REKLAMAPartner Logistic - baner główny (18-31.05.2020 r.)
Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński (mat. prasowe PiS)

Jarosław Kaczyński w rozmowie z PAP opowiedział się za zakazem handlu w co drugą niedzielę, podzielając stanowisko minister Rafalskiej. Z wypowiedzi prezesa Prawa i Sprawiedliwości wynika, że sklepy zamykane byłyby rotacyjnie. Czy takie rozwiązanie zadowoli wszystkich interesariuszy?

REKLAMAPPH 2020 - PROMOCJA 25% - Belka w artykułach (kwiecień - maj 2020)

W rozmowie z Polską Agencją Prasową prezes PiS Jarosław Kaczyński przyznał, że podziela zdanie minister Elżbiety Rafalskiej i uważa, że zakaz handlu powinien obowiązywać w co drugą niedzielę. Jego zdaniem argumenty wnioskodawców, że niedziel powinna odzyskać charakter dnia wolnego od pracy, są słuszne i należy dążyć do ich realizacji. Jednocześnie zwrócił uwagę na fakt, że znaczna część społeczeństwa chętnie odwiedza centra handlowe w niedziele, nawet jeśli nie robią zakupów. Prezes Kaczyński stawia zatem na kompromis i uważa za właściwe rozwiązanie wprowadzanie zakazu handlu w co drugą niedzielę, ponieważ wtedy część sklepów będzie zawsze dostępna.

Ze zdaniem tego polityka bardzo liczą się posłowie sejmowej większości, można zatem ze sporym prawdopodobnieństwem zakładać, że w tym kierunku potoczą się prace parlamentu nad obywatelskim projektem ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Tym bardziej że podobny kierunek wydaje się popierać rząd, w tym także osobiście wicepremier Morawiecki.

Warto zwrócić uwagę na argument J. Kaczyńskiego, że w przypadku wprowadzenia zakazu handlu w co drugą niedzielę część sklepów zawsze będzie otwarta. Oznaczałoby to wprowadzenie jakiegoś systemu rotacyjnego. Część sklepów byłaby zamykana naprzemiennie np. w pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca, a inne w drugą i czwartą niedzielę miesiąca. Rozwiązanie to z pewnością w jakimś stopniu zaspokoi oczekiwania tej części społeczeństwa, która nie chce zakazu handlu w niedziele. Konsumenci mieliby wtedy do stałej dyspozycji ofertę centrów i galerii handlowych, choć w ograniczonym zakresie.

Takie rozwiązanie rodzi jednak cały szereg problemów praktycznych. Jak wyznaczyć sklepy "parzyste" i "nieparzyste"? Czy zastosować jakiś sztywny system, czy np. pozwolić właścicielom samemu wybrać któryś wariant? Przecież niedziela niedzieli nierówna, poza tym zdarzają się miesiące z pięcioma niedzielami, jak choćby ten kwiecień. W przypadku narzuconego z góry systemu, kto miałby decydować o podziale sklepów? Jakimi kierowałby się kryteriami? A co w przypadku mniejszych miejscowości, gdzie funkcjonuje tylko jedna duża galeria handlowa? Czy mieszkańcy tych miejscowości powinni być potraktowani niesprawiedliwie i mieli dostęp do oferty galerii tylko co drugą niedzielę? Jak zorganizować system informacji, tak żeby konsumenci niepotrzebnie nie jechali do nieczynnych obiektów i nie "całowali klamki"? Co w przypadku mikrosieci sklepów osiedlowych? Czy zakaz miałby obejmować całą sieć w tym samym terminie, czy właściciele mogliby otwierać część sklepów w terminach "parzystych", a część w "nieparzystych"? Co ze stacjami benzynowymi, na których funkcjonują sklepy convenience?  Co wreszcie z centrami logistycznymi i dystrybucyjnymi? Czy miałyby też być zamykane rotacyjnie, czy mogłyby pracować stale, ale na zmniejszonych obrotach? Takich problemów do rozwiązania będzie znacznie więcej, to tylko pierwsze z brzegu przykłady. A jak wiadomo, diabeł tkwi w szczegółach.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 11

