REKLAMAMARKET ROKU 2019 - Baner Główny (styczeń 2019)
Na zdj. odbiór alkoholu zarezerwowanego za pośrednictwem Winnicy Lidla

Na zdj. odbiór alkoholu zarezerwowanego za pośrednictwem Winnicy Lidla (fot. wiadomoscihandlowe.pl)

Sprzedaż alkoholu przez sklepy internetowe to w Polsce nadal temat kontrowersyjny i w zasadzie nieuregulowany. Jak dowiedział się portal wiadomoscihandlowe.pl, w najbliższym czasie się to nie zmieni, bowiem rząd Prawa i Sprawiedliwości nie ma w planach znowelizowania archaicznych w tym zakresie przepisów.

REKLAMAKongres Mięsny 2019 - belka w artykułach (styczeń 2019)

Kwestię handlu alkoholem w Polsce regulują przepisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z 1982 r. W przypadku sklepów stacjonarnych, sprawa jest jasna: alkohol mogą sprzedawać te placówki, które uzyskały na to koncesję. Z kolei sklepy internetowe nie mają żadnej możliwości otrzymania takiego zezwolenia. Część z nich próbuje zatem dostarczać klientom alkohol prosto z placówek stacjonarnych, które posiadają koncesję. Praktykę taką zakwestionował jednak półtora roku temu Naczelny Sąd Administracyjny.

Sprzedaż w sklepie, czy w domu?

W wyroku z 21 kwietnia 2016 r. NSA stwierdził, że poza sklepami branżowymi, wydzielonymi stoiskami samoobsługowymi w sklepach o powierzchni powyżej 200 mkw., oraz placówkami, w których sprzedawca prowadzi bezpośrednią sprzedaż alkoholu, sprzedaż detaliczna alkoholu jest niedozwolona. - Wyliczenie to jest wyczerpujące, zatem w inny sposób i w innych miejscach prowadzić sprzedaży alkoholu nie wolno - uznał sąd.

Jak dodał NSA, "nie ma żadnego znaczenia, że zamówienie na dostarczenie alkoholu do miejsca wskazanego przez nabywcę przyjął i zrealizował sklep posiadający zezwolenie na sprzedaż alkoholu". Nieistotny jest również fakt, że sklep, którego sprawa dotyczyła wystawił paragon dokumentujący sprzedaż i z tego sklepu alkohol został dostarczony do miejsca wskazanego przez nabywcę, "gdyż posiadane zezwolenie nie obejmuje sprzedaży poza miejscem w nim wskazanym, w takim znaczeniu, że sprzedaż będzie zrealizowana poprzez wydanie rzeczy w miejscu innym niż określone w zezwoleniu".

Jak dowiedzieliśmy się w Ministerstwie Rozwoju, obecnie nie ma planów znowelizowania ustawy o wychowaniu w trzeźwości w zakresie dotyczącym e-handlu alkoholem. - Ministerstwo Rozwoju, a także Ministerstwo Zdrowia nie prowadzą obecnie prac mających na celu umożliwienie handlu napojami alkoholowymi za pośrednictwem internetu - podkreśla Adrian Sinkowski z Departamentu Komunikacji MR.

Przypomnijmy, że zmianę prawa w tym zakresie zapowiadał rząd Ewy Kopacz pod koniec poprzedniej kadencji parlamentu. W 2015 r. wiceminister gospodarki Arkadiusz Bąk podkreślał, że w jego resorcie, we współpracy z Ministerstwem Zdrowia, trwają prace nad "otwarciem handlu elektronicznego alkoholem". Jednak z zapowiedzi nic nie wyszło i - jak się okazuje - rząd Prawa i Sprawiedliwości podobnych planów nie ma.

Trzeźwość najważniejsza

Sinkowski w komentarzu dla portalu wiadomoscihandlowe.pl wskazuje, że zgodnie z przepisami ustawy o wychowaniu w trzeźwości "sprzedaż napojów alkoholowych może odbywać się wyłącznie na terenie wyznaczonego punktu sprzedaży". Przywołuje także dwa inne wyroki sądów, które mają potwierdzać tezę, że e-handel alkoholem jest w Polsce nielegalny.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 9

 • 7
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony