REKLAMAPRIM (KABANOS) - GRILL - Baner Główny (29.04-31.07.2020)
Na zdj. minister zdrowia Konstanty Radziwiłł

Na zdj. minister zdrowia Konstanty Radziwiłł (fot. P.Tracz/KPRM, CC0)

W piątek rano Sejm uchwalił nowelizację tzw. ustawy alkoholowej, zaostrzającą przepisy dotyczące sprzedaży alkoholu. Kilka godzin później na stronach RCL opublikowany został projekt kolejnej nowelizacji tej samej ustawy, jak również nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Tym razem Ministerstwo Zdrowia chce m.in. poszerzyć zakaz reklamy i promocji piwa o trzy godziny - miałby obowiązywać od 6.00 do 23.00.

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

- Wielkość spożycia alkoholu w Rzeczypospolitej Polskiej jest wyższa niż średnia wielkość spożycia alkoholu w krajach Unii Europejskiej. (...) Dlatego ważne jest, aby rozważyć wprowadzenie skutecznych działań zmniejszania spożycia alkoholu - uzasadnia MZ.

Co to za działania? Po pierwsze, MZ chce przywrócenia przepisu obowiązującego do jesieni 2002 r., który zakładał obowiązywanie zakazu emisji reklam piwa między godz 6.00 a 23.00. W aktualnie obowiązującym stanie prawnym zakaz ten obowiązuje między godziną 6.00 a 20.00. - Powrót do poprzedniego stanu prawnego jest motywowany troską o zdrowie publiczne, a w szczególności o zdrowie osób małoletnich. Ograniczenie godzinowe, o którym tu mowa zostało głównie wprowadzone, by przeciwdziałać zgubnemu wpływowi jaki reklama w środkach masowego komunikowania może mieć na osoby małoletnie - tłumaczy Ministerstwo Zdrowia.

Resort proponuje także rozszerzenie zakazu sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych o tereny zakładów leczniczych podmiotów leczniczych i pomieszczenia innych obiektów, w których są udzielane świadczenia zdrowotne oraz o teren jednostek organizacyjnych o pomocy społecznej. Kolejna zmiana to wprowadzenie zakazu obrotu alkoholem w postaci proszku kryształu, żelu lub pasty (z wyjątkami).

- Alkohol w wyżej wymienionych postaciach będzie sprzyjał wzrostowi spożycia alkoholu, a tym samym będzie wpływał na wzrost szkód związanych z jego używaniem. Forma w jakiej proponuje się alkohol wpłynie na naruszenie przepisów ustawy, np. alkohol w proszku będzie łatwiej przemycić do szkoły i tam go spożywać. Ponadto istnieją obawy, że alkohol w takiej postaci bardziej skłania do jego nadużywania, szczególnie przez młodzież, gdyż wydaje się być czymś nowym, a także o wiele ciekawszym w formie - uzasadnia MZ.

Projekt ustawy nakłada na sprzedawców lub podających napoje alkoholowe obowiązek odmowy sprzedaży lub podania napojów alkoholowych osobom, które nie okazały dokumentu potwierdzającego ich wiek. - Obecnie w przypadku wątpliwości co do pełnoletności nabywcy sprzedający lub podający napoje alkoholowe jest uprawniony do żądania okazania dokumentu stwierdzającego wiek nabywcy. Taka konstrukcja powoduje, że sprzedający napoje alkoholowe osobie niepełnoletniej unikały odpowiedzialności karnej przez wykazanie, iż nie mieli możliwości rozstrzygnąć wątpliwości co do wieku nabywcy - podkreśla MZ.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 6

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 2
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Ecik 1 ponad rok temu

  Całkowity zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMA
do góry strony