REKLAMAKORAL - Bracia Koral - Rożek - Baner Główny (06-10.04.2020)

PRZEMYSŁ I PRODUCENCI

Napoje i piwo

 

13 lutego 2020, 09:53

(fot.wiadomoscihandlowe.pl/AK)

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział dziś w Sejmie, że opłata od cukru i małpek wejdzie w życie dopiero od lipca 2020 roku. Pierwotnie podatek miał wejść w życie już 1 kwietnia. W ten sposób rząd odpowiedział na obawy handlu i producentów, którzy zarzucali, że nowe przepisy mają nieproporcjonalnie krótkie vacatio legis. Jednak branża nalega, by wejście w życie opłat nastąpiło jeszcze później.

REKLAMA

Jeszcze dziś projektem ustawy wprowadzającej nowe opłaty zajmie się sejmowa Komisja Zdrowia.

Producenci i sprzedawcy słodkich napojów zapowiadają, że w wyniku wprowadzenia przygotowywanej przez rząd Prawa i Sprawiedliwości opłaty cukrowej, ceny napojów słodkich w sklepach wzrosną o ok. 30-40 proc. Wskazywali też, że nie są w stanie tak szybko (podatek pierwotnie miał wejść w życie już od 1 kwietnia) zreformułować swoich produktów i przygotować się na ewentualne skutki wyższych cen.

Wskazywano m.in. że popyt na nektary i napoje owocowe spaść może o 37,6 proc., co przełożyłoby się na zmniejszenie zapotrzebowania na owoce i warzywa o 95 tys. ton.

Z badań IPSOS-u z grudnia ub.r. wynika, że 70 proc. Polaków sprzeciwia się wprowadzeniu opłaty cukrowej. Jednocześnie 71,6 proc. Polaków potwierdza, że wzrost cen żywności w ciągu ostatniego roku miał negatywny wpływ na ich budżet domowy. Jeszcze więcej - bo 77 proc. osób o niższym statusie materialnym - zadeklarowało, że w przypadku podwyższenia cen żywności będzie szukało tańszych zamienników, nawet jeżeli będą one gorsze jakościowo.

Nowe opłaty obejmą także napoje alkoholowe, których objętość nie przekracza 300 ml. Potocznie ta danina nazywana jest opłatą od „małpek”.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 6

 • 3
  BARDZO PRZYDATNY
 • 3
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (3)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Mateusz 3 miesiąc temuocena: 67% 

  Wybory czynią cuda, mam jednak nadzieję, że w maju Polacy wybiorą rozsądnie i nie dadzą się któryś kolejny raz zwieść rządzącym obecnie populistom . I myślę, że nowy prezydent nie będzie podpisywał wszystkiego co urodzi się na Nowogrodzkiej. Jeśli tak nie będzie to podatków w drugiej połowie roku przybędzie.

  oceń komentarz
 • ~igi 2 miesiąc temu

  O ile wiem, to decyduje Sejm, ale w sumie to obecnie jedno i to samo :{

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ada 1 miesiąc temuocena: 50% 

  kasa na bombelki 500+ sama się nie znajdzie...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAPPH 2020 - PROMOCJA 25% - Half Page (kwiecień - maj 2020)
do góry strony