REKLAMAKORAL - GRAND Exotic - Baner Główny (11-31.03.2020)

Opublikowany został oficjalny raport z konsultacji publicznych i opiniowania projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów. Odrzucono większość najważniejszych postulatów dotyczących ustawy „małpkowej”. Ostrzeżenia, że podatek cukrowy zagrozi polskiej gospodarce, skwitowano argumentem, że cel projektowanych podatków jest prozdrowotny.

REKLAMAPPH 2020 - PROMOCJA 25% - Belka w artykułach (kwiecień - maj 2020)

Projekt ustawy został przesłany do konsultacji publicznych i opiniowania w dniu 20 grudnia 2019 r. z 21-dniowym terminem zgłaszania uwag. „Termin zgłaszania uwag został określony na 21 dni ze względu na konieczność podjęcia pilnej reakcji oraz działań mających na celu zahamowanie obserwowanego wzrostowego trendu występowania nadwagi i otyłości w społeczeństwie” – argumentuje projektodawca.

Projekt ustawy, w ramach konsultacji publicznych i opiniowania został przesłany do 108 podmiotów, w tym do samorządów, towarzystw, uczelni i instytucji medycznych, do pozarządowych organizacji konsumenckich i prozdrowotnych, do zrzeszeń przemysłu i handlu, a także do organizacji dziennikarskich i największych mediów. W ramach konsultacji publicznych i opiniowania uwagi zgłosiło 46 podmiotów.

Podatek od „małpek”

W odniesieniu do części projektu dotyczącej opłat za napoje alkoholowe w opakowaniach o pojemności do 300 ml zgłoszone uwagi dotyczyły m.in. kwestii zgodności projektowanych przepisów z przepisami Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej w zakresie swobody przepływu towarów, a także z przepisami unijnymi, dotyczącymi akcyzy oraz nominalnych ilości produktów w opakowaniach jednostkowych. Uwagi z tej kategorii nie zostały uwzględnione, ponieważ zdaniem projektodawcy brak jest niezgodności z przepisami Unii Europejskiej.

„Postulowano o wyłączenie wyrobów winiarskich spod obowiązywania opłaty w związku z argumentem, że segment wyrobów winiarskich w małych opakowaniach, mimo,że rozwinął się w ostatnich latach, wciąż stanowi marginalną część sektora. Powyższa argumentacja nie została przyjęta, w związku z czym uwaga pozostała nieuwzględniona.” – czytamy w raporcie.

Sygnalizowano także konieczność zmiany m.in. przeznaczenia środków pochodzących z opłat lub zmiany proporcji ich podziału a nawet odbiorcy wpływów z opłat. Postulowano też zwiększenie opłaty związanej ze sprzedażą napojów alkoholowych w opakowaniach o pojemności do 300 ml z 1 zł na 3 zł za każde opakowanie. Uwagi z tej kategorii nie zostały uwzględnione. Wpływy z opłat w dalszym ciągu stanowić będą w 50 proc. dochód gminy i w 50 proc. przychód Narodowego Funduszu Zdrowia.

Uwagi dotyczyły również okresu vacatio legis, który określony został jako niewystarczający. Uwagi te stanowiły komentarz i na obecnym etapie prac nie zostały uwzględnione.

.

Podatek cukrowy

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 2

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (4)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~nyja 4 2 miesiące temuocena: 0% 

  bardzo dobre zmian, żyjemy w kraju alkoholików i lekomanów - na każdym roku żabka i apteka. Nie chce także żyć w kraju grubasków jak USA czy Meksyk.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~uaaa 3 2 miesiące temuocena: 100% 

  Pisowskie brednie i tyle.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Janek 2 2 miesiące temuocena: 100% 

  To teraz rząd zacznie uprawiać zdrowy tryb życia?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~motek 1 2 miesiące temuocena: 100% 

  Ten rząd powinien odejść.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAPPH 2020 - PROMOCJA 25% - Half Page (kwiecień - maj 2020)
do góry strony