REKLAMANaturio_banner główny_styczeń 2020

(Jeronimo Martins)

Portugalska Grupa Jerónimo Martins, do której należą sieci Biedronka i Hebe w Polsce, Pingo Doce i Recheio w Portugalii, a także sieć Ara w Kolumbii, jest głównym rozgrywającym w polskim handlu detalicznym. Sieć Biedronka nie tylko kreuje trendy i wskazuje kierunki rozwoju branży, ale jest także punktem odniesienia dla innych konkurentów w obszarze cen. Warto więc zobaczyć jak wyglądały początki oraz historia rodzinnej firmy z Portugalii.

REKLAMA

Początki działalności sięgają roku 1792, gdy Galisyjczyk Jerónimo Martins otworzył w dzielnicy Lizbony Chiado swój pierwszy sklep. Po zakończeniu wojen napoleońskich król Portugalii Ferdynand II udzielił Jerónimo Martinsowi przywileju zaopatrywania królewskiego dworu.

Po śmierci Martinsa prowadzenie firmy przejął jego syn Domingos, który wykorzystał kontakty z dworem królewskim jako główny element budowania marki sklepu, który oferował luksusowe towary. Po okresie rządów starszego syna, który nie był zainteresowany prowadzeniem firmy, a jedynie korzystaniem z majątku, władzę w firmie przejął drugi z synów Domingosa Martinsa, Joao António Martins, który odbudował przedsiębiorstwo.

Kolejnym właścicielem firmy został przyjaciel właściciela, Júlio César Pereira de Molo, który w 1921 roku włączył do przedsiębiorstwa rodzinną firmę handlową z Porto. Kolejnymi właścicielami firmy byli Francisco Manuel Dos Santos i jego zięć Elísio Alexandre Dos Santos, którzy rozwijali firmę jako sieć sklepów.

W okresie II wojny światowej firma zajęła się także produkcją artykułów spożywczych, które częściowo sprzedawała Aliantom. W połowie XX wieku firma rozszerzyła profil działalności, m.in. na rynek nieruchomości.

Następnie kierownictwo nad firmą przejął syn właściciela, Alexandre Soares Dos Santos, który po raz kolejny rozszerzył zakres działalności. W latach 80. przedsiębiorstwo otworzyło sieć sklepów pod marką Pingo Doce, zakupiło większościowy pakiet udziałów w hurtowniach Recheio i zakupiło brazylijską sieć marketów Pao de Açúcar. Inwestycja w Brazylii okazała się jedną z niewielu porażek biznesowych portugalskiej firmy.

W 1990 roku Jerónimo Martins stała się spółką giełdową, notowaną na lizbońskiej giełdzie. W 1995 roku spółka zakupiła polską sieć sklepów Biedronka, którą rozwija z sukcesem do dzisiaj. Firma zarządza obecnie siecią ponad 2900 punktów.

Pedro Soares Dos Santos, prezes i dyrektor generalny Grupy Jeronimo Martins zapowiedział kilka miesięcy temu, że jesienią 2019 r. należąca do firmy sieć Biedronka otworzy w Polsce swój sklep nr 3000. – To będzie kamień milowy w rozwoju Grupy Jeronimo Martins – podkreślał Pedro Soares Dos Santos.

W 2011 r. firma uruchomiła w Polsce projekt sieci drogerii pod szyldem Hebe. Obecnie sieć liczy ponad 250 punktów handlowych (drogerii i aptek).

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 5

 • 3
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Unilever JMD 1 5 miesięcy temuocena: 100% 

  nic o tym, że Jeronimo wyrosło w Portugalii na lukratywnej współpracy w zakresie dystrybucji produktów unilever? serio nic? przecież uznaje się, że to właśnie był moment przełomowy dla rozwoju JMD na rodzimym rynku i następnie Unilever Jerónimo Martins – wspólne przedsięwzięcie z Unilever... nawet w Polsce przejmowali rynek bazując na top markach Unilevera podanych w top cenach z top dolewkami (patrz cały asortyment Unilever w Biedronce)... kolejnym momentem było przyjęcie strategii afresywnych promocji (predatory pricing) za co JMD był ukarany w Portugalii przez tamtejszy urząd antymonopolowy (odpowiednik Urzędu Ochrony Kolegów i Koleżanek w Polsce)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony