REKLAMATZMO - Bella - Baner Główny (28.05- 11.06.2020)

PRAWO I FINANSE

rynek pracy i pracownicy

 

5 sierpnia 2019, 14:57

(fot. PJ)

W maju w ZUS zarejestrowanych było 628 tys. obcokrajowców, za których pracodawcy odprowadzali składki emerytalne i rentowe. W porównaniu z poprzednim rokiem ich liczba wzrosła o jedną piątą. Z kolei liczba osób aktywnych zawodowo w Polsce spada. Wygląda więc na to, że albo imigrantów będzie coraz więcej, albo czeka nas kryzys na rynku pracy.

REKLAMANutrend - MAGNESLIFE LIQUID - belka w artykułach (03-08.06.2020)

Oczywiście dane z ZUS obejmują pracowników, za których odprowadzane są składki. Nie znajdują się w nich więc osoby pracujące na umowach o dzieło lub na czarno.  Ale te statystyki potwierdzają dane dot. zezwoleń na zatrudnianie obcokrajowców. Do kwietnia ministerstwo pracy wydało ich ok. 100 tys., więc liczba wzrosła o 46 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku.  Oznacza to, że do końca 2019 roku w Polsce może pracować rekordowa liczba obcokrajowców choć wzrosty z roku na rok będą mniej dynamiczne, a Ukraińcy w najbliższych miesiącach mogą zacząć wyjeżdżać do Niemiec i Czech, gdzie rynki pracy otwierają się na osoby spoza UE.

Trzy czwarte obcokrajowców pracujących w Polsce stanowią Ukraińcy. Oznacza to, że stanowią oni 3 proc. płacących składki na ZUS (wszyscy obcokrajowcy stanowią 4 proc.). W urzędach i na rynku przybywa ofert pracy, za to maleje stopa bezrobocia. Z danych GUS zawartych w „Małym roczniku statystycznym Polski 2019” wynika, że choć z roku na rok rośnie współczynnik aktywności zawodowej i wskaźnik zatrudnienia, to spada liczba osób aktywnych zawodowo. Jest nas po prostu za mało, a jako społeczeństwo starzejemy się. Więcej osób z rynku pracy schodzi, niż każdego roku go zasila.

Z tego powodu pracodawcy zaczynają coraz częściej zatrudniać nie tylko obcokrajowców, ale także osoby po 55. roku życia. Wskaźnik zatrudnienia takich osób jest u nas stosunkowo wysoki, jeśli porówna się go z takimi krajami, jak np. Niemcy, Holandia, Litwa, Estonia, Bułgaria, Finlandia czy Japonia.

W handlu osoby 55+ sprawdzają się bardzo dobrze, bo potrafią porozumieć się ze swoimi rówieśnikami, którzy stanowią coraz większą część społeczeństwa, a więc i klienteli. Oprócz tego są lojalnymi pracownikami, potrafią słuchać klientów i im doradzać. W przeciwieństwie do najmłodszego pokolenia, wchodzącego na rynek pracy, nie mają problemów z kontaktem bezpośrednim z klientem. Co ważne, sprawiają wrażenie osób wiarygodnych.

Polscy pracodawcy coraz częściej wyrażają chęć zatrudnienia obcokrajowców, jednak nie wiadomo, czy głównym motywem jest chęć zaoszczędzenia na pracownikach, czy rzeczywisty brak rąk do pracy na polskim rynku. Np. w czerwcu sieć Biedronka wypuściła spoty w języku ukraińskim, w których pokazywała się jako dobry pracodawca. Jednymi z głównych branż, gdzie Ukraińcy podejmują pracę są: transport i gospodarka magazynowa, rolnictwo, hotelarstwo i gastronomia oraz sprzedaż. Nie trudno więc zauważyć, jak ważni są to pracownicy z punktu widzenia logistyki, zaopatrzenia i handlu.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 3

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony