REKLAMAPRIM (KABANOS) - GRILL - Baner Główny (29.04-31.07.2020)
płatności

płatności (fot. Pixabay CC0)

Jak wynika z danych NBP na temat płatności kartami w IV kwartale 2018 r. wartość płatności dokonanych kartami wyniosła 87 mld zł, podczas gdy suma wypłat gotówki z bankomatów to 85 mld zł. Jak zwrócił uwagę Expander, po raz pierwszy w historii wartość płatności kartowych przewyższyła łączną wartość transakcji gotówkowych w bankomatach.

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

Expander podkreśla, że ten historyczny moment jest w dużej mierze związany z imponującym wzrostem liczby sklepów i punktów usługowych, które akceptują płatności kartowe – przybyło ich aż 24 proc. Spadła natomiast liczba zarówno bankomatów, jak i dokonywanych w nich wypłat.

W IV. kwartale 2018 r. wartość płatności kartowych była aż o 22 proc. wyższa niż przed rokiem. Z bankomatów wypłaciliśmy natomiast tylko 2 proc. więcej.

– Przy tak ogromnej różnicy w szybkości wzrostu, to było kwestią czasu, kiedy gotówka zostanie zdetronizowana. Oczywiście gotówkę wypłacamy nie tylko z bankomatów, więc jeszcze przez jakiś czas będzie można ją uznać za najpowszechniejszą metodę płatności. Wszystko wskazuje jednak na to, że jej panowanie nie potrwa długo – prognozuje Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors.

Pod koniec ubiegłego roku funkcjonowało 22 885 bankomatów. Od czasu, gdy było ich najwięcej (I kw. 2017 r.) ich liczba zmniejszyła się o 886 maszyn. W IV kwartale 2018 r. wykonaliśmy 157 mln wypłat. Dla porównania, w szczycie popularności bankomatów (II kw. 2014 r.) wykonaliśmy ich 204 mln, co oznacza spadek aż o 23 proc. Rośnie natomiast liczba wpłat. W IV kw. 2018 r. było ich prawie 14 mln, co oznacza wzrost o 13 proc.

Expander zwraca ponadto uwagę, że rośnie popularność usługi CashBack. Pod koniec ub.r. świadczyło ją już prawie 200 tysięcy punktów detalicznych, czyli o 51 proc. więcej niż przed rokiem. Wartość dokonanych w ten sposób wypłat wzrosła natomiast o 20 proc. Wciąż jest jednak niewielka (534 mln zł) w porównaniu do tego ile wypłacamy z bankomatów (85 mld zł).

Źródło: expander.pl

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony