REKLAMAMLEKOVITA - Wypasione 2020 - Baner Główny (01-10.06.2020)
Jacek Owczarek, członek zarządu Grupy Eurocash podczas Kongresu Rynku FMCG

Jacek Owczarek, członek zarządu Grupy Eurocash podczas Kongresu Rynku FMCG (fot. wiadomoscihandlowe.pl)

Jacek Owczarek, członek zarządu Grupy Eurocash, w rozmowie z portalem money.pl przekonywał, że podatek od sprzedaży detalicznej pomoże właścicielom małych przedsiębiorstw handlowych.

REKLAMANutrend - MAGNESLIFE LIQUID - belka w artykułach (03-08.06.2020)

- To jedna z inicjatyw, która pomaga poprawić konkurencyjność, zwłaszcza w stosunku do dyskontów - stwierdził Owczarek. Zarazem podkreślił, że przedsiębiorcy, którzy już zakumulowali pewien kapitał, mają odpowiednio wysokie przychody, staną przed wyzwaniem: czy warto się dalej rozwijać i przez to wskoczyć w próg, od którego zacznie się płacenie podatku?

Przypomnijmy, że podatek handlowy, którego losy rozstrzygnie w przyszłym roku Trybunał Sprawiedliwości UE, ma być płacony przez przedsiębiorstwa, których przychód ze sprzedaży detalicznej przekracza 17 mln zł miesięcznie. Ustawa przewiduje dwie stawki podatku. Stawka 0,8 proc. ma być stosowana do miesięcznych przychodów z przedziału 17 mln - 170 mln zł. Od nadwyżki przychodów względem tego obowiązywałaby stawka 1,4 proc.

- Proszę pamiętać, że to jest kraj dyskontów - powiedział money.pl Owczarek. - Dyskonty na przestrzeni ostatnich 10 lat wzrosły od 10 proc. udziału rynkowego do 33 proc. Możemy się posprzeczać, gdzie jest szklany sufit dla tego segmentu, ale fakt jest taki, że dyskonty rosły głównie przez to, że spadała liczba niezależnych sklepów - stwierdził Owczarek, dodając, że hipermarkety "są passe".

Członek zarządu Eurocashu zauważył, że liczba sklepów w Polsce w dalszym ciągu spada, a najszybciej ubywa właśnie małych, niezależnych placówek. Dane które przywołał Owczarek pokazują spadek liczby sklepów w 2018 r. o 2,5 tys., z czego aż 2,1 tys. zamkniętych placówek działało w lokalach o powierzchni maksymalnie 40 mkw.

źródło: Money.pl

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 3

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMA
do góry strony