REKLAMAKongres Mięsny 2019 - Baner Główny (styczeń - luty 2019)

(fot. materiały prasowe JMP, zdjęcie ilustracyjne)

W lutym br. 56% pracowników sieci popierało ustawę ograniczającą handel w niedziele. Teraz takie zdanie ma 71%. Wśród kasjerek i kasjerów wzrosło poczucie, że zyskali dodatkowy czas wolny. W grupie rodziców ten odsetek zwiększył się o 10%, a w gronie bezdzietnych osób – o 23%.

REKLAMAMAGO - belka w artykułach - luty-marzec 2019

Podniosła się też niechęć do pracy w niedziele. O 20% powiększyła się w dużych miastach i o 6% w mniejszych ośrodkach. Z drugiej strony należy podkreślić, że kilka miesięcy temu ponad 45% badanych obawiało się obniżenia zarobków. Natomiast obecnie aż 27% twierdzi, że pobiera niższe wynagrodzenie. Powyższe wnioski pochodzą z dwóch edycji badania platformy TakeTask.

Jeszcze przed wprowadzeniem ustawy ankietowani mieli spore obawy odnośnie wysokości wynagrodzenia, pracy w późnych lub wczesnych godzinach w przypadku kompensowania zakazu handlu. W drugiej edycji badania wyrażali już opinie na podstawie swoich realnych doświadczeń. I tak o 15% wzrósł odsetek kasjerów twierdzących, że rząd podjął dla nich dobrą decyzję. Teraz taki pogląd reprezentuje w sumie 71% badanych. Zmniejszył się również krąg niezdecydowanych – z 16% do 7%. Ubyło też tych, którzy nie zgadzają się z tym, że zmiana jest pozytywna – z 28% do 22%.

– Odsetek osób zadowolonych z zakazu handlu może jeszcze wzrosnąć, jeśli dotychczasowe zachowania pracodawców będą się utrzymywać, co przy obecnym poziomie bezrobocia jest wysoce prawdopodobne. Za kilka miesięcy, np. pod koniec roku, ten trend może również się odwrócić, jeżeli koniunktura na rynku pracy w jakiś sposób pogorszy się. Kasjerzy i kasjerki, szukając ewentualnych powodów swojego zwolnienia, upatrywaliby je w wolnych niedzielach – mówi Sebastian Starzyński, prezes zarządu platformy TakeTask.

Poprzednio 69% kasjerów mających dzieci twierdziło, że decyzja rządu jest dla nich dobra. Teraz jest ich aż 77%.  Ponadto w tej grupie ubyło niezdecydowanych – z 13% do 8%, a także osób przeciwnych ww. opinii – z 18% do 14%.

– W grupie pracowników, którzy nie mają dzieci, również wzrosło poparcie dla zakazu handlu. W poprzednim badaniu było ponad 37%  takich głosów, a w tym – aż 61%. Można to wyjaśnić w ten sposób, że wcześniej niektóre osoby nie mogły sobie wyobrazić, dlaczego będzie to dla nich bardziej lub mniej pozytywne zjawisko. Ponadto mocno zmniejszył się odsetek niezdecydowanych – z ok. 21%  do 4%, a także ogół przeciwników ustawy – z prawie 42% do 35%. Natomiast większość bezdzietnych kasjerów opowiada się za dodatkowymi wolnymi niedzielami – tłumaczy prezes Starzyński.

W największych ośrodkach miejskich wzrosło poparcie dla zakazu handlu – z 52% do blisko 67% łącznie. Co ciekawe, w tej edycji badania całkowicie zniknęły osoby niezdecydowane. Poprzednio stanowiły one 14%. Ci, którzy wcześniej nie mieli wyrobionej opinii, teraz oceniają zmiany w pozytywny sposób. Z kolei odsetek przeciwników prawie w ogóle się nie zmienił od poprzedniej analizy – 34% vs 33%. To znaczy, że oni w większości zostali przy swoim zdaniu. Można też stwierdzić, że potencjał do szybkich zmian poglądów w dużych miastach już się wyczerpał. I bez istotnych czynników zewnętrznych nie należy spodziewać się odwrócenia aktualnych trendów.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 6

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (3)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Łukasz 3 7 miesięcy temuocena: 0% 

  Z innej bajki, ładna ta Pani na zdjęciu.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Niekasjer 2 7 miesięcy temuocena: 50% 

  Nie znam osoby która popiera zakaz handlu. Skąd im się wzięlo 67 procentowe poparcie tego zakazu q dużych miastach?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~kasjer 1 7 miesięcy temuocena: 63% 

  No niemożliwe, szok i niedowierzanie, w końcu ktoś zapytał o zdanie najbardziej zainteresowaną grupę, czyli pracowników sklepów - bo chyba co niektórzy zapomnieli, że ustawa jest z myślą o nich, a nie o klientach sklepów.

  oceń komentarz
do góry strony