REKLAMADESIGNATURE - baner główny 17-20.10

(fot. Pixabay CC0)

Dobiegł końca długi proces legislacyjny. Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach, które umożliwiają wprowadzenie kas online do elektronicznego raportowania sprzedaży. W handlu detalicznym nie będą obowiązkowe nawet do końca 2025 r. Alert podatkowy Deloitte.

REKLAMA

Od dłuższego czasu Ministerstwo Finansów planowało wprowadzenie elektronicznego raportowania sprzedaży ewidencjonowanej za pomocą kasy fiskalnej. Pierwszy projekt w tym zakresie pojawił się na stronach Rządowego Centrum Legislacji jeszcze we wrześniu 2017 r., aby w ostatecznej wersji trafić do Sejmu pod koniec kwietnia 2018 r. Prace parlamentarne ruszyły na początku 2019 r. i ostatecznie zakończyły się 22 marca 2019 r., gdy uchwaloną ustawę przekazano Prezydentowi do podpisu.

Niezależnie od trwającego procesu legislacyjnego, producenci kas już od pewnego czasu przygotowują się do wprowadzenia kas online. Umożliwia to rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 28 maja 2018 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, które przewiduje warunki techniczne dla tego rodzaju kas. Co więcej, Ministerstwo Finansów jeszcze w ostatnim kwartale 2018 r. opublikowało dokumenty techniczne dla producentów kas, w tym m.in. opis techniczny protokołu komunikacyjnego, o którym mowa w rozporządzeniu.

Przyjęta nowelizacja wprowadza nowy rodzaj kas – kasy online. Będą one na bieżąco w sposób zautomatyzowany i niezależny od podatnika przesyłać dane i zdarzenia z kasy fiskalnej do Centralnego Repozytorium Kas. Repozytorium będzie służyć m.in. do odbierania i gromadzenia danych, jak również, co istotne, ich kontroli i analizy. Na sprzedawcy będzie ciążył obowiązek zapewnienia połączenia umożliwiającego przesyłanie danych między kasą a Repozytorium. Dane, co do zasady, będą raportowane w formie skróconej, natomiast organy podatkowe w przesyłanym do danej kasy harmonogramie będą mogły zdecydować o częstotliwości przesyłania danych oraz określić, które dokumenty mają być przesyłane w formie szczegółowej.

W ten sposób organy podatkowe będą miały na bieżąco dostęp do danych zawartych na dokumentach fiskalnych (np. paragonach, fakturach, raportach dobowych) i wydrukach niefiskalnych (np. dokumentach WZ) emitowanych przez daną kasę.

Kasy online będą również przesyłać do Repozytorium zdarzenia mające znaczenie dla pracy kasy, w tym informacje o fiskalizacji kasy, zmianach stawek podatku, datach dokonania przeglądów technicznych i zmianach adresu punktu sprzedaży. Przesyłanie tego ostatniego zdarzenia powinno pozwolić na ograniczenie uciążliwości dla podatników związanych z informowaniem organów o każdorazowej zmianie miejsca użytkowania kasy.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (2)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~usi 2 5 miesięcy temu

  To dokument WZ jest emitowany przez kasę? Pierwsze o tym słyszę, że dokumenty magazynowe są drukowane na kasie z adnotacją niefiskalny. Faktury to wiem, że są emitowane ale dokumenty WZ czy PZ, RW itd., to raczej nie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~MR 1 6 miesięcy temuocena: 100% 

  Szkoda, że po raz kolejny piszecie 50% prawdy i 50% bzdur. Decyzja Prezesa GUM (homologacja) jest ważna jedynie w momencie zakupu kasy. Korzystać z kasy - starej, czy on-line można do końca jej żywota. Zatem nie 2025 ale 2022 + 5-6 lat użytkowania = 2027-2028. Uzasadnienie ustawy mówi nawet o 2032 uwzględniając zapewne kasy używane rzadziej niż w dni robocze. Ale żeby do takiego wniosku dojść trzeba ustawę przeczytać...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMA
do góry strony