REKLAMAEuroShop_banner główny_styczeń/luty 2020
 Jan Krzysztof Bielecki podczas 12. Kongresu Rynku FMCG 2019

Jan Krzysztof Bielecki podczas 12. Kongresu Rynku FMCG 2019 (fot. wiadomoscihandlowe.pl)

- Lata lecą, Polska się zestarzała... Mamy poważny problem starzejącej się populacji. Musimy szukać szansy w technologii i ruchach migracyjnych. Nasi konsumenci będą mniej liczni i starsi - powiedział podczas prezentacji otwierającej 12. edycję Kongresu Rynku FMCG "Trendy i ryzyka. Gospodarcze scenariusze dla handlu detalicznego w regionie CEE" Jan Krzysztof Bielecki, przewodniczący Rady Partnerów w EY Polska, były premier, były dyrektor wykonawczy w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju.

REKLAMA

- Mamy swoje pewne nawyki. Polacy chcieliby chodzić do sklepów niemal codziennie. To cieszy branżę handlową - rozpoczął swoje wystąpienie Jan Krzysztof Bielecki.

Jan Krzysztof Bielecki podczas swojej prezentacji opisał także zmiany w udziale żywności w konsumpcji różnych krajach europejskich. - Polska mieści się w europejskim trendzie, zgodnie z którym udział żywności cały czas spada - dodał.

- Pomimo, że rozwijamy się pięknie i przez najbliższe lata rozwój polski będzie piękny, chyba że zakłócą go zewnętrzne czynniki. Jeśli na świecie będziemy mieli załamanie gospodarcze, to Polska z o wiele większą otwartością na świat zewnętrzny, będzie podatna na wstrząsy zewnętrzne - powiedział podczas Kongresu Rynku FMCG.

Były premier w trakcie wystąpienia opisał także determinanty, które będą kształtowały rynek konsumencki w przyszłości. - Jak nie następuje wzrost dzietności i następuje odpływ mieszkańców, możemy się rozwijać tylko przez wzrost dochodów - zaznaczył.

- Wydajność pracy powinna iść w parze z jej kosztami. Polska jest ciekawym przypadkiem, bo przy wzroście wydajności pracy koszty rosły nie tak szybko - dodał. - Na razie jest dobrze, dodajemy gazu, wynagrodzenia rosną, ale rosną też koszty - skomentował sytuację w Polsce Jan Krzysztof Bielecki.

- Na początku byliśmy krajem, który miał najmłodsze społeczeństwo w Europie. Przebijało się to proporcją, jaka jest liczba ludzi na rynku pracy w stosunku do osób 65+. Lata lecą, Polska się zestarzała... Mamy poważny problem starzejącej się populacji. Musimy szukać w technologii i ruchach migracyjnych szansy. Nasi konsumenci będą mniej liczni i starsi. Będzie następował spadek populacji. Jednocześnie dramatycznie spada stopa zastąpienia. Będą się pogłębiać różnice między emerytami a pracującymi pod względem zasobności portfela - powiedział przedstawiciel firmy EY.

W Polsce obserwowane są także inne trendy. - Zakaz handlu w niedziele doprowadził do przesunięcia zakupów do dyskontów i stacji benzynowych. Szczególną bombą jest podatek handlowy, który w wyniku decyzji Sądu Europejskiego powrócił i może oddziaływać na cały rynek. I we Francji i na Słowacji, jest bardzo precyzyjny sens wprowadzenia tego podatku, a u nas jest to zapewne cel fiskalny, ale z tym musicie sobie państwo radzić - podsumował Jan Krzysztof Bielecki.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 4

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (15)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~biczeell 15 7 miesięcy temu

  Handel ma teraz cały czas pod górkę odkąd pis wprowadził ten komunistyczny zakaz handlu, a będzie tylko gorzej. Zobaczycie jak nadejdzie spowolnienie gospodarcze i wtedy dopiero będzie lament.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~damian 14 7 miesięcy temu

  najwieksze wyzwanie to ograniczanie handlu i te pieronskie zakazy!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~dariusz 13 7 miesięcy temu

  @olga56 byleby tylko ta myslaca czesc spoleczenstwa poszla na te wybory. bo poki co w tym kraju glosuja madki z bombelkami i handlowcy z wolnymi niedzielami chyba

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~civers 12 8 miesięcy temu

  U nas rząd zakazami zapatrzył się na Niemcy, czemu zawsze akurat na nich, to jakiś wzór do naśladowania? Szkoda, że nie wzięli pod uwagę różnic gospodarczych, inne kraje nie mają tak restrykcyjnego zakazu o ile w ogóle jakiś mają.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~olga56 11 8 miesięcy temu

  No niestety moi drodzy, dopóki nie pozbędziemy się pisu który funduje nam kolejną komunę to nie będzie w tym kraju dobrze i takie zakazy będą obowiązywały. Dlatego w wyborach trzeba im pokazać co o nich myślimy.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~lasek 10 8 miesięcy temu

  @Rena chyba dopiero jak caly ten rzad wymrze...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Rena 9 8 miesięcy temu

  tak sie zastanawiam,.... kiedy w tym kraju zacznie sie dobrze dziac

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Alicja 8 8 miesięcy temu

  beznadziejna ustawa i tyle, powinno wszystko wrocic do tego jak bylo wczesniej

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~lemi4 7 8 miesięcy temu

  Dosyć że ta nasza gospodarka nie jest w najlepszej kondycji to jeszcze politycy rzucają jej kłody pod nogi wprowadzając swoje pomysły w życie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mańka 6 8 miesięcy temu

  Zamiast iść do przodu to się cofamy do średniowiecza, w ogole o co chodzi z ZAKAZEM? czemu ktoś mi ma zakazywać zrobić zakupy albo pracować

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jerzy 5 8 miesięcy temu

  Jak handel ma się rozwijać jak rząd swoimi zakazami go skutecznie hamuje :/

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~gandalf 4 8 miesięcy temu

  Zakaz handlu szczególnie nie pomaga !!! A brnie sie w to dalej mimo że z wszystkich stron bębnią o jego negatywnych wpływach na wszystko i wszystkich

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~stukupuku 3 8 miesięcy temu

  podatek wzrasta, ludzie tracą... zakaz handlu w niedziele to najwiekszy debilizm jaki do tej pory wymyslono

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~krajanka 2 8 miesięcy temu

  kojasz masz racje. nie pomagaja a wrecz szkodza.. cos co mialo wyjsc ludziom na dobre okazalo sie jak zwykle do d**y

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~kojasz 1 8 miesięcy temu

  Technologia jest obecnie rozwiązaniem dla wielu probleów, ale takie rozwiązania jak zakazy handlowe czy obostrzenia fiskalne na pewno nie pomagają

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony