REKLAMAVOG - baner główny 2018
Sueprmarket Iki w miejscowości Ramučiai

Sueprmarket Iki w miejscowości Ramučiai (By Bearas (Own work) [CC BY-SA 3.0])

Szwedzka ICA Gruppen dostała pozwolenie litewskiego urzędu ds. konkurencji na przejęcie firmy Palink, operatora drugiej co do wielkości sieci sklepów spożywczych na Litwie Iki. Warunkiem dokonania transakcji jest zbycie przez ICA Gruppen 17 sklepów, które prowadzi obecnie w tym kraju. Grupa sama zaproponowała litewskiemu regulatorowi listę sklepów do zbycia. W 2016 r. miały one przychody rzędu 49 mln euro – informuje LZ Retailytics.

REKLAMAPszczółka - Belka w artykułach - Sympatie (13-16.12.2018)

Detalista spodziewa się, że na akwizycji wygeneruje do 2020 r. ok. 15 mln synergii kosztowej, dzięki zwiększeniu wolumenu zakupów oraz poprawie efektywności logistyki i marketingu. Przewiduje natomiast jednorazową inwestycję w wysokości 40 mln euro oraz kolejne 25 mln euro nakładów w latach 2018-19.

Celem firmy jest zbycie 17 sklepów jeszcze przed końcem roku, tak aby możliwe było sfinalizowanie transakcji do jego końca. Szwedzi liczą się jednak z ewentualnym przedłużeniem całego procesu na pierwszy kwartał 2018 r.

– ICA Gruppen może odetchnąć z ulgą, ponieważ ta akwizycja była niezmiernie ważna dla utrzymania konkurencyjności sieci na Litwie. To najsłabszy z rynków bałtyckich z punktu widzenia Szwedów, a akwizycja sieci Iki pozwoli im przeskoczyć z czwartego na drugie miejsce pod względem sprzedaży. Zgodnie z naszymi prognozami, połączone sieci, po pomniejszeniu o 17 placówek, wygenerują w 2017 r. ok. 1,12 mld euro przychodów – wylicza Daniel Johansson, analityk detalu w LZ Retailytics.

Efekt skali pozwoli obecnie firmie ICA Gruppen dołączyć do tej samej ligi, w której gra Maxima, a także zbliżyć się poziomem cenowym do szybko rosnącej na Litwie Grupy Schwarz. Duże i małe placówki sieci Iki będą pasować do sieci ICA Gruppen, są bowiem zlokalizowane w osiedlach mieszkaniowych i centrach miast. Są mocno zorientowane na convenience, co obecnie staje się bardzo pożądane.

– Sądząc po szacowanych przychodach sklepów przeznaczonych do zbycia, mogą to być supermarkety Rimi. To by znaczyło, że ICA Gruppen pozostawi sobie tylko ok. 10 supermarketów wiejskich oraz 35 hipermarketów zlokalizowanych na obrzeżach miast. Dzięki temu położone bliżej centrów sklepy Iki doskonale uzupełnią sieć placówek – podsumowuje Daniel Johansson.

IKI jest drugim największym graczem detalicznym na Litwie z 15 proc. udziałem w rynku i siecią ok. 230 sklepów. Zarządzana przez ICA Gruppen sieć Rimi jest zaś czwartym graczem, z 8 proc. udziałem w rynku.

ICA Gruppen jest wiodącym detalistą w Szwecji, z ok. 1,3 tys. placówek i udziałem w rynku na poziomie 36 proc. Firma zarządza sklepami we współpracy z niezależnymi detalistami, którzy samodzielnie kształtują koncepty i ofertę, zgodnie z potrzebami lokalnymi. Grupa zarządza głównie takimi obszarami jak rozwój, zakupy, logistyka, IT i marketing.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 6

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 5
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony