REKLAMAPOLOmarket - baner główny (21.02.-22.03.2020)

Opublikowany został oficjalny raport z konsultacji publicznych i opiniowania projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów. Odrzucono większość najważniejszych postulatów dotyczących ustawy „małpkowej”. Ostrzeżenia, że podatek cukrowy zagrozi polskiej gospodarce, skwitowano argumentem, że cel projektowanych podatków jest prozdrowotny.

REKLAMA

Projekt ustawy został przesłany do konsultacji publicznych i opiniowania w dniu 20 grudnia 2019 r. z 21-dniowym terminem zgłaszania uwag. „Termin zgłaszania uwag został określony na 21 dni ze względu na konieczność podjęcia pilnej reakcji oraz działań mających na celu zahamowanie obserwowanego wzrostowego trendu występowania nadwagi i otyłości w społeczeństwie” – argumentuje projektodawca.

Projekt ustawy, w ramach konsultacji publicznych i opiniowania został przesłany do 108 podmiotów, w tym do samorządów, towarzystw, uczelni i instytucji medycznych, do pozarządowych organizacji konsumenckich i prozdrowotnych, do zrzeszeń przemysłu i handlu, a także do organizacji dziennikarskich i największych mediów. W ramach konsultacji publicznych i opiniowania uwagi zgłosiło 46 podmiotów.

Podatek od „małpek”

W odniesieniu do części projektu dotyczącej opłat za napoje alkoholowe w opakowaniach o pojemności do 300 ml zgłoszone uwagi dotyczyły m.in. kwestii zgodności projektowanych przepisów z przepisami Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej w zakresie swobody przepływu towarów, a także z przepisami unijnymi, dotyczącymi akcyzy oraz nominalnych ilości produktów w opakowaniach jednostkowych. Uwagi z tej kategorii nie zostały uwzględnione, ponieważ zdaniem projektodawcy brak jest niezgodności z przepisami Unii Europejskiej.

„Postulowano o wyłączenie wyrobów winiarskich spod obowiązywania opłaty w związku z argumentem, że segment wyrobów winiarskich w małych opakowaniach, mimo,że rozwinął się w ostatnich latach, wciąż stanowi marginalną część sektora. Powyższa argumentacja nie została przyjęta, w związku z czym uwaga pozostała nieuwzględniona.” – czytamy w raporcie.

Sygnalizowano także konieczność zmiany m.in. przeznaczenia środków pochodzących z opłat lub zmiany proporcji ich podziału a nawet odbiorcy wpływów z opłat. Postulowano też zwiększenie opłaty związanej ze sprzedażą napojów alkoholowych w opakowaniach o pojemności do 300 ml z 1 zł na 3 zł za każde opakowanie. Uwagi z tej kategorii nie zostały uwzględnione. Wpływy z opłat w dalszym ciągu stanowić będą w 50 proc. dochód gminy i w 50 proc. przychód Narodowego Funduszu Zdrowia.

Uwagi dotyczyły również okresu vacatio legis, który określony został jako niewystarczający. Uwagi te stanowiły komentarz i na obecnym etapie prac nie zostały uwzględnione.

.

Podatek cukrowy

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 2

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (4)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~nyja 4 25 dni temuocena: 0% 

  bardzo dobre zmian, żyjemy w kraju alkoholików i lekomanów - na każdym roku żabka i apteka. Nie chce także żyć w kraju grubasków jak USA czy Meksyk.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~uaaa 3 25 dni temuocena: 100% 

  Pisowskie brednie i tyle.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Janek 2 25 dni temuocena: 100% 

  To teraz rząd zacznie uprawiać zdrowy tryb życia?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~motek 1 25 dni temuocena: 100% 

  Ten rząd powinien odejść.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMA
do góry strony