REKLAMAPRIM (KABANOS) - GRILL - Baner Główny (29.04-31.07.2020)

(mat. prasowe)

Digitalizacja i nowe technologie szturmem podbijają branżę handlu detalicznego. Przedsiębiorcy sięgają po rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji, Internetu Rzeczy i wirtualnych asystentów sprzedaży, aby ułatwić klientom zakupy zarówno w sieci, jak i sklepach stacjonarnych, a co się z tym wiąże, zwiększyć obroty firmy. Starają się również w ten sposób zrekompensować straty, jakie ponieśli w związku z wprowadzeniem zakazu handlu w niedziele – to niektóre wyniki badania Comarch.

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

Minął rok od wprowadzenia ograniczenia handlu w niedziele, a temat jest wciąż elektryzujący i nie znika z serwisów informacyjnych oraz tytułów branżowych zarówno za sprawą kontrowersji wśród pracowników, pracodawców i całego polskiego społeczeństwa, jak i przepisów, które zaostrzają zakaz handlu w niedziele. Nie jest zaskoczeniem, że zmiany legislacyjne przełożyły się na przychody firm działających w branży handlu detalicznego. Jak pokazują wyniki ankiety przeprowadzonej przez firmę Comarch, dla 64 proc. przepytanych przedsiębiorców wprowadzenie zakazu handlu w niedziele skutkowało spadkiem przychodów. Dla 27 proc. ankietowanych zmiany w przepisach nie miały istotnego wpływu na wielkość sprzedaży, a 9 proc. z nich zanotowało wzrost obrotów.

Zakaz handlu dotknął także sklepy online

Comarch w ankiecie zadał również pytanie, jak niehandlowe niedziele wpłynęły na ruch w sklepach internetowych. Okazuje się, że przepisy ustawy ograniczającej handel odbiły się również na wynikach sprzedaży w sieci. Aż 50 proc. ankietowanych zadeklarowało, że ich obroty spadły o mniej niż 20 proc., a 9 proc. z nich zanotowało spadek między 20 a 40 proc. Z kolei 2 proc. przedsiębiorstw musi się zmierzyć z ponad 40-procentowym pomniejszeniem obrotów. Tendencje wzrostowe na poziomie 10 proc. zadeklarowało tylko 5 proc. ankietowanych. Dla ¼ przedsiębiorców ruch w sklepie internetowym utrzymał się na tym samym poziomie.

– Te wyniki pokazują, jak duża jest przestrzeń do zagospodarowania w handlu online. Firmy kuszą klientów promocjami, gwarantują darmową przesyłkę oraz oferują większą dostępność produktów w sieci. Jednak okazuje się, że to wciąż nie wystarcza, aby do sklepów internetowych zaczęła „przychodzić” taka liczba klientów, która wyrównałaby straty związane z ograniczeniem handlu w niedziele – mówi Witold Podgórski, product manager systemów Comarch Retail.

Zapraszamy na internetowe zakupy

Aby przekonać klientów do przejścia na e-commerce 25 proc. z przepytanych osób stara się przyciągnąć klienta promocjami, 19 proc. gwarantuje darmową przesyłkę oraz możliwość zwrotów, bez ponoszenia dodatkowych kosztów, a 25 proc. kusi klientów szerszą ofertą produktów. Dla 12 proc. ankietowanych kanał tradycyjny jest najważniejszy, a 19 proc. deklaruje, że nie posiada e-commerce.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 2

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (13)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~eryk34 13 ponad rok temu

  Co z tego że handel przechodzi do sieci jak ten cały zakaz handlu jest po prostu głupi i zły dla gospodarki, czekać tylko aż z jego powodu nadejdzie spowolnienie, co rząd wtedy zrobi jak już będzie za późno.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~mentos 12 ponad rok temu

  jak ustawa glupia to obejsc ja trzeba, jakrzad to debile to pora ich zmienic !

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Rybak 11 ponad rok temu

  Zakaz handlu dotknął wszystkich, szkoda że rząd na to jest obojętny. Badania mówią, że zdecydowana większość chce przywrócenia niedziel handlowych, prawie całe społeczeństwo od czasu do czasu korzysta z możliwości zrobienia zakupów w niedziele.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~anastazja 10 ponad rok temu

  No muszą coś robić żeby walczyć z tym komuszym zakazem handlu który wprowadziło nam pis. Dobrze że opozycja chociaż myśli trzeźwo i chce go znieść, tak trzeba zrobić więc muszą wygrać następne wybory.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~amadeo 9 ponad rok temu

  niestety sto lat za murzynami.... ludzie traca robote, niedlugo zastapia ich komputery, a my bedziemy miec wyznaczone dni na zakupy.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~karol 8 ponad rok temu

  dokladnie tak... nie rozumiem jak mozna bylo wymyslic tak durna ustawe;/

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~artur 7 ponad rok temu

  o tym, ze polski rzad jest o d** roztrzasc.. niech juz sie to zmieni, co za kraj ciemnogrodu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Daria 6 ponad rok temu

  dla kogo ten zakaz ja sie pytam? bo nikomu na dobre nie wychodzi!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~lili 5 ponad rok temu

  a rząd dalej nam będzie cisnął, że zakaz handlu jest dobry.... skoro w innych krajach się z tego wycofują to o czymś świadczy nie?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~tomzik 4 ponad rok temu

  Większość sklepów niestety zrekompensuje sobie zakaz handlu wyższymi cenami, taka prawda, zakaz uderzy podwójnie w przeciętnego klienta, nawet w tego co w niedziele nie robił zakupów.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~gabi 3 ponad rok temu

  Nawet na sprzedazy w sieci sie żle odbił ten zakaz... z kazdej strony tylko widać jego negatywne skutki. Znieście to albo wprowadźcie jakies mądre rozwiązania

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~pinezka 2 ponad rok temu

  buli niestety masz racje.. skutki ktore z miesiaca na miesiac staja sie bardziej oplakane

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~buli 1 ponad rok temu

  No i widać teraz skutki wprowadzenia tego durnego zakazu. Trzeba się tego jak najszybciej pozbyć.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony