysokości nieco ponad 15 proc. Często zdarza się, że duże pakiety są oferowane przy zakupach tuż przed terminem.

Może to zwiastować na duży impas w Metro. Jeśli jednak dobrowolna oferta Kretinskiego się nie powiedzie, może zrobić kolejny krok: z udziałem większym niż 30 proc. konsorcjum może złożyć ofertę obowiązkową - po znacznie niższej cenie niż 16 euro. Haniel już zgodził się sprzedać swoje akcje taniej.

Aktualnie EP Global Commerce posiada niemal 11 proc. udziałów w Grupie Metro. Jego przedstawiciele zapewniają, że otrzymali już wstępne potwierdzenie od firmy inwestycyjnej Haniel w sprawie odkupienia od niej kolejnych 15,2 proc. udziałów w Metro.

Grupa Metro działa w 26 krajach, w tym w Polsce. W naszym kraju w jej skład wchodzi sieć hurtowni Makro Cash&Carry, jak również sieć sklepów franczyzowych Odido. Dawniej Metro rozwijało w Polsce także koncept hipermarketowy (Real).

EP Global Commerce (EPGC) jest spółką przejmującą, której właścicielem są dwaj partnerzy inwestycyjni: Patrik Tkáč (47 proc.) i Daniel Křetínský (53 proc.). Została założona w czerwcu 2018 roku, a siedziba spółki znajduje się w Monachium. Dwie spółki zależne, EPGC I i EPGC II, zostały utworzone w celu nabycia udziałów Metro AG, które wcześniej były własnością firm Haniel i Ceconomy.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~10 1 3 miesiące temuocena: 0% 

  Macie i czytajcie .To są szwaby nie to co Polacy wszystko im za darmoche,

  oceń komentarz
REKLAMA
do góry strony