REKLAMAATLANTA POLAND - BAKAL - ŚWIĘTA - BANER GŁÓWNY (GRUDZIEŃ 2019)

(Flickr/Avinash Bhat)

Z danych GUS wynika, że ceny w Polsce rosną nieprzerwanie od pięciu miesięcy. Najszybszy wzrost cen odnotowano w kategorii żywność i napoje bezalkoholowe, bo aż 6,8 proc. w relacji rok do roku. W całej Unii ceny żywności wzrosły w tym czasie o 2 proc.

REKLAMAStoisko mięsne - belka w artykuła (14.11.-31.12.2019)

W lutym tego roku inflacja rosła w tempie 0,7 proc.. Według najnowszych szacunków GUS w lipcu było to już 2,9 proc. rok do roku. To najwyższa wartość, jaką zanotowano od 2012 roku.

Najszybciej drożeją u nas żywność i napoje bezalkoholowe - 6,8 proc. r/r. Warto dodać, że na żywność wydajemy średnio 4,6 proc. swoich zarobków więcej niż statystyczny Europejczyk. Tymczasem według danych Eurostatu, który podsumował lipcową inflację w UE, ogólne tempo wzrostu cen wyniosło 1,1 proc., a żywność drożała o 2 proc. r/r. Wzrost cen w tej kategorii obejmuje według metodologii Eurostatu także napoje alkoholowe.

Nie jest dobrze, ale może być jeszcze gorzej, bo według badań ankietowych przeprowadzonych przez agencję Reuters największy wzrost cen w polskiej gospodarce ma przypaść na pierwszy kwartał 2020 r. Według nich ogólna inflacja ma wtedy wynieść 3,3 proc.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 3

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~handlowiec 1 4 miesiące temuocena: 100% 

  500+, 300+, 1000+

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMA
do góry strony