REKLAMAEuroShop_banner główny_styczeń/luty 2020

(fot. wiadomoscihandlowe.pl)

Auchan jest liczącym się i znanym w Polsce graczem rynkowym. W 2018 roku przychody sieci przekroczyły 12 mld zł przy 108 placówkach handlowych - hipermarketach, supermarketach i sklepach convenience. Lokalizacje punktów sprzedaży Auchan to zazwyczaj duże miasta i duże centra handlowe; sieć posiada też własny e-sklep. Tomasz Szacoń, ekspert sprzedaży ds. sieci handlowych z firmy Retail Poland Consulting LTD udziela porad, jak trafić na półki tej sieci handlowej.

REKLAMA

Wskazówka 1: Wyróżnij się lub giń

- Auchan to hipermarket, a nie dyskont. Ściąga do siebie klientów, którzy lubią robić kompletne zakupy w jednym miejscu. Trafia także do tych, którzy cenią różne smaki trunków lub wiele rodzajów makaronów. Krótko mówiąc, alejki są szerokie tam samo jak cała oferta - podkreśla Tomasz Szacoń.

Jak tłumaczy ekspert, kupiec Auchan w centrali w Piasecznie będzie bardziej skłonny do wprowadzenia kolejnego dostawcy batonów czy browaru rzemieślniczego, niż ten w Lidlu czy Biedronce. - Różnica między dyskontem a hipermarketem jest taka, że dyskont miejsca ma mało, a hipermarket pod dostatkiem. Nie powinno być problemów, by zostać dostawcą Auchan. Sieć sama zresztą chwali się, że produkty dostarcza jej ponad 2000 firm. Pierwsza wskazówka: wyróżnij się zamiast kopiować konkurencję - podpowiada Tomasz Szacoń.

Wskazówka 2: Realowe molekuły

Ekspert przypomina, że w 2014 roku Auchan wchłonął 57 hipermarketów Real. Od tamtej pory wszystkie sklepu działają pod jednym szyldem (Auchan). - Kupcy w Piasecznie dwoją się i troją, żeby zaspokoić potrzeby swojej organizacji i "jakoś" wpłynąć na pozostałą część sieci. Kto handlował kiedyś z Realem, wie, że działał podobnie jak E.Leclerc. Dyrektor hali mógł część towaru kupować lokalnie. Było to dobre, bo co innego sprzedaje się przy wschodniej granicy niżeli przy zachodniej - tłumaczy Szacoń.

I dodaje: - Teraz jednak trzeba zmienić wydeptane ścieżki i zaufać senior kupcowi z centrali. Wyjdź naprzeciw takim antagonizmom i zaproponuj wsparcie sprzedaży dla post-realowych molekuł. Mam tutaj na myśli akcje z promotorami. Gdy robisz zakupy w Auchan, jakaś miła pani częstuje nas soczkiem, czekoladą, a inna pierogami. Na stoisku z alkoholami brodaty pan z szelkami opowiada o różnicy między Whiskey Blended a Single Malt. Można mówić, że angażowanie promotora to dodatkowy koszt dla dostawcy, ale popatrz z drugiej strony: dyskonty nie pozwolą na tego typu aktywność producenta, a uwierzcie mi, to działa jak lep ma muchy. Kolejna podpowiedź: zaproponuj aktywne akcje z promotorami już przy pierwszej ofercie, a cała sieć weźmie twój produkt na pniu.

Wskazówka 3: Wizyta przedstawiciela sieci

Jak podkreśla ekspert Retail Poland Consulting, Auchan szuka ustabilizowanych i rzetelnych dostawców. W związku z tym publikuje dla wszystkich swój Kodeks Etyki Handlowej, który opiera się na silnych wartościach i przekonaniach etycznych, na których budowana jest współpraca.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 15

 • 6
  BARDZO PRZYDATNY
 • 5
  PRZYDATNY
 • 2
  OBOJĘTNY
 • 2
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (5)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Kontroler w łapę brania 5 18 dni temuocena: 100% 

  (komentarz niezgodny z regulaminem forum)

  Edytowany: 18 dni temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Dostawca 4 20 dni temu

  Panowie i Panie, Może sami podstawicie się pod jedną z naszych Firm i spróbujecie

  oceń komentarz
 • ~Kontroler w łapę brania 3 21 dni temuocena: 100% 

  (komentarz niezgodny z regulaminem forum)

  Edytowany: 19 dni temu

  oceń komentarz
 • ~Roman 2 21 dni temuocena: 100% 

  A na pieniądze dostawca czeka 3 miesiące żart

  oceń komentarz
 • ~Jacek Zieliński 1 21 dni temuocena: 100% 

  Ile lat temu powstał ten artykuł?

  oceń komentarz
do góry strony