REKLAMATZMO - Bella - Baner Główny (28.05- 11.06.2020)

Sejm uchwalił, a Senat zaakceptował. Od 31 grudnia 2019 roku kasy fiskalne online będą obowiązkowym wyposażeniem punktów handlowych i usługowych.

REKLAMAFPP/CALPE_belka w artykulach_28.05-04.06.

(fot. materiały prasowe/zdjęcie ilustracyjne)

Ostateczna decyzja w sprawie kas fiskalnych zapadła w marcu 2019 roku. Nowe przepisy najpierw uchwalił Sejm, a następnie zostały przyjęte przez Senat. Ustawa została już podpisana przez prezydenta, a przepisy weszły w życie.

Kilka lat rewolucji

Obowiązek wyposażenia sklepów w nowy rodzaj kas fiskalnych rozpoczął się już 1 maja 2019 roku. To, ile czasu na wymianę urządzeń mają usługodawcy i detaliści, zależy od branży, w jakiej działają. – Zgodnie z projektem ustawy kasy online mają być wprowadzane sukcesywnie, przy czym zgodnie z jej treścią w pierwszym rzędzie, bo od 1 stycznia 2020 roku, za ich pomocą mają być ewidencjonowane usługi w zakresie naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon lub kół w pojazdach silnikowych i motorowerach, jak również w zakresie sprzedaży benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych – wylicza Małgorzata Gach, radca prawny, doradca podatkowy, partner w kancelarii prawnej Gach Mizińska.

To, zdaniem twórców ustawy, posłów Prawa i Sprawiedliwości, branże najbardziej narażone na nieprawidłowości w ewidencji transakcji. Czas na wymianę kas fiskalnych do 30 czerwca 2020 roku będą miały stacjonarne placówki gastronomiczne (w tym sezonowe) i hotele oraz sprzedawcy paliw stałych opałowych, a do 31 grudnia 2020 roku firmy usługowe – zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, kluby fitness, gabinety lekarskie i stomatologiczne, kancelarie prawnicze oraz firmy budowlano‑remontowe.

Firmy z branż, które nie zostały uznane za „narażone na nieprawidłowości”, w tym sklepy spożywcze, kasy fiskalne „offline” z zapisem papierowym będą mogły kupować nawet do 31 sierpnia 2019 roku, a kasy fiskalne z zapisem elektronicznym do 31 grudnia 2022 roku. – W takich kasach już od wejścia w życie nowelizacji ustawy nie będzie można wymieniać pamięci fiskalnych – dodaje Małgorzata Gach.

Sklepy z urządzeń będą mogły korzystać przez cały okres obowiązywania zezwoleń, które są wydawane na okres trzech lat. Oznacza to, że ostatnie urządzenia z zapisem „offline” muszą zniknąć z polskiego handlu do końca 2025 roku.

Fiskus będzie monitorował

Dlaczego kasy fiskalne online są wprowadzane? Urządzenia będą automatycznie przesyłać do Centralnego Repozytorium Kas wszystkie informacje na temat zapisanych transakcji. Urzędnicy będą więc mogli ocenić w czasie rzeczywistym, czy dany produkt lub rodzaj usługi miał odpowiednią podstawę opodatkowania oraz czy należny podatek został właściwie pobrany. Do CRK wpłyną także takie informacje jak raporty dobowe z kasy. Urzędnicy będą monitorowali terminowość przeglądów okresowych urządzeń.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 17

 • 10
  BARDZO PRZYDATNY
 • 5
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (2)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~MR 2 ponad rok temu

  3 błędy: - zakaz wymiany pamięci fiskalnych dotyczy tylko kas z kopią papierową; ustawa nie zakazuje wymiany w kasach z kopią elektroniczną; - obowiązek wyposażenia kas w interfejs do podłączenia terminala płatniczego nie oznacza wcale obowiązku instalacji terminala; poza tym jest to obowiązkowe wyposażenie kas fiskalnych, a już drukarek fiskalnych nie; - dotychczasowe kasy mogą pracować do końca ich życia (zapełnienie pamięci fiskalnej w przypadku kas z kopią papierową), a nie do czasu wygaśnięcia zezwolenia; MF w uzasadnieniu ustawy szacowało, że ostatnia kasa off-line zniknie do roku 2032.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Handlowiec 1 ponad rok temu

  Niewiele to zmieni. Kto nie nabijał na kasę to i tak tego robić nie będzie. Więc cała ta akcja mija się z celem. Komu potrzebny jest paragon od: Lekarza, prawnika czy handlarza częściami samochodowymi? A o tych nikt jakoś nie wspomniał.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony