REKLAMANaturio - baner główny - lipiec 2019

PRAWO I FINANSE

prawo i finanse w handlu

 

13 września 2018, 11:00

Produkty sprzedawane pod tą samą marką i w takim samym opakowaniu - dotyczy również produktów spożywczych - powinny mieć jednakowy skład w całej UE, aby nie wprowadzać w błąd konsumentów

Produkty sprzedawane pod tą samą marką i w takim samym opakowaniu - dotyczy również produktów spożywczych - powinny mieć jednakowy skład w całej UE, aby nie wprowadzać w błąd konsumentów (fot. freeimages.com)

Dziś europosłowie przegłosują propozycję, dzięki której rynek kosmetyków i detergentów będzie bardziej uporządkowany. Produkty sprzedawane pod tą samą marką i w takim samym opakowaniu - dotyczy to również produktów spożywczych - powinny mieć jednakowy skład w całej UE, aby nie wprowadzać w błąd konsumentów.

REKLAMAKongres Alkohole i Napoje - Belka w artykułach (lipiec 2019)

Jak przypomina dziennik „Rzeczpospolita”, testy i badanie przeprowadzone w kilku krajach UE, przede wszystkim w Europie Centralnej i Wschodniej wykazały, że towary reklamowane oraz sprzedawane pod tą samą marką i w wyglądających identycznie opakowaniach, różnią się w rzeczywistości składem, ze szkodą dla konsumentów.

Wykryte różnice dotyczą m.in. takich towarów jak proszki do prania czy kosmetyki. W projekcie zaproponowano, że jeśli firma sprzedaje w całej UE, ale zmienia skład produktów w zależności od kraju, nie może używać tej samej marki oraz wyglądających identycznie opakowań. Jeśli producent chce zmieniać produkt w zależności od odbiorców, konsumenci mają prawo wiedzieć o zmianach w każdym produkcie.

Dziennik zaznacza, że europosłowie proponują szereg działań na poziomie unijnym i krajowym, w celu zlikwidowania problemu z produktami o „podwójnych normach jakości", włącznie ze współpracą transgraniczną, dzieleniem się danymi, testami porównawczymi, skuteczniejszym wprowadzaniem przepisów oraz wznowieniem w sposób przejrzysty dyrektywy dotyczącej nieuczciwych praktyk handlowych, zaproponowanym przez Komisję Europejską w kwietniu 2018 roku.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 4

 • 3
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
do góry strony