REKLAMAMLEKOVITA - Wypasione 2020 - Baner Główny (01-10.06.2020)

(Fot. Patrícia Espírito Santo)

Spółka Jerónimo Martins złożyła w Komisji Europejskiej skargę na podatek, nałożony przez portugalski rząd na sklepy wielkopowierzchniowe. Firma odmawia płacenia daniny od jej wprowadzenia w 2012 r., a w czerwcu br. zaskarżyła ją przed KE jako „niekonstytucyjną” – dowiedział się portal Público.

REKLAMAFPP/CALPE_belka w artykulach_28.05-04.06.

W 2012 r. ministerstwo rolnictwa rządu Portugalii nałożyło „opłatę na rzecz funduszu bezpieczeństwa żywności” – obecnie w wysokości 7 euro rocznie od jednego mkw powierzchni sali sprzedaży – która obowiązuje wszystkie sklepy o powierzchni powyżej 2 tys. mkw, mające w ofercie świeże lub mrożone produkty i przetwory spożywcze pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego.

Jeronimo Martins prowadzi w Portugalii dwie sieci z placówkami objętymi daniną – Pingo Doce i Recheio. Koncern od momentu wprowadzenia podatku konsekwentnie odmawia jego płacenia i sądzi się z portugalskim fiskusem – obecnie potencjalne zaległości z tego tytułu przekroczyły 20 mln euro. Ostatecznie tamtejszy Trybunał Konstytucyjny orzekł o zgodności daniny z konstytucją.

Jak ustaliło Público, w czerwcu 2019 r. Grupa Jeronimo Martins złożyła w Komisji Europejskiej skargę, wskazując, że danina jest „niekonstytucyjna” i „stanowi niedozwoloną pomoc publiczną”. Skarga jest obecnie „w trakcie rozpatrywania” przez Komisję.

W Portugalii kilka innych sieci handlowych także odmawia płacenia daniny i procesuje się z rządem, wskazując na niekonstytucyjność regulacji. W ciągu pierwszych dwóch lat obowiązywania podatku portugalski fiskus uzyskał z jego tytułu jedynie ok. 65 proc. prognozowanych wpływów.

Źródło: hipersuper.pt

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 3

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMA
do góry strony