REKLAMARetail FMCG Congress - Banner Główny - lipiec 2020
Zgoda udzielona systemom zbiega się z przygotowaniami do wdrożenia tzw. RTS-ów, czyli aktu wykonawczego do europejskiej dyrektywy PSD2 regulującej rynek płatności

Zgoda udzielona systemom zbiega się z przygotowaniami do wdrożenia tzw. RTS-ów, czyli aktu wykonawczego do europejskiej dyrektywy PSD2 regulującej rynek płatności (fot. freeimages.com)

Dwaj główni operatorzy kart dostali zgodę na podniesienie limitu płatności zbliżeniowych bez kodu PIN z 50 zł do 100 zł – informuje serwis rp.pl.

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

Mastercard i Visa mają już formalną zgodę Narodowego Banku Polskiego i przygotowują się do wprowadzenia podwyższonego limitu na płatności kartą bez PIN. Prowadzą rozmowy z bankami i agentami rozliczeniowymi. Prace koordynuje Związek Banków Polskich.

Poprzednio pojawiały się informacje, że do podniesienia limitu może dojść w III kwartale. Sprawę jednak komplikują nieco kwestie regulacyjne.

Zgoda udzielona systemom zbiega się z przygotowaniami do wdrożenia tzw. RTS-ów, czyli aktu wykonawczego do europejskiej dyrektywy PSD2 regulującej rynek płatności. Podniesienie limitu transakcji zbliżeniowej do 100 zł bez PIN byłoby jeszcze jedną zmianą dla klientów, co może wprowadzić zamieszanie komunikacyjne.

Płatności zbliżeniowe są coraz popularniejsze i karty z tą funkcjonalnością stanowią 83 proc. wszystkich kart płatniczych w Polsce i jest ich 33,5 mln. Maksymalna bez PIN kwota 50 zł, ustalona w 2007 r., przestała być adekwatna do dzisiejszych warunków ze względu na wzrost wynagrodzeń i inflację.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 3

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Adrian 1 ponad rok temuocena: 100% 

  Mogą podnosić ale niech będzie wybór aby każdy sobie mógł ustalić limit jaki chce np od 10 do 100 zł co 10 zł

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony