REKLAMAEuroShop_banner główny_styczeń/luty 2020

(Flickr/mrapplegate)

Ikea w grudniu zakończy produkcję w swojej fabryce w Danville, w stanie Wirginia. Szwedzi planują przenieść produkcję do Europy, bo to pomoże im obniżyć koszty. Zakład w Danville zatrudnia ok. 300 osób i działa od 2008 roku.

REKLAMA

W Danville Szwedzi wytwarzają produkty drewniane, np. półki, szafki, czy ramy. Uzasadniając decyzję, Ikea przede wszystkim podkreślała, że ceny surowców w USA są wyższe niż w Europie, a produkcja mniej opłacalna. Część senatorów uważa, że fabryka mogła ucierpieć z powodu ceł nałożonych przez administrację Trumpa na towary z Chin, jednak władze fabryki zaprzeczają, aby do produkcji wykorzystywały materiały pochodzące spoza USA.

Ikea posiada 43 zakłady produkcyjne w 9 krajach i zatrudnia ok. 20 tys. osób. W Europie produkuje meble i dodatki m.in. w Polsce, Rosji i Szwecji. Około połowa produkcji jest zlokalizowana w Polsce, gdzie sieć zatrudnia 10 tys. pracowników w zakładach w 12 miejscowościach.

Na razie nie wiadomo, czy i które z zakładów przejmą produkcję z Danville.

Pod koniec 2018 roku Ikea przedstawiła plan globalnej restrukturyzacji firmy. Sieć stawia na sprzedaż internetową i chce otwierać mniejsze sklepy w dużych miastach, tak aby przyciągnąć młodszych i niezmotoryzowanych klientów. Ingka Group, szwedzka spółka holdingowa, która jest właścicielem i operatorem większości sklepów Ikea, informowała w ubiegłym roku, że zwolni około 7,5 tys. pracowników na całym świecie. Jednocześnie planuje budowę 30 mniejszych sklepów w największych miastach na świecie, do obsługi których zatrudni 11,5 tys. osób.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Racjonalista 1 miesiąc temu

  Z tego co wiem Ikea w Rosji jest nieczynna.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMA
do góry strony