REKLAMASegafredo Selezione - banner główny (30.03-05.04)
Czy poznański sąd zatwierdzi układy spółek Piotra i Pawła z wierzycielami?

Czy poznański sąd zatwierdzi układy spółek Piotra i Pawła z wierzycielami? (fot. wiadomoscihandlowe.pl)

Wierzyciele spółki Piotr i Paweł SA, którzy zagłosowali przeciwko układowi, zapowiadają złożenie zażalenia, jeśli w przyszłym tygodniu dojdzie do zatwierdzenia układu przez sąd - dowiedział się portal wiadomoscihandlowe.pl. Dostawcy twierdzą też, że rozważają inne kroki, takie jak zawiadomienia do prokuratury w związku z działaniami zarządu i organów nadzoru supermarketowej sieci.

REKLAMANutrend - Belka w artykułach - Baner nr 2 (16.03 - 16.04.2020)

Przypomnijmy, że 2 marca wierzyciele trzech spółek tworzących sieć Piotr i Paweł poparli propozycje układowe złożone przez owe spółki. Doszło do zawarcia trzech układów, które mogą zostać zatwierdzone przez już niebawem, bo 25 marca. Rozprawy w tym przedmiocie - przynajmniej na ten moment - nie zostały odwołane pomimo rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce.

Układy zostały zatwierdzone sporą większością głosów. Za układami zagłosowało łącznie 849 wierzycieli (74 proc. wierzycieli głosujących), reprezentujących ponad 391 mln zł wierzytelności (czyli 85 proc. ogólnej wartości wierzytelności głosujących). Rozkład głosów wyglądał podobnie w każdej z trzech spółek. Najwięcej emocji wzbudziło głosowanie dot. spółki Piotr i Paweł SA, gdzie już wcześniej powstała nieformalna koalicja wierzycieli dążących do przedstawienia własnych, alternatywnych propozycji układowych. W skład sojuszu weszły firmy, którym zarząd Piotr i Paweł SA zaproponował spłatę maksymalnie 10-20 proc. długów. Przedstawiciele tych firm domagają się od supermarketowej sieci spłaty całości długów z przyszłych zysków. Nie udało im się jednak zbudować koalicji na tyle dużej, by móc formalnie zgłosić taką propozycję układową.

Układy zostały zawarte i czekają na zatwierdzenie, ale koalicja kilkudziesięciu niezadowolonych dostawców nie daje za wygraną. W liście przesłanym portalowi wiadomoscihandlowe.pl w imieniu grupy przez jednego z jej nieformalnych reprezentantów, który pragnie pozostać anonimowy, grupa wierzycieli zapowiada dalszą walkę o swoje interesy.

- Część wierzycieli, którzy zagłosowali przeciwko układowi, zdecydowało się złożyć zażalenie dotyczące przegłosowania układu w związku z propozycjami układowymi, które w rażący sposób naruszają ich interesy. Trudno sobie wyobrazić, że dłużnik skategoryzował wierzycieli w taki sposób, aby jednych zaspokoić w 100 proc., innych w 40 proc., a jeszcze innych tylko w 20 proc., czy w 10 proc., przy czym straty tych ostatnich wynoszą setki milionów złotych - czytamy w liście.

Dostawcy w piśmie zaznaczają, że "układ z tak rażącymi dysproporcjami w poziomie zaspokojenia różnych grup wierzycieli nie powinien być zatwierdzony przez sąd, bowiem zatwierdzenie tego układu oznaczałoby akceptację modelu spłaty, w którym jedni wierzyciele są zaspakajani w znacznie wyższym stopniu niż inni, co oczywiście oznacza, że jedni wierzyciele są zaspakajani kosztem innych wierzycieli".

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 12

 • 11
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (4)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Pracownik 4 11 dni temuocena: 80% 

  Prokurator miałby co robić , pracowałem w centrali w latach 2018/2019 to wiem

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Karina 3 11 dni temuocena: 50% 

  Dura lex, sed lex. Dostawcom trudno to przełknąć i rozumiem to, ale takie jest prawo. Prowadzenie działalności gospodarczej to ryzyko, również ryzyko tego, że odbiorca nie zapłaci. Są narządza minimalizownia tego ryzyka i wszyscy ci krzyczący teraz dostawcy doskonale o nich wiedzieli, ale chcieli przyoszczędzić i teraz to się mści. Ryzyko trzeba wkalkulowywać w biznes, jeśli ktoś tego nie rozumie i przedsięwziął za czasu odpowiednich działań zabezpieczających, to teraz może mieć pretensje sam do siebie. Pójdą do sądu i prokuratury, oczywiście, niech idą, mają do tego prawo. Nic z tego nie wyniknie. Tak wygląda biznes, tu nikt nie da 100% gwarancji. Jak ktoś chce być pewien, że pieniądze wpłyną na konto, niech idzie pracować na pocztę. I mówię to jako były dostawca Piotra i Pawła. Tak, też wtopiłam, pośrednik, który brał towar do sieci nie zapłacił za fakturę. I co? Dostałam nauczkę, od tamtej pory wszystkie dostawy do sieci przez faktoring.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Dark 2 12 dni temuocena: 67% 

  Nie dawajcie się. Dlaczego jakiś Spar ma się teraz bogacić Waszym kosztem?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Gość 1 12 dni temuocena: 100% 

  Mam Pytanie czy Piotr i Paweł KEN w-wa i Noskowskiego PiP w Gdańsku działaja?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMA
do góry strony