REKLAMANaturio - baner główny - lipiec 2019
Dorota Liszka, wiceprezes, manager ds. komunikacji korporacyjnej w Grupie Maspex

Dorota Liszka, wiceprezes, manager ds. komunikacji korporacyjnej w Grupie Maspex (Grupa Maspex)

Koncerny spożywcze w Polsce mierzą się z wyzwaniami związanymi z ociepleniem klimatu, szukają rozwiązań, które pozwalają im oszczędzać energię i ograniczyć emisję CO2 do atmosfery. Przykładem takich skutecznych działań może się pochwalić Grupa Maspex, która dotychczas zrealizowała inwestycje proekologiczne o wartości około 130 mln złotych.

REKLAMAKongres Alkohole i Napoje - Belka w artykułach (lipiec 2019)

W Katowicach trwa właśnie szczyt klimatyczny COP24. Ponad 200 delegacji z 60 krajów i przywódcy państw z całego świata dyskutują w trakcie odbywających się debat i posiedzeń plenarnych, jak zaradzić globalnemu ociepleniu. Jednym z sektorów, który musi zmierzyć się z klimatycznymi wyzwaniami jest sektor FMCG, tak w obszarze produkcji rolnej, przetwórstwa spożywczego, ale także handlu oraz dystrybucji. Resort rolnictwa podkreśla, że „wytwarzanie żywności, a także surowców nieżywnościowych musi odbywać się z poszanowaniem środowiska naturalnego”.

- Zmiany  klimatyczne, których skutkiem są gwałtowne zjawiska pogodowe w różnych  regionach świata, mają ogromny wpływ na rolnictwo. Mogą zniszczyć dorobek pokoleń rolników i podstawy egzystencji społeczności wiejskich. W tym roku także w Polsce doświadczamy skutków zmian klimatycznych w postaci  masywnej suszy niszczącej uprawy rolne. Rolnictwo nie tylko jest  poddawane zmianom klimatycznym, ale także na nie oddziałuje - mówił podczas COP24 minister rolnictwa Jan Ardanowski.

Liderzy krajowego sektora FMCG dostrzegają fakt, jak istotnym problemem na poziomie światowym, ale także krajowym są zmiany klimatyczne, a także zanieczyszczenie środowiska. Firmy coraz mocniej inwestują w rozwiązania, które pozwalają im oszczędzać energię i ograniczyć emisję CO2 do atmosfery. Świetnym przykładem takich działań jest Grupa Maspex.  

- Wykorzystywanie tzw. „zielonych technologii” i inwestycje ekologiczne są dla naszej firmy niezmiernie ważne. Od początku swojej działalności konsekwentnie staramy się minimalizować negatywny wpływ na środowisko naturalne w każdym obszarze. Poszukujemy najbardziej przyjaznych środowisku rozwiązań, a nasze wewnętrzne standardy proekologiczne są nie tylko zgodne z międzynarodowymi normami i przepisami, ale często nawet bardziej restrykcyjne od standardów. Dotychczas zrealizowaliśmy inwestycje proekologiczne o wartości około 130 mln złotych – mówi Dorota Liszka, wiceprezes, manager ds. komunikacji korporacyjnej w Grupie Maspex.

Jak podkreśla wiceprezes Maspeksu, firma stosujemy nowoczesne, energooszczędne, wodooszczędne, a przy tym wydajne linie technologiczne. - Wszystkie obiekty, hale produkcyjne  budowane są w standardzie energooszczędnym . Dbałość o należyty stan maszyn i urządzeń, planowanie produkcji zapewniające wykorzystanie maksymalnych zdolności produkcyjnych, a zarazem podnoszenie świadomości pracowników poprzez częste szkolenia, skutkują tym, że  ograniczamy zużywaną wodę, energię i gaz oraz zmniejszamy ilość powstających ścieków i odpadów. Wszelkie odpady wytworzone w procesie produkcji są natomiast zawsze segregowane i poddawane procesowi recyklingu. Poprzez m.in. stosowanie zamkniętych obiegów wody, systemów centralnego mycia, rozbudowę systemów rekuperacji (odzysk energii cieplnej z procesów), prowadzenie stałego monitoringu zużywanej wody, energii elektrycznej oraz cieplnej, jak też właściwą organizację transportu-automatyczne połączenia między produkcją i magazynami, minimalizujemy skutki oddziaływania na środowisko – wylicza Dorota Liszka.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 3

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony