REKLAMAKongres Mięsny 2019 - Baner Główny (styczeń - luty 2019)
Czy sprzedaż w hipermarketach będzie rosła w tym roku?

Czy sprzedaż w hipermarketach będzie rosła w tym roku? (fot. wiadomoscihandlowe.pl)

Pierwszy kwartał 2017 r. był fatalny dla formatu hipermarketów, których sprzedaż spadła wtedy aż o 3,8 proc. Ten spadek sieci hipermarketowe mozolnie odrabiały przez kolejne trzy kwartały, aby zakończyć ubiegły rok na prawie 1-proc. plusie. W 2018 r. sytuacja się zmieniła, ograniczenie handlu w niedziele wywołało większą aktywność marketingową sieci dyskontów, co z pewnością uderzy w hipermarkety. Jednak niewykluczone, że zdezorientowani klienci wrócą do robienia dużych zakupów "na zapas" w inne dni tygodnia, niż w weekendy.

REKLAMAKongres Mięsny 2019 - belka w artykułach (styczeń 2019)

Z danych firmy Nielsen wynika, że format hipermarketów zanotował w ciągu trzech ostatnich kwartałów ubiegłego roku skumulowany wzrost sprzedaży o 4,6 proc., w tym o 1,8 proc. w drugim kwartale, o 1,3 proc. w trzecim kwartale i o 1,5 proc. w czwartym kwartale. Te dane przełożyły się na wyniki największych sklepów należących do sieci Carrefour, Tesco, E.Leclerc, czy Auchan. Nie wszystkim udało się uciec przed spadkami, a przynajmniej nie we wszystkich lokalizacjach. Obecnie na polskim rynku działa ok. 350 hipermarketów i - jak się wydaje - więcej ich nie będzie. Z informacji rynkowych wynika, że dywizja hipermarketów Carrefoura była w ubiegłym roku na plusie, wzrosty notowała także część sklepów pozostałych operatorów. Jednak, jak podkreślają nieoficjalnie szefowie firm zarządzających największymi formatami, czas gigantycznych hipermarketów raczej się skończył. Jeśli powstaną nowe, to jedynie w koncepcie kompaktowym, czyli o powierzchni od 2,5 do 5 tys. mkw.

Poprawa, a raczej stabilizacja wyników sprzedaży hipermarketów powyżej zera, to efekt głębokich zmian wprowadzanych przez operatorów. Detaliści mocno pracowali nad ofertą asortymentową i strategiami promocyjnymi, ale także nad samymi sklepami i zaoferowaniem jak największej wygody zakupów. Przykładowo, Carrefour zakończy w tym roku modernizację swoich największych sklepów, Tesco przez kolejne dwa lata będzie pracowało nad dalszym zmniejszeniem powierzchni i optymalizacją asortymentu, podobne działania będą realizować Auchan i E.Leclerc. Ten ostatni operator jest już w zaawansowanym etapie modernizacji większości swoich największych sklepów. Efekty tych działań są widoczne w obrotach sieci, które po dwóch latach lekkich spadków mocno wzrosły do 2,8 mld zł.

Ciągle nie znamy wyników za pierwszy kwartał 2018 r. Pokażą one, czy sytuacja sklepów w tym formacie sklepów ustabilizowała się, a zmiany które wprowadza operatorzy (ograniczenie powierzchni, modernizacja sklepów, inwestycje w customer experience i lepsze dostosowanie oferty, m.in. rozbudowa działów z produktami świeżymi i specjalistycznymi/bio). Analizując wyniki hipermarketów za trzy pierwsze miesiące 2018 r. będzie trzeba wziąć pod uwagę efekt Świąt Wielkanocnych, a także początek obowiązywania ograniczenia handlu w niedziele (2 dni w marcu).

Wydaje się jednak, że istnieją niewielkie szanse na to, aby hipermarkety mogły osiągnąć istotny wzrost, choć Wielkanoc powinna złagodzić brak handlowych niedziel, to wynik zapewne będzie oscylował wokół zera lub będzie na niewielkim plusie. Optymistycznym sygnałem mogą być wyniki sieci Carrefour w Polsce za I kw., która zwiększyła sprzedaż o ponad 5 proc. (przy delikatnym spadku LfL). Czynnikiem działającym niezwykle negatywnie na wyniki największych formatów mogą być bardzo intensywne kampanie marketingowe dyskontów, chcących ściągnąć klientów na piątkowe i sobotnie zakupy do swoich sklepów.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony