REKLAMAMLEKOVITA - Baner Główny - 100 lat Niepodległości (wrzesień 2018)
Jerzy Mazgaj, były prezes Alma Market

Jerzy Mazgaj, były prezes Alma Market (fot. materiały prasowe, Alma Market)

Ponad 28 mln złotych zapłacił Jerzy Mazgaj za akcje spółek Vistula i Krakchemia. Wcześniej zostały one przejęte przez mBank za... długi sieci Alma Market, których zabezpieczeniem były udziały.

REKLAMAFBK 2018 - belka w artykułach - (sierpień-wrzesień 2018)

Alma przy pozyskiwaniu kredytów jako zastawu rejestrowego użyła swoich udziałów w Vistulii i Krakchemii. 2 października przejął je mBank. Chodzi o około 25,4 proc. akcji Krakchemii i 3,8 proc. udziałów Vistuli.

W ostatnich dniach akcje wykupił sam Jerzy Mazgaj, były główny udziałowiec i prezes Almy. Za akcje Krakchemii zapłacił 4,8 mln złotych, a za Vistulę 23,3 mln złotych.

Przypomnijmy, 4 października bank poinformował, że udział mBanku w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu Krakchemia S.A. z siedzibą Krakowie przekroczył 25 proc. Przekroczenie progu nastąpiło w dniu 02.10.2017 r. w wyniku przejęcia akcji Spółki w związku z realizacją zabezpieczenia kredytu w formie zastawu rejestrowego.

Jerzy Mazgaj w trakcie 2016 r. zrezygnował ze stanowiska prezesa Alma Marketu, a parę miesięcy później z miejsca w radzie nadzorczej giełdowej spółki. Jednocześnie w pierwszych miesiącach bieżącego roku przestał być większościowym udziałowcem chylącej się ku upadłości Almy. Jednak sprzedając akcje Almy biznesmen stracił przewagę w akcjonariacie hurtowni chemicznej Krakchemia. Do Almy należała bowiem ponad jedna czwarta akcji Krakchemii.

W połowie czerwca 2017 r. Mazgaj zaczął odbudowywać swoją pozycję w spółce. dokupując 525 415 akcji Krakchemii, dających 5,84 proc. udziału w kapitale. Obecnie Jerzy Mazgaj kontroluje łącznie 39,2 proc. akcji spółki. Alma Market miała ich 25,4 proc., OFE PZU Złota Jesień - 10,8 proc. a TFI Quercus - 9,4 proc.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 4

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 2
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (3)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~lek 3 11 miesięcy temuocena: 100% 

  Janku!!!!! to nie chachmęt tylko zwyczajny złodziej . skala niezapłaconych należności do US, ZUS, pensje , dostawcy , usługodawcy to dziesiątki jak nie setki milionów i to nadaje się jako afera jedna z większych w ostatnim czasie. ale A afery które wypłynęły za czasów PISu nie są aferami tylko potknięciami biznesowymi. bo jak pozwać złodzieja do prokuratury kiedy układa sie z PISem

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Janek 2 11 miesięcy temuocena: 67% 

  Chachmęt straszny. tzw "były" Pracownicy bez kasy, ala właściciel ma dziesiątki milionów na wykup akcji, czyli ma 10 razy tyle, bo za pół swojego portfela by nie robił takich ruchów. Dostawcy bez kasy, wielu z nich pobankrutowana, pracownicy bez kasy, ale ten chachmęt żyje sobie dostatnio. Takie mamy prawo. Muszę zacząć myuśleć innymi kategoriami: może też nie będę płacił pracownikom i dostawcom. Jak widać działa.... To oczywiście szydera. Patrzę ludziom w twarz i będę patrzał, a na zakupy chodzę do lokalnego sklepu osiedlowego prowadzonego przez ciężko pracujących właścicieli sąsiadów.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~red 1 11 miesięcy temuocena: 67% 

  Nie rozumiem jak człowiek, którego Firma zbankrutowała i nie miała pieniędzy na uregulowanie zobowiązań ma pieniądze na wykup jakiś akcji.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony