REKLAMAATLANTA POLAND (BAKAL SOFT) - Baner Główny - 31.01 - 29.02.2020

Niedzielne wybory parlamentarne w Polsce wygrał komitet rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS). Wszystko wskazuje na to, że z wynikiem pozwalającym na kontynuację samodzielnych rządów. Według Bartosza Boleckiego, starszego analityka rynku handlu detalicznego w firmie PMR, dla rynku handlu detalicznego oznacza to kontynuację dotychczasowych trendów, a więc z jednej strony stymulację rynku wydatkami socjalnymi, a z drugiej rosnącą liczbę regulacji i niepewność odnośnie uchwalanego prawa.

REKLAMAPREMIUM ROSA - Belka w artykułach - 19.02. - 04.03
Bartosz Bolecki, starszy analityk firmy PMR

Bartosz Bolecki, starszy analityk firmy PMR (PMR)

- Od momentu przejęcia władzy w 2015 r. PiS wprowadził szereg programów socjalnych, które pozytywnie wpłynęły na dochód rozporządzalny Polaków, a co za tym idzie na ich wydatki na konsumpcję. Warto tu wymienić przede wszystkim wprowadzenie, a potem rozszerzenie programu Rodzina 500+ (500 zł miesięcznie dla rodziców od każdego dziecka w rodzinie), wypłatę 13 emerytury w wysokości 1,1 tys. zł, obniżenie podstawowej stawki PIT z 18 proc. do 17 proc. czy wprowadzenie zerowej stawki PIT dla osób do 26 roku życia – wylicza Bartosz Bolecki.

- Z drugiej strony, ostatnie lata to m.in. wprowadzenie zakazu handlu w niedziele czy podatku od sprzedaży detalicznej, który co prawda został zawieszony po zaskarżeniu go przez Komisję Europejską do Sądu UE, ale po pozytywnym rozstrzygnięciu tego ostatniego może w najbliższym czasie powrócić. To także okres rosnącej niepewności co do obowiązującego prawa. Wiele regulacji było wprowadzanych w ostatniej chwili, nie dając detalistom zbyt wiele czasu na przygotowanie się do zmiany. Koronnym przykładem może być wprowadzenie dnia wolnego 12 listopada 2018 r. z zaledwie kilkudniowym wyprzedzeniem – wskazuje starszy analityk PMR.

Bartosz Bolecki podkreśla, że biorąc pod uwagę dużą liczbę obietnic jakie przedstawiono przed wyborami, należy spodziewać się kontynuacji stymulacji socjalnej. - W 2020 r. ponownie ma zostać wypłacona 13 emerytura a w 2021 r. najubożsi emeryci mają otrzymać także 14 emeryturę. Przed wyborami padła także zapowiedź szybszego podwyższania płacy minimalnej, tak aby na koniec 2023 r. osiągnęła ona wartość 4 tys. zł. To z jednej strony oznaczałoby znaczące podwyższenie dochodu rozporządzalnego Polaków, ale z drugiej olbrzymie kłopoty dla handlu, gdzie zdecydowana większość pracowników zarabia zdecydowanie poniżej tego pułapu – wyjaśnia analityk.

- Biorąc pod uwagę liczbę i koszt obietnic nie należy spodziewać się kolejnych tego typu projektów w nadchodzących latach. Wyjątkiem mogłaby być sytuacja gdyby sondaże przed wyborami prezydenckimi w 2020 r. były negatywne dla prawdopodobnego kandydata PiS, a więc urzędującego prezydenta – podsumowuje Bartosz Bolecki.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 9

 • 6
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 2
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Precz z postkomuną 1 4 miesiące temuocena: 75% 

  Opinia elektoratu PO

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony