REKLAMAKORAL - Baner Główny - Rożek Duo (19-24.05.2019)

Janusz Śniadek, poseł Prawa i Sprawiedliwości, przyznał na antenie RMF FM, że opinię Biura Analiz Sejmowych nt. projektu nowelizacji ustawy o zakazie handlu w niedziele czytał "z pewnym takim nawet zażenowaniem". Jego zdaniem przytaczane w niej dane świadczące niekorzystnie o ustawie są niewiarygodne.

REKLAMAKongres Rynku FMCG - Belka w artykułach (kwiecień - maj 2019)
Na zdj. poseł Janusz Śniadek

Na zdj. poseł Janusz Śniadek (fot. solidarnosc.org.pl)

- Tak naprawdę w tej analizie przytaczane są różne teksty prasowe, dla mnie ewidentnie nieprawdziwe, teksty przez lobby wielkiego handlu pisane, które piszą rzeczy nieprawdziwe - stwierdził Śniadek na antenie RMF FM.

Zapytany o cytowane w analizie dane Nielsena, z których wynika, że od stycznia do lipca sprzedaż w małych sklepach spadła o 1 proc., w średnich wzrosła o 7 proc., a w dyskontach wzrosła o 8 proc., odpowiedział, że "1 proc. to jest granica błędu statystycznego".

Poseł PiS próbował przekonywać, że ustawa obowiązuje zbyt krótko, aby dokonać rzetelnych jej podsumowań. Podkreślał też, że jedna z organizacji zrzeszających część podmiotów z branży handlowej - Naczelna Rada Zrzeszeń Handlu i Usług - twierdzi, że skutki ustawy o zakazie handlu są pozytywne.

Przypomnijmy, że NRZHiU przyznała niedawno Śniadkowi, jak również Alfredowi Bujarze, szefowi handlowej "Solidarności" i zarazem przewodniczącemu komitetu obywatelskiego inicjatywy ustawodawczej statuetki "Zasłużony dla polskiego handlu". Inne organizacje niż NRZHiU, takie jak Polska Izba Handlu, Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Polska Rada Centrów Handlowych, czy Konfederacja Lewiatan, o ustawie wypowiadają się negatywnie.

Jak ocenił na antenie RMF FM Śniadek, ustawa o zakazie handlu w niedziele "w stopniu niewystarczającym pomogła małemu polskiemu handlowi, ale na pewno nie zaszkodziła". Zapytany o to, czy jest szansa, że PiS znowelizuje ustawę, aby wycofać się z dojścia czwartej (a niekiedy też piątej) niehandlowej niedzieli w miesiącu od 2020 r., odparł: "Nie sądzę. Poza różnymi takimi fake newsami...". Parlamentarzysta powiedział też, że nie ma wiedzy, aby w tej chwili takie rozwiązanie było rozważane.

Więcej na rmf24.pl.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 4

 • 3
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (5)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Mirek 5 3 miesiące temuocena: 80% 

  Tak jak napisał przede mną jeden czytelnik. Trzeba czytać ze zrozumienie, a nie z zażenowaniem. Od 1993 roku pracuję w branży spożywczej FMCG. Zachodni kapitał wszedł do nas już dawno i polskie sklepy spożywcze lepiej lub gorzej dawały sobie z tym radę. Ostatnio, tzn. przed rokiem 2018 średni co roku zamykało się od 4% do 5% sklepów. Po inicjatywie tzw. wolnych niedziel od handlu i wprowadzeniu ich w życie uważam, że Solidarność na czele z ich przywódcami: Dudą i Śniadkiem zrobiło to co nie udało się tzw. zachodniemu kapitałowi. Już niedługo polskie sklepy spożywcze nie zrzeszone przestaną istnieć. Tylko "pogratulować polskim specjalistom z Solidarności". Mirosław D. Trójmiasto

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~chinskibiznes.com 4 3 miesiące temuocena: 25% 

  w wiekszosci EU sklepy sa zamkniete od 4pm w sobote, w USA sa stany/miasta ktore zabrniaja sprzedazy w weekendy dyzum marketom, TO NORMA by chronic rodzimy maly handel

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~kurp 3 3 miesiące temuocena: 100% 

  Należy czytać ze zrozumieniem, nie z zażenowaniem

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Liberał 2 3 miesiące temuocena: 100% 

  Wystarczy spojrzeć na gościa. Nic więcej nie trzeba dodawać.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~CKM 1 3 miesiące temuocena: 73% 

  Znalazł się specjalista od analizowania danych. Zamiast zadawać pytania buduje teorię, która jest wygodna. Sztuką jest podważać dane merytorycznie, a nie wg własnego odczucia. Jakim trzeba być ignorantem aby ot tak powiedzieć że coś jest żenujące.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony