REKLAMAATLANTA POLAND - BAKAL - ŚWIĘTA - BANER GŁÓWNY (GRUDZIEŃ 2019)
Ikea

Ikea (fot. Konrad Kaszuba)

Szwedzka firma zaakceptowała zapłatę wirtualną walutą za transakcję przeprowadzoną z islandzką siecią detaliczną Nordic Store. Firmy uregulowały należność za pośrednictwem serwisu Ethereum blockchain. Zdaniem branży, to przełom w globalnych płatnościach.

REKLAMAATLANTA POLAND - BAKAL - ŚWIĘTA - BELKA W ARTYKUŁACH (09-24.12.2019)

Transakcję obsłużyła firma Tradeshift, specjalizująca się w zastosowaniach technologii blockchain w łańcuchu dostaw oraz w systemach płatności i na platformach marketplace. Płatność została zrealizowana w systemie Ethereum, z wykorzystaniem wirtualnej korony Islandzkiej, wykreowanej przez firmę Monerium, która jest pierwszą i jak dotąd jedyną spółką fintech, autoryzowaną do emisji podlegających regulacjom e-pieniędzy w systemach blockchain.

Transakcja odbyła się na bazie „inteligentnych faktur” – generowanych automatycznie, na podstawie umów kupna-sprzedaży, dokumentów, które są w stanie samoczynnie przeprowadzić płatność. Zdaniem Gerta Sylvesta, współzałożyciela firmy Tradeshift, tego rodzaju „programowalne środki płatnicze”, regulowane przez rządy, wkrótce staną się podstawą wszelkich płatności w kanale e-commerce.

Inteligentne faktury pomagają uprościć czynności administracyjne w transakcjach B2B czy w płatnościach transgranicznych. Dzięki tej technologii branża fintech będzie mogła rozwijać nowe modele finansowe, które ułatwią przedsiębiorcom dostęp do kredytów i poprawią przepływy finansowe.

– Tradeshift, lider rynku płatności, wraz z firmą Monerium, pierwszym i jedynym autoryzowanym dostawcą licencjonowanych e-walut dla systemów blockchain, przeprowadziły skutecznie transakcję pomiędzy firmami Ikea i Nordic Store. To milowy krok na drodze rozwoju płatności i finansowania biznesów – zapewnił Gert Sylvest.

Dzięki tej transakcji firmy Monerium i Tradeshift wykazały, że programowalne e-waluty, regulowane przez rządy, mogą już być powszechnie stosowane na różnych rynkach. Zupełnie nowa kategoria płatności z wykorzystaniem blockchain stała się rzeczywistością.

Transakcja potwierdza prognozy, sformułowane niedawno przez firmę Gartner, Międzynarodowy Fundusz Walutowy (IMF) oraz World Economic Forum (WEF). Gartner jest zdania, że blockchain i inteligentne dokumenty już w perspektywie 2-5 lat przekształcą rynek płatności. IMF przewiduje, że bazujące na blockchain e-pieniądze umożliwią płynne realizowanie automatycznych płatności, co przyniesie istotny wzrost efektywności czynności administracyjnych. Z kolei WEF szacuje, że do 2027 r. ok. 10 proc. światowego PKB będzie przechowywane na platformach blockchain.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony