REKLAMAPRIM (KABANOS) - GRILL - Baner Główny (29.04-30.06.2020)
Strona 2 z 2
REKLAMAFPP/CALPE_belka w artykulach_28.05-04.06.

(fot. materiały prasowe/zdjęcie ilustracyjne)

Jak wynika z zapisów ustawy, do CRK nie wpłyną żadne dane o kupujących, za wyjątkiem ich numeru NIP. Sprzedający nie będzie miał obowiązku jego wprowadzania. Dostęp do kopii dokumentów będzie ograniczony. Ich właściciele nie będą musieli martwić się o aktualizacje urządzeń (będzie to automatyczne). Konieczne będzie jednak ich połączenie z terminalami płatniczymi, choć ma to nie nastręczać trudności (system plug and play) i zakończy obowiązek ręcznego wprowadzania kwot do terminalu. Kasa fiskalna online będzie, podobnie jak jej poprzedniczki, wydawała papierowe paragony – elektroniczna transmisja danych będzie tylko dodatkową funkcją.

Ile to będzie kosztowało?

Podatnicy, którzy po raz pierwszy kupują takie urządzenie, będą mogli odliczyć od podatku 90% ceny netto kasy – maksymalnie do 700 zł. Ile więc może kosztować urządzenie? Problem w tym, że… nie wiadomo. Ze względu na bardzo późną datę przyjęcia prawa (marzec 2019 roku) Główny Urząd Miar nie mógł wydać jeszcze żadnej decyzji dopuszczającej jakiekolwiek urządzenie do sprzedaży. Pod koniec 2018 roku wykorzystywali to naciągacze, sprzedając „kasy fiskalne online”, które w żaden sposób nie odpowiadają wymogom stawianym przez prawo. Mimo że zapisują dane w swojej pamięci, nie są wyposażone w moduł, który służy do transmisji danych do Centralnego Repozytorium Kas.

Obecnie tego typu urządzenia kosztują od około 1300 do nawet 2700 zł. Cena z modułem będzie prawdopodobnie wyższa, tym bardziej że ze względu na małą ilość czasu na wymianę popyt na tego typu urządzenia będzie bardzo duży.

Zupełnie inną kwestią jest zapewnienie odpowiedniego zaplecza technicznego. – Przedsiębiorcy będą zobligowani do zapewnienia połączenia kasy fiskalnej z Centralnym Repozytorium Kas za pośrednictwem sieci teleinformatycznej. Trzeba mieć zatem świadomość generalnej konieczności zapewnienia przez sprzedawcę dostępu do internetu niezależnie od tego, gdzie dokonuje on sprzedaży – komentuje radczyni prawna. To dodatkowe koszty, bo wiele sklepów wciąż nie ma dostępu do internetu.

Sprzedawcy nie są zgodni

Detaliści w kwestii nowych rozwiązań dopiero zaczynają zdobywać pierwsze informacje. I już są podzieleni co do sensu ich wprowadzania. – Na razie rozmawiałam w tej sprawie jedynie z moim księgowym. Uważam, że wprowadzenie kas fiskalnych online będzie problemem ze względu na koszty. Niedawno zresztą wymieniałam kasy, ze względu na to, że upłynął okres ich ważności. Będę musiała wymienić dwie kasy, w dwóch sklepach, a do jednego z nich doprowadzić także internet. To kolejne, dodatkowe koszty – mówi Beata Borowska, właścicielka sklepów „Warzywniak” w Budziechowie. Ale są też zwolennicy nowych rozwiązań. – Uważam, że takie rozwiązanie jest słuszne. Wiele sklepów prowadzi nieuczciwą konkurencję i nie nabija części transakcji na kasę. Ja takich rzeczy nigdy nie robiłem i nie będę robił, nie mam się czego obawiać. W swoich sklepach będę musiał wymienić około 15 kas, co oczywiście nie będzie tanie, ale uważam, że wszyscy powinni być równi wobec prawa – mówi Dariusz Marszewski, współwłaściciel kilku sklepów mięsnych we Wrocławiu.

Z punktu widzenia detalistów z wymianą kas nie warto się spieszyć – z czasem ceny powinny być niższe, a przecież dotychczasowe urządzenia będą ważne do momentu, aż wygaśnie zezwolenie. Chyba że reprezentujemy branżę „narażoną na nieprawidłowości”.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 17

 • 10
  BARDZO PRZYDATNY
 • 5
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (2)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~MR 2 ponad rok temu

  3 błędy: - zakaz wymiany pamięci fiskalnych dotyczy tylko kas z kopią papierową; ustawa nie zakazuje wymiany w kasach z kopią elektroniczną; - obowiązek wyposażenia kas w interfejs do podłączenia terminala płatniczego nie oznacza wcale obowiązku instalacji terminala; poza tym jest to obowiązkowe wyposażenie kas fiskalnych, a już drukarek fiskalnych nie; - dotychczasowe kasy mogą pracować do końca ich życia (zapełnienie pamięci fiskalnej w przypadku kas z kopią papierową), a nie do czasu wygaśnięcia zezwolenia; MF w uzasadnieniu ustawy szacowało, że ostatnia kasa off-line zniknie do roku 2032.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Handlowiec 1 ponad rok temu

  Niewiele to zmieni. Kto nie nabijał na kasę to i tak tego robić nie będzie. Więc cała ta akcja mija się z celem. Komu potrzebny jest paragon od: Lekarza, prawnika czy handlarza częściami samochodowymi? A o tych nikt jakoś nie wspomniał.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMA
do góry strony