 • 7
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 3
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (14)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~AwarGard 14 ponad rok temu

  W europie zamyka się sklepy już w sobotę o 13, PO trąbi bierzmy przykład z Europy, więc bierzmy przykład i zamykajmy sklepy w niedziele i w soboty o 13 :)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~bazoooka 13 ponad rok temu

  Wszędzie ostatnio głośno o zakazie handlu w niedziele, ale chyba nie wszyscy rozumieją, jaki jest z nią problem - tu macie to wyjaśnione https://secure.avaaz.org/pl/pe...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~przedsiebiorczy 12 ponad rok temuocena: 0% 

  PiS dalej ma przedsiębiorców za bezmyślne owce którym trzeba mówić, jak mają prowadzić swój biznes. Oni to wiedzą lepiej, wiec dajcie im decydować, czy otworzą swoje małe sklepy w niedzielę

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Karo9 11 ponad rok temuocena: 0% 

  Jeszcze się nie ma co tak cieszyć, teraz trzeba pilnować, żeby sejm poprawił ten projekt

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kamil 10 ponad rok temuocena: 33% 

  Pierwszym punktem w zakazie powinny byc sklepiki,stragany,bary, w miejscach kultu religijnego nprz Częstochowa,Licheń, itd to są tereny z których kościół czerpie dochody .Ciekawe co wtedy by episkopat powiedział ! Myślą że zakaz handlu napędzi ludzi do kościoła będzie wprost odwrotnie sami strzelają sobie w stope a wystarczy po prostu podwójnie płacić i sami pracownicy zdecydują czy pracować czy siedzieć w domu.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~NEFETTE 9 ponad rok temuocena: 100% 

  WOLNE NIEDZIELE I TO WSZYSTKIE! CZYŻBY CO NIE KTÓRZY ZAPOMNIELI CO OBIECALI PRZED WYBORAMI!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~PIS to źródło zła 8 ponad rok temuocena: 17% 

  A ja proponuję pójść po rozum do głowy i w najbliższych wyborach nie głosować na PIS to wtedy skończą się te różne bzdurne pisowskie nakazy, zakazy i łamanie prawa przez pis.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~borson 7 ponad rok temu

  Mam mały sklep i wrażenie, że właściciele tych wszystkich małpek i innych sklepowych zwierząt mają i tak pod górkę mocno więc dobrze że jednak konkurencja jest traktowana sprawiedliwie. Tak powinien działać wolny rynek :)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~prawny 6 ponad rok temuocena: 0% 

  Konstytucja mówi o równosci obywateli, a ta ustawa faworyzuje tych przedsiębiorców, którzy na własną rękę prowadzą swoje sklepy. A co z tymi, którzy weszli we franczyzę?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~werka 5 ponad rok temuocena: 0% 

  Pokażcie prawdziwe zdjęcie Kaczyńskiego. Nie chcemy zdjęć z Photoshopa.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~zaniepokjnny 4 ponad rok temuocena: 0% 

  Zasada konkurencji byłaby poważnie naruszona, dobrze że się opamiętali.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~sklepikarz 3 ponad rok temuocena: 0% 

  Sklepików franczyzowych jest w Polsce ponad 70tys, na szczęście kontrowersyjny zapis z ustawy ma zniknąć. Rząd nie dopuści do upadku tych sklepów.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~fertyl 2 ponad rok temuocena: 0% 

  Czy Solidarność przypadkiem nie wspiera hasła WOLNOŚĆ? Jeśli tak to dajcie wolność przedsiębiorcom w decydowaniu kiedy chcą żeby ich biznes działał. Pracownicy też raczej świadomie decydują się na takie a nie inne warunki i uważam, że w takich małych biznesach wszyscy wręcz muszą się dogadywać między sobą. Odgórne regulacje niczego tu nie zdziałają

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~robus 1 ponad rok temuocena: 25% 

  Ten zapis od samego początku był dziwny. Ciekawe komu zależało na tym żeby niezrzeszeni sklepikarze mieli przywileje a ci pod markowymi szyladami same zakazy

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMA
do góry strony