REKLAMADOBROWOLSCY - Syty Wilk - Baner Główny (17.02 - 01.03.2020)
Alfred Bujara, przewodniczący Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ Solidarność

Alfred Bujara, przewodniczący Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ Solidarność (materiały prasowe)

Alfred Bujara, przewodniczący Rady Krajowej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność” wystosował do pracowników handlu list otwarty, w którym chwali rozwiązania wprowadzone przez obecną ekipę rządzącą. Jednocześnie wzywa aby w zbliżających się wyborach głosować na kandydatów Prawa i Sprawiedliwości.

REKLAMA

"Ważne jest, aby 13 października iść na wybory i zagłosować na tych polityków, którzy przez ostanie lata dowiedli, że obchodzi ich los polskich pracowników oraz że potrafią rozmawiać ze związkami zawodowymi. Jeśli w wyborczą niedzielę zostaniemy w domu, już następnego dnia może się okazać, że zmarnowaliśmy nie tylko swój głos, ale również kolejne 4 lata w dążeniu do poprawy warunków bytu” – nawołuje szef handlowej Solidarności.

Alfred Bujara, podkreśla w liście otwartym, że „w dobiegającej końca kadencji parlamentu „Solidarności” udało się zrealizować wiele propracowniczych  i prospołecznych postulatów. Obniżony został wiek emerytalny do 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet. Dzięki oskładkowaniu umów zleceń i ograniczeniu nadużywania umów na pracę na czas określony, coraz większa liczba pracowników cieszy się dziś stabilną pracą na podstawie stałej umowy. 4 lata temu, aż 40 proc. pracowników handlu było zatrudnionych na umowach śmieciowych, dzisiaj jest to już tylko 15 proc."

Bujara wskazuje, że „Solidarność zdołała również skłonić rządzących do wprowadzenia minimalnej stawki godzinowej. Definitywnie skończyły się czasy, w których ludzie za godzinę pracy dostawali wynagrodzenie na poziomie 5 zł, co jeszcze kilka lat temu nie należało do rzadkości. W ostatnich latach znacznie szybciej niż wcześniej rośnie płaca minimalna. W przyszłym roku będzie ona wynosić 2600 zł, osiągając poziom 50 proc. średniego wynagrodzenia, co od dawna było postulatem” związkowców.

Szef handlowej Solidarności podkreśla, że „bardzo ważnym osiągnięciem z punktu widzenia pracowników handlu było wprowadzenia wolnych od pracy niedziel w tej branży. Mimo potężnego ataku ze strony przeciwników tego rozwiązania, ustawa  o wolnych niedzielach została wprowadzona. Dziś niepodważalnym faktem jest, że to Solidarność miała w tej sprawie racje. Nie sprawdziły się czarne wizje, wedle których przywrócenie prawa do niedzielnego odpoczynku pracownikom handlu spowoduje likwidację dziesiątek tysięcy miejsc pracy i masowe bankructwa sklepów, choć tym właśnie straszono nas przez wiele miesięcy. Przeciwnie, w handlu brakuje rąk do pracy, jak jeszcze nigdy wcześniej. Z kolei obroty zarówno dużych, jak i małych sklepów ciągle rosną. Pomimo tego politycy Platformy Obywatelskiej oficjalnie zapowiadają, że jeśli wygrają wybory, zlikwidują ograniczenia handlu w niedziele.”

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 6

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 4
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (7)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Forscher 7 4 miesiące temu

  Solidarnośc już dawno - w mojej opiinii - reprezentować pracowników poszczególnych branż... Nauczyciele..... sprzedani... Hadlowcy.... sprzedani... I to w obliczy drastycznego ogracznienia i niewielu hadlowych niedziel. Dzie jest tal prawdziwa Solidarność?? Czy ta obecna jest komukolwiek jeszcze potrzebna poza wladzom tego tworu? Kto następny?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~won z socjalizmem 6 4 miesiące temu

  Pracownicy o-shopów przy orlenach też oddadzą swobodnie głos?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~AW 5 4 miesiące temuocena: 100% 

  Kaczyńskiego do więzienia!!!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Obserwator. 4 4 miesiące temuocena: 100% 

  Ok. my też chcemy, by pracownicy byli godnie opłacani, proszę tylko powiedzieć, jak zwiększyć marżę, bo to ona służy m.in. wypłacie wynagrodzeń. Zwiększenie marży, to wyższe ceny, a ceny niekonkurencyjne, to pierwszy krok do zamknięcia biznesu. Ktoś powie zmniejszyć koszty, więc powiem, że te na które mamy wpływ, to już dawno ograniczyliśmy i to kosztem jakości usług, a te na które nie mamy wpływu, jak: energia, gaz, woda, odpady, podatki - to co? Pracownicy dostaną podwyżkę na papierze, ale drugim papierem będzie wypowiedzenie umowy w ramach grupowego i zamknięcie biznesu. Oby tak się nie stało.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kania 3 4 miesiące temuocena: 100% 

  Solidarność od dawna kolaboruje z pisem, to już nie jest związek zawodowy a związek działaczy broniących własnych stołków.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~obserwator 2 4 miesiące temuocena: 100% 

  Koń by się uśmiał....

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Treeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee 1 4 miesiące temuocena: 92% 

  Co za dno! Nie ma jak włazić w (...) PISowi...

  Edytowany: 4 miesiące temu

  oceń komentarz
do góry strony