REKLAMAJACOBS - Nowość - Baner Główny (Kwiecień 2018)
Na zdj. Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji

Na zdj. Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji (fot. za newsrm.tv)

Od 1 stycznia 2018 r. lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego nie będą oferowane za darmo w punktach sprzedaży. Zapis ten ma znaleźć się w projekcie ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Branża obawia się tak szybkiego tempa wprowadzenia nowych rozwiązań.

REKLAMAKONGRES RYNKU FMCG 2018 - Belka w artykułach

Nowe przepisy dostosowują polskie prawo do rozwiązań unijnych, które zakładają zmniejszenie zużycia lekkich plastikowych toreb na zakupy. Opłata recyklingowa obejmie lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości do 50 mikrometrów – obecnie najczęściej wydawane w jednostkach handlowych przy kasie. Wskazana w ustawie maksymalna stawka opłaty recyklingowej wynosi 1 zł za jedną lekką torbę. Stawka obowiązująca będzie określona w rozporządzeniu ministra środowiska, a jej wysokość zostanie ustalona po przeprowadzeniu dodatkowych analiz uwzględniających m.in. specyfikę polskiego rynku. Skrócenie o rok przez polskiego ustawodawcę okresu umożliwiającego wdrożenie zakładanych zmian powodować będzie wiele problemów.

W ocenie Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji pierwotny termin tj. 1 stycznia 2019 r. stwarzał realną gwarancję przygotowania się do realizacji postanowień ustawy. Podkreślić należy również, że nie zachodzą żadne ważne przesłanki czy okoliczności, które wymagałyby skrócenia wejścia w życie ustawy aż o jeden rok, zwłaszcza, że z treści dyrektywy unijnej nie wynika, iż wprowadzenie instrumentów zapewniających wyeliminowanie z obrotu darmowych plastikowych toreb ma nastąpić od 31 grudnia 2017 r. lecz wskazuje, że kraje członkowskie mają czas do 31 grudnia 2018 r. na wprowadzenia danych zmian.

POHiD jako organizacja reprezentująca firmy z branży handlowej uważa, że wprowadzenie powyższej ustawy w przyspieszonym tempie będzie skutkowało licznymi komplikacjami, których ustawodawca ewidentnie nie bierze pod uwagę. Obawy przedstawicieli branży handlowej budzi kilka kwestii, dotyczą one m.in. problemów ze znacznym przyspieszeniem prac nad zbudowaniem systemu rozliczenia comiesięcznych opłat recyklingowych, zawirowania w negocjacjach umów pomiędzy placówkami handlowymi a producentami toreb foliowych.  Gwałtowne i kosztowne przyspieszenie prac w systemach kasowych – wprowadzenie opłaty recyklingowej do treści paragonu fiskalnego oraz trudności w zakresie stworzenia asortymentu i zapasów toreb foliowych dostosowanych do danej opłaty recyklingowej.

Zdaniem POHiD brak wyłączenia bardzo lekkich toreb foliowych służących klientom do pakowania w miejscu zakupu drobnych towarów non-food będzie dotkliwy dla sklepów branży budowlanej i sklepów wyspecjalizowanych. Do tego dochodzi także, brak możliwości poinformowania klientów o zmianach, które wprowadzą dodatkową opłatę i wymuszą przebudowę kas, co spowoduje utrudnienia podczas robienia zakupów.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 3

 • 3
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Konrad 1 9 miesięcy temu

  te torby rozkładają się w środowisku po 100 latach? największy problem z zanieczyszczeniem mórz to są właśnie te torby! W wielu krajach sobie z tym poradzili a u nas jak zwykle problem. Lepiej niech handel ma problemy niż my ze środowiskiem naturalnym!!!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony
"