REKLAMAKORAL - Bracia Koral - Rożek - Baner Główny (od 29.05.2020 )
Galeria Wisła, Płock

Galeria Wisła, Płock (fot. mat. prasowe)

W handlu hurtowym wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury jest w maju wyższy niż w kwietniu – odpowiednio plus 8,5 i 7,5. Mniej optymistyczni są detaliści, w ich przypadku wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury to w maju plus 4,7, a przed miesiącem było plus 6,3 – najnowsze dane GUS.

REKLAMANutrend - MAGNESLIFE LIQUID - belka w artykułach (03-08.06.2020)

Prezentujemy dane z najnowszego badania GUS, dotyczącego ogólnego klimatu koniunktury w gospodarce. Wybrane liczby dotyczą koniunktury w handlu hurtowym i detalicznym.

Handel hurtowy

W bieżącym miesiącu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie plus 8,5 (przed miesiącem plus 7,5). Poprawę koniunktury sygnalizuje 18,4 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie – 9,9 proc. (miesiąc wcześniej odpowiednio 17,9 proc. i 10,4 proc.). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Utrzymują się optymistyczne diagnozy sprzedaży. Odpowiednie przewidywania są pozytywne, ale ostrożniejsze do formułowanych w marcu i kwietniu br. Przedsiębiorcy oceniają sytuację finansową wciąż niekorzystnie, choć nieco lepiej niż w ostatnich czterech miesiącach. Prognozy w tym zakresie są pozytywne, zbliżone do zgłaszanych w kwietniu. Stan zapasów towarów jest nadal uznawany przez przedsiębiorców za nadmierny. Zapowiadany jest wzrost zamówień towarów u dostawców, choć mniejszy od oczekiwanego przed miesiącem. Zatrudnienie może być zwiększone, ale w stopniu mniejszym niż planowano w kwietniu. Przedsiębiorcy oczekują, że ceny towarów będą rosnąć w tempie zbliżonym do prognozowanego w ubiegłym miesiącu.

W maju br. 7,5 proc. przedsiębiorstw handlu hurtowego deklaruje, że nie napotyka na problemy w prowadzeniu bieżącej działalności (8,2 proc. przed rokiem). Największe trudności sygnalizowane przez przedsiębiorstwa zgłaszające bariery związane są z kosztami zatrudnienia (49,8 proc. w maju br., 48,2 proc. w analogicznym miesiącu ub.r.), zbyt dużą konkurencją na rynku (46,3 proc. w maju br., 44,9 proc. przed rokiem), niejasnymi, niespójnymi i niestabilnymi przepisami prawnymi (45,0 proc. w maju br., 45,9 proc. w analogicznym miesiącu ub.r.) oraz wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu (41,7 proc. w maju br., 38,0 proc. przed rokiem).

Handel detaliczny

W bieżącym miesiącu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie plus 4,7 (przed miesiącem plus 6,3). Poprawę koniunktury sygnalizuje 15,6 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie – 11,0 proc. (w ubiegłym miesiącu odpowiednio 16,8 proc. i 10,6 proc.). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Diagnozy sprzedaży są optymistyczne, najlepsze od stycznia br. Odpowiednie prognozy są korzystne, ale ostrożniejsze od zgłaszanych w marcu i kwietniu br. Oceny sytuacji finansowej są mniej niekorzystne od sygnalizowanych w ostatnich trzech miesiącach. Przewidywania w tym zakresie są najmniej pozytywne od marca br. Stan zapasów towarów jest nadal uznawany za nadmierny. Zapowiadany jest wzrost zamówień towarów u dostawców, choć mniejszy od oczekiwanego przed miesiącem. Zatrudnienie może się zwiększyć nieznacznie, w stopniu zbliżonym do planowanego w kwietniu. Przedsiębiorcy prognozują, że ceny towarów będą rosnąć nieco szybciej niż zapowiadano miesiąc wcześniej.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMAB-BIO lody - Half Page (21.05.-04.06.2020 r.)
do góry strony