REKLAMABelgian Meat Office - Baner Główny (16-30.09.2019)
Starbucks, inicjatywa Wschodniego Kongo

Starbucks, inicjatywa Wschodniego Kongo (fot. mat. prasowe Starbucks)

Na światowym rynku surowcowym kawa osiągnęła najniższe poziomy od co najmniej dekady. Podaż rośnie szybciej od spożycia, głównie za sprawą Brazylii.

REKLAMAEDENRED - eBook - Belka w artykułach (16-24.09.2019)

Cena kawy spadła do poziomu poniżej 90 centów za funt (89,93 USc/funt). Tak niskiej wartości rynki nie widziały od 2005 r., gdy cena kawy na światowych giełdach spadła do ok. 85 centów za funt.

Jak wynika z danych International Coffee Organization, rośnie spożycie kawy, przede wszystkim w USA i Azji. Jednak obecnie znacznie szybciej rośnie podaż, przede wszystkim dzięki znakomitym plonom w Brazylii. Pomiędzy kwietniem 2018 r. a marcem 2019 r. dostawy kawy z Brazylii na rynek wyniosły łącznie 37,13 mln worków (1 worek = 60 kg), co oznacza wzrost o 20,6 proc. w stosunku do roku poprzedniego.

Omawiany okres był także rekordowy pod względem zbiorów. Łącznie w Brazylii zebrano pomiędzy kwietniem 2018 a marcem 2019 r. 62,5 mln worków, czyli o 18,5 proc. więcej niż w sezonie 2017/2018.

Eksperci podkreślają jednak, że rekordowo niskie ceny kawy jako surowca nie spowodują radykalnego spadku cen kawy ziarnistej czy mielonej na półkach sklepowych, ponieważ surowiec stanowi relatywnie niewielką część łącznych kosztów produkcji, dystrybucji i marketingu kawy. Jeszcze mniejszy jest udział kosztów surowcowych w produkcji kawy instant, a w przypadku małej czarnej pitej w kawiarni, gdy dochodzą jeszcze koszty obsługi gastronomicznej, ceny surowca są praktycznie „do zaniedbania”.

Źródło: International Coffee Organization, Coffee Market Report – April 2019

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMA
do góry strony