REKLAMAMODERN-EXPO - Baner Główny (styczeń-luty 2020)

HANDEL I DYSTRYBUCJA

 

22 sierpnia 2019, 09:12

(fot. materiały prasowe, Banki Żywności)

Po wejściu w życie ustawy nakazującej większości sklepów przekazywanie niesprzedanej żywności organizacjom charytatywnym, ilość produktów trafiających w taki sposób do zbiórki żywności może wzrosnąć nawet 10-krotnie - czytamy w "Rzeczpospolitej".

REKLAMA

Uważa tak cytowana przez dziennik Anna Przetakiewicz, specjalistka ds. PR w Federacji Polskich Banków Żywności. Podkreśla ona, że FPBŻ już teraz pośredniczy w przekazywaniu średnio ok. 80 tys. ton żywności rocznie, z czego 10 tys. ton pochodzi od sklepów. Po tym jak zaczną obowiązywać nowe regulacje, ilość znacznie wzrośnie, ale najprawdopodobniej będzie to wzrost stopniowy, a nie skokowy.

Nowe przepisy to wyzwanie nie tylko dla detalistów, ale również dla organizacji pozarządowych. Te ostatnie będą musiały znaleźć sposób na poradzenie sobie z magazynowaniem i transportowaniem znacznie większych ilości żywności niż dawniej. Może się to wiązać ze sporymi kosztami.

"Rzeczpospolita" przypomina, że przeciętny Polak marnuje 270 kg żywności rocznie, podczas gdy średnia unijna to 180 kg. Jednak to głównie gospodarstwa domowe, a nie sklepy odpowiadają za wyrzucanie żywności. Cały kanał dystrybucji odpowiada tylko za 5 proc. marnowanej żywności, podczas gdy konsumenci - aż za 53 proc.

Czytaj więcej w "Rzeczpospolitej".

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony