REKLAMAPRIM - KABANOS - BANER GŁÓWNY - (05.07 - 06.08.2019)
Zakaz handlu w niedziele doprowadził do zmian w zachowaniach konsumenckich Polaków. Zyskują stacje benzynowe, dyskonty i małe sklepy. Tracą hipermarkety i supermarkety - mówi w rozmowie z wiadomoscihandlowe.pl Karolina Zajdel-Pawlak, szefowa firmy Nielsen.
REKLAMABIG InfoMonitor_belka w artykułach

Jak tłumaczy Karolina Zajdel-Pawlak, szefowa firmy Nielsen w Polsce, w 2018 roku obserwowaliśmy wysoką stopę wzrostu całego rynku FMCG. - Z tego wzrostu skorzystało większość kanałów dystrybucji. W najmniejszym handel wielkopowierzchniowy - komentuje ekspertka.

Hipermarkety zanotowały spadek sprzedaży w 2018 roku. Z drugiej strony dobre wyniki miały stacje benzynowe. - To odzwierciedlenie bardzo ciepłego lata, które skłoniło Polaków do wyjścia z domu, jak i tego, że stacje benzynowe przygotowały ciekawą ofertę - dodaje.

Duże wzrosty dotyczyły sprzedaży w handlu małoformatowym. - To zasługa bliskości sklepów. Najważniejszym kryterium wyboru placówki jest lokalizacji. Małe sklepy i średnie sklepy wyróżniały się właśnie dużą dostępnością, jak również szeroką ofertą kategorii impulsowych - zaznacza.

W kontekście zakazu handlu w niedziele Polacy musieli dostosować swoje podejście do zakupów. - Polacy musieli zaadoptować swoje zwyczaje zakupowe do ograniczeń w handlu w niedziele. Nałożyło się na to kilka elementów, np. bardzo długi i ciepły okres letni - dodaje.

W tym roku firma Nielsen spodziewa się dalszej presji na hipermarkety. - Wyzwania dla tego kanału pogłębia zakaz handlu, ale nawet bez niego tego typu placówki muszą dopasować się do ewoluowania potrzeb polskich konsumentów. Muszą zmienić swoją formułę. Polacy stawiają na wygodę i nie chcą poświęcać tyle czasu i jednocześnie oczekują, że zakupy potrwają maksymalnie 20 minut - dodaje.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 12

 • 8
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 3
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